Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-08, 23:22   #31
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Alte Dacii

daca e dacia arata bine....dupa linia cupolei aduce cu meganu un pik....oricum e ceva frumos....pacat ca nu a intrat in productie....
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 23:43   #32
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Alte Dacii

zici ca e facuta de daewoo.Masina de duzina.Dar pe langa supernova si solenza chiar e o masina moderna.Pacat ca nu s-a fabricat.A sabotat daewoo proiectul)
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 11:35   #33
Liberta

Stage 4
 
Liberta's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 227
Default Re: Alte Dacii

Quote:
Originally Posted by Rasputin View Post
Dacia D33
No coment Sunt curios totusi de unde ai facut rost de poza ! ? Mai ai poze ? Asta este Prototipul Recunosc , pacat ca nu a fost fabricat , Rasputin , sti ca este din rasina nu ? era singura masina , nici o matrita nu era facuta ptr ea mare pacat ca nu au terminat proiectul
Liberta is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 13:42   #34
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Alte Dacii

Despre poza .... am si eu sursele mele.Mai am o poza(jos) si a se vedea scris DACIA pe portbagaj si o DACIA Nova mai la stanga si nu prea pare a fi din rasina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	33_1.JPG
Views:	1282
Size:	52.7 KB
ID:	426773  
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 15:01   #35
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Alte Dacii

imi place spatele.Inseamna ca fatza este mortala
NoLimit is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 10:30   #36
maryus_83

Stage 4
 
maryus_83's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 195
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Alte Dacii

Arata super...Rasputin, daca mai ai poze posteaza-le te rog..
maryus_83 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 17:55   #37
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Alte Dacii

Nouă apariţie pe piaţa autoturismelor : "Dacia" cu... şapte roţi!!!

Constructorul ei este un maistru mecanic pensionar din Ampoiţa
Moise Davidaş este un fost maistru mecanic, acum pensionat, are 67 de ani şi locuieşte în Ampoiţa. După pensionare, fiind obişnuit cu activitatea, pe lângă muncile câmpului şi ale gospodăriei, nu a renunţat la dragostea sa pentru motoare. Şi atât de mare s-a dovedit pasiunea sa pentru mecanica auto încât a inventat un nou tip de maşină. O invenţie pe care a făcut-o, după cum ne-a mărturisit, în special pentru uzul po****ţiei din zona rurală, conştient de dificultăţile pe care ţăranii le întâmpină din pricina lipsei de dotare şi a lipsei de fonduri pentru a-şi achiziţiona utileje. În ce constă invenţia sa? Ideea e simplă: adaptarea autoturismului "Dacia", pe care unii îl cred doar un hârb vechi, inutil şi hodorogit, la vremurile pe care le trăim, acesta fiind adus cu pricepere la caracteristici multifuncţionale, potrivit pentru arat, săpat, transport şi turism pe orice tip de teren. Ideea a prins contur în mintea maistrului Davidaş în anul 1995, când a elaborat şi proiectul viitorului autoturism "Dacia-cu-şapte roţi". Din păcate, pensionar fiind şi cu fonduri limitate (başca exclus prin diferite tertipuri din viaţa politică, în care ocupa funcţia de preşedinte al filialei din Alba a Partidului Naţional Român, acel "bunic" al PNŢCD-ului de azi), lui Davidaş i-a luat nu mai puţin de 10 ani până când şi-a văzut proiectul materializat. De fapt în 13 ani, căci anul 2005 abia a început materializarea proiectului, iar de finalizat a fost finalizat abia... săptămâna trecută. Şi chiar săptămâna trecută a venit cu invenţia sa până la Alba Iulia, pentru a o înmatricula. Bineînţeles că în parcarea unde a oprit maşina s-a strâns lumea ca la urs, minunându-se de aşa vehicul nemaivăzut.

Am reuşit şi noi să stăm câteva clipe de vorbă cu dânsul şi i-am cerut date referitoare la modificările pe care le-a făcut la autoturismul "Dacia" standard, şi iată ce am aflat: lconstructiv, acesta diferă acum de orice tip cunoscut de maşină; trenul de rulare permite întrebuinţarea aceluiaşi tip de anvelope (de autoturism "Dacia") sau şenile de cauciuc, în funcţie de cerinţe; ldin pricina modificărilor, maşina are acum cea mai înaltă gardă la sol, fiind adaptată circulaţiei pe orice tip de teren, oricât ar fi acesta de accidentat (nici chiar maşinile de teren străine, Land Rover, Nissan etc., nu au o gardă atât de înaltă) iar concepţia trenului de rulare este 100% originală; reductoarele sunt originale 100%; şasiul este de asemenea original, în proporţie de 100%; roata a cincea (de fapt roata a şaptea, căci trenul de rulare este prevăzut cu patru roţi în spate şi două în faţă, plus această cremalieră pe mijloc) este tot 100% originală, constituind un al treilea sistem de frânare (sistem de cremalieră), necesar în caz de avarii, la munte, pe teren acoperit cu polei sau zăpadă; linstalaţia hidraulică este cea existentă pe piaţă, specială pentru utilaje agricole; lsistemul hidraulic de rotaţie pentru despotmolire (cel de la roata a şaptea, cea cu cremalieră) este o noutate absolută. Pentru realizarea acestui prototip, Davidaş a investit până acum vreo 3.500 de euro, din amărâta sa pensie de 6 milioane de lei vechi (abia acum, de vreo 2 ani, a ajuns la o pensie de 10 milioane de lei vechi). El intenţionează să îşi înregistreze invenţia la Oficiul de Standarde, Invenţii şi Mărci de la Bucureşti, dar deocamdată se află cu autoturismul-utilaj în probe tehnologice, pentru a verifica şi confirma fiabilitatea acestuia. Iar intenţia sa finală este aceea de a trece la producţia de serie, venind pe piaţa de autoturisme cu o maşină nouă, cu un preţ de vânzare de vreo 6.000 de euro sau cu o maşină tractoare cu aceeaşi putere şi destinaţie, care să aibă un preţ de circa 3.500 de euro (accesibilă buzunarelor ţărăneşti, aşa găurite cum sunt ele).
Şi nu pot încheia articolul de faţă decât cu declaraţia amar-hazlie a lui Moise Davidaş, referitoare la căderea în dizgraţie a maşinilor româneşti, faţă de cele străine, care sunt scumpe şi uneori mai puţin performante. "Dacă mă ajută Dumnezeu zice omul nostru,şi toate probele ies bine, le sugerez celor ce s-au grăbit să îngroape autoturismul să facă bine şi să procedeze la... deshumarea lui!" Noi îi dorim succes şi, sincer, ne bucurăm că inventivitatea românescă s-a dovedit din nou la înălţime! Ioan HĂNŢULESCU
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 18:14   #38
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Alte Dacii

........................
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia 7 roti.JPG
Views:	3547
Size:	38.3 KB
ID:	431253  
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 14:35   #39
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Alte Dacii

foarte originala ideea. Tare mashina dar mai tare este moshulica
NoLimit is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 14:40   #40
keemo
Design Team Member

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,436
Member of:
[Virtual Tuning]
[Design Team]
Default Re: Alte Dacii

mi`ar trebuie si mie un moshulica d'asta in garaj :P
keemo is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 22:24   #41
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Alte Dacii

Dacia D33 nu am auzit de ea.Zici ca e inchisa intr-o cutie de tabla ca sa nu o vada nimeni.Mare pacar daca ar fi dacie ce ai aratat in poza ar fi foarte tare.Si in ce an ai zis ca a fost proiectata?Cred ca nu trebuie inchisa ci aratata lumi Dacia d33.Si poze cu fata masini nu ai ca suntem tere curiosi.daca si in fata ar fi emblema dacia chiar ca e dacie.
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 22:59   #42
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Alte Dacii

A fost facuta de Idea Torino in 1995 si 1997 era deja abandonata si din pacate poze cu botul masini nu am.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 11:25   #43
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Alte Dacii

am ineles de la unchimiu care lucreaza la dacia(director la nu stiu ce sectie)...ca D33 nu ararta nici pe departe ca masina din poza....acum ce sa mai credem?
__________________
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 20:33   #44
Liberta

Stage 4
 
Liberta's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 227
Default Re: Alte Dacii

Quote:
Originally Posted by fiderzen View Post
am ineles de la unchimiu care lucreaza la dacia(director la nu stiu ce sectie)...ca D33 nu ararta nici pe departe ca masina din poza....acum ce sa mai credem?
Inseamna ca unchiul tau nu a vazut niciodata masina D33 !!!! cum draq sa nu fie D33 cand tata a lucrat la ea , eu am vazut D33 live , am stat in ea , din pacate cand am vazut-o eu nu avea bord si panouri, crezi ce vrei pana la urma oricum D33 a fost o masina care cu siguranta ar fi meritat sa iasa pe piata !
Liberta is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 20:41   #45
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Alte Dacii

daca aparea D33 pe piata cu siguranta nu mai erau atatea masini straine,si altfel se vorbea despre DACIA.dar sunt curios cum o arata in fata.si ce motor are...
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -