Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-07, 10:10   #1
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Exclamation as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

m-ar interesa si pe mine daca se mai gasesc piese?
si cam cat consuma?

Last edited by razvan88; 25-10-07 at 10:14.
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 11:58   #2
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

piese se gasesc, la consum din cate stiu eu cam 8-9 in oras, 6 afara, asta pt ca am un prieten cu nova pe injectie si nu l-am auzit sa se planga de ea.bafta la cautari.
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 19:57   #3
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

din cate stiu eu nova din 2000 e o super nova doar ca difera motoarele nu?
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 13:31   #4
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

dap asa este...
piese se gasesc oriunde...ceri piese de nova/supernova si nu ai probleme
acum ca orice masina nova se confrunta si ea cu rugina...cel mai mult la oalele din spate...
motoru de 1.6 pe injectie la 54kw zic eu ca este destul de suficient pentru o dacie ce cantareste 900kg(spre deosebire de berlina care are 42kw-sper sa nu ma insel-si are aceeasi greutate)
io am nova si nu ma plang prea tare...sunt multumit de ea...
consum ce sa zic...daca te mananca talpa...se ridica si la 10...normal mediu este de 8 in oras si 6 la drum intins
prefer nova p injectie fata de carburatie...la carburatie umbli mai mereu la ea(reparatii) in plus cand e motoru rece nu tragi shok-ul sau stai 5 minute dupa ea sa se incalzeasca sa nu iti dea in nas etc...(io la injectie satau 1-2 min oricum sa o incalzesc...astept sa se aseze turatia )
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 13:34   #5
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

da e adevarat cu rugina dar se gasesc oale de noroi e in jur de 1 mil setul si se rezolva
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 20:16   #6
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

Quote:
Originally Posted by razvan88 View Post
da e adevarat cu rugina dar se gasesc oale de noroi e in jur de 1 mil setul si se rezolva
poti sa izolezi cu teroson daca nu ma insel, si e mai bun decat cu oale pt noroi, ca alaea nu permit noroiului sa intre insa nu la fel e si cu apa
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 20:24   #7
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

da se rezolva, dar cam ce parere ai din ce an sa fie?
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 17:58   #8
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

pai cam din 2000 ar fi ideal, ca nu stiu daca s-au mai fabricat dupa 2000, acum sa fii foarte atent la cumparare, un sfat din proprie experienta verifica distributia eu am supernova si cand am luat-o am avut probleme grave cu circuitul de apa. bafta
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 18:11   #9
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

ca dimensiuni cam cat are lungime latime?
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 11:07   #10
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

L=4030, l=1640, h=1395, g=950kg, sunt de la supernova insa nu difera foarte mult, stiu ca si-a pus un vecin aripi de nova si au mers
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 18:20   #11
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

sa vedem ce o sa gasesc daca nu imi iau o supernova din 2001 cred
dar ce diferenta e intre nova si supernova: modtor, cutie renault dar caroseria?
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 12:16   #12
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

nici o alta deosebire...
are un prieten o supernova...si io am nova din 2000
am cautat diferentele intre a mea si a lui si nu am gasit la exterior nici una
bancheta din spate ce-i drept e diferita un pic mai rigida si incomfortabila la supernova..in rest nimic altceva
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 20:49   #13
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

Stii care efaza decat o Supernova cocosata din 2001 mai bine o Nova din 2000 teapana
razvan88 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 11:24   #14
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

eu am gasit super nova 2002, la pret de nova 2000, si am avut probleme decat cu circuitul de apa, asta pt ca nu pricep prea bine la mecanica, in rest e ok, eu unul as alege super nova, la nova nu imi place cutia, bordul e cam uratel, iar la tabla stiu ca sta mai prost ca super nova
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 21:32   #15
razvan88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 55
Default Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?

stii care e faza nu ma grabesc si cred ca la 3500 imi iau cielo din 96 si e mult mai bun
razvan88 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -