Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-10, 15:31   #781
koenigsegg2peu
4Tuning International Member

 
koenigsegg2peu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 258
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Dacia super nova 170km/h
koenigsegg2peu is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 17:05   #782
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Dacia 1310 L din 1998 motor 1.4 C.V 5 trepte, 165 km/h pe ceas, si 162 pe GPS Tin sa precizez, ca fiecare surubel din motor este nou-nout! masina trepida foarte putin ca nu avea rotile echilibrate...Si pentru cei care zic ca dacia nu poate mult...se inseala amarnic
__________________

Bmw e34 525 TDS - P 2885 BB
My First Car: Dacia 1310 L DB 07 VNF back in business !
New Project Dacia 1310 AG-83-WRC
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 17:52   #783
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
Dacia 1310 L din 1998 motor 1.4 C.V 5 trepte, 165 km/h pe ceas, si 162 pe GPS Tin sa precizez, ca fiecare surubel din motor este nou-nout! masina trepida foarte putin ca nu avea rotile echilibrate...Si pentru cei care zic ca dacia nu poate mult...se inseala amarnic
Cred ca nici un vitezometru de BMW nu are marja de eroare asa mica
Cat despre trepidat...la viteza care zici tu cu roti neechilibrate trebuiau sa-i sara toate suruburile alea noi din motor...dar deh, eu unul te cred pe cuvand
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 18:07   #784
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
Dacia 1310 L din 1998 motor 1.4 C.V 5 trepte, 165 km/h pe ceas, si 162 pe GPS Tin sa precizez, ca fiecare surubel din motor este nou-nout! masina trepida foarte putin ca nu avea rotile echilibrate...Si pentru cei care zic ca dacia nu poate mult...se inseala amarnic
ceasurile de dacie carburator mint foarte mult...ai sa vezi ce diferenta e la dacia pe injectie care la 150 km/h pe ceas are 145 reali si viteza de fabrica. Deci nu ai cum 162 din 62 cp....
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 19:45   #785
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
ceasurile de dacie carburator mint foarte mult...ai sa vezi ce diferenta e la dacia pe injectie care la 150 km/h pe ceas are 145 reali si viteza de fabrica.
De ce anume "mint" ceasurile dupa Daciile pe carburatie? Te rog explicami.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 21:47   #786
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Rasputin View Post
De ce anume "mint" ceasurile dupa Daciile pe carburatie? Te rog explicami.
pentru ca s-a umblat in ele...multi si-au bagat ghearele sa vada ce e acolo au scos acele si plus de asta nu stiu daca astea sunt electronice sa indice atat de bine ca unu pe injectie indiferent ca e dacie 1310, solenza, logan etc...parerea mea este ca la nicio dacie model carburator nu am vazut sa indice bine mai nimic...
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:00   #787
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
pentru ca s-a umblat in ele...multi si-au bagat ghearele sa vada ce e acolo au scos acele si plus de asta nu stiu daca astea sunt electronice sa indice atat de bine ca unu pe injectie indiferent ca e dacie 1310, solenza, logan etc...parerea mea este ca la nicio dacie model carburator nu am vazut sa indice bine mai nimic...
My friend, vezi ca ai un maț (cablu), care cica atarna din cutia de viteze si e vărát in kilometraj, cica din cauza lui vedem pe ceasul kilometrajului cu ce viteza mergem cu masina, recte Dashia.Tin sa te anunt ca acest sistem este si la Dacia pe carburatie si la aia pe infectie... pardon... injectie.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:10   #788
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Rasputin View Post
My friend, vezi ca ai un maț (cablu), care cica atarna din cutia de viteze si e vărát in kilometraj, cica din cauza lui vedem pe ceasul kilometrajului cu ce viteza mergem cu masina, recte Dashia.Tin sa te anunt ca acest sistem este si la Dacia pe carburatie si la aia pe infectie... pardon... injectie.
stiu, dar de ce la aia indica mai bine decat la mine sau la altu? te-ai intrebat? chiar ma crezi prost sau habar nu am cu ce se manana un rahat de dacie. Oricum ce i-ai face tot prost indica asta e. Macar ai o satisfactie, cel putin eu unul ca trage de ma baga in scaun, dar nu as folosi masina asta ptr super viteza.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:18   #789
CLO2DCB

Stage 5
 
CLO2DCB's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 488
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

asa e cesurile dupa daciile pe carburatie mint foarte mult.....poi a mea de exemplu cu cablu de kilometraj nou si ceas schimbat imi arata 175 maxim si pe gps am 145-148 km/h....si am si eu o intrebare : un prieten de-al meu are la fel o dacie si la aceeasi viteza cu a mea el (145) are cu treapta 5 aproape 5000 de ture pe cand eu doar 4000 (precizez ca cesurile de turometru merg ambele bine)
CLO2DCB is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:29   #790
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by CLO2DCB View Post
asa e cesurile dupa daciile pe carburatie mint foarte mult.....poi a mea de exemplu cu cablu de kilometraj nou si ceas schimbat imi arata 175 maxim si pe gps am 145-148 km/h....si am si eu o intrebare : un prieten de-al meu are la fel o dacie si la aceeasi viteza cu a mea el (145) are cu treapta 5 aproape 5000 de ture pe cand eu doar 4000 (precizez ca cesurile de turometru merg ambele bine)
cred ca este ceva din cutie, diferente de rapoarte la cutie...mie mi se tureaza in 5000...am mai intalnit persoane spunand ca nu se tureaza peste 4000 la 145 km/h.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 10:20   #791
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
pentru ca s-a umblat in ele...multi si-au bagat ghearele sa vada ce e acolo au scos acele si plus de asta nu stiu daca astea sunt electronice sa indice atat de bine ca unu pe injectie indiferent ca e dacie 1310, solenza, logan etc...parerea mea este ca la nicio dacie model carburator nu am vazut sa indice bine mai nimic...
hai sa iti spun ceva, la bordul de la dacia mea.. nu a fost umblat de cand am luat-o....si daca a fost umblat nu a fost umblat in nici un caz la kilometraj, a fost vopsit plasticul ala negru si atat...si cred ca o masina restaurata de la 0 nu ar trebui sa ii sara suruburile la 160...
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 10:46   #792
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
hai sa iti spun ceva, la bordul de la dacia mea.. nu a fost umblat de cand am luat-o....si daca a fost umblat nu a fost umblat in nici un caz la kilometraj, a fost vopsit plasticul ala negru si atat...si cred ca o masina restaurata de la 0 nu ar trebui sa ii sara suruburile la 160...
pai normal ca nu are trebui sa-i sara. Oricum am vazut mai multe si nu indica bine deloc....are un vecin de-al meu o dacie pe carburator din 99 si bord CN ceasuri model nou si cand are 150 la ora el defapt are 120 maxim...prea mare eroarea...si la mine indica eronat, daca ajung la 145-150 la ora pe GPS imi va arata aproape 180 km/h pe bord ,ceea ce e de necrezut.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:01   #793
CLO2DCB

Stage 5
 
CLO2DCB's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 488
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

a mea nu trece cu tr 5 de 4000 nici daca-i dai foc dar mirarea e ca merge la fel de tare cat una care are 5000 rpm la aceeasi viteza reala
CLO2DCB is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:08   #794
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by CLO2DCB View Post
a mea nu trece cu tr 5 de 4000 nici daca-i dai foc dar mirarea e ca merge la fel de tare cat una care are 5000 rpm la aceeasi viteza reala
eu zic ca depinde si de cutie pana la urma...sunt multe dacii care nu urca mai mult in treapta 5-a de 4000 rpm 4500 maxim sa zic. Si a mea nu se tureaza mai mult de 4500. 5000 numai cu treptele inferioare 1,2,3,4, cu 5-a niciodata.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 13:44   #795
al3x_leonard

Stage 4
 
al3x_leonard's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 241
Member of:
[DACIA]
Default Re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

dacia 1410,motor 1.4,c.v.5 tr,an 1998,benzina,150km/h....verificat pe GPS!!!
al3x_leonard is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -