Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-10, 18:55   #706
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

:salut,am si eu o dacie 1310 din 95 in 5 trepte,model pt export,si vreau sa sp ca mai mult de 120 nu a luat niciodata nu ca nu poate ci ca nu vreau eu,cand a luat 120 avea radiatorul de incalzire,nu cel din fata spart si solutia p care am bagat-o in el trebuia sa se incalzeasca repede,asa ca top speed 120km/h

Last edited by GEO GR 01 NVN; 04-01-10 at 18:58.
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:08   #707
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Salutare si hai sa ma laud si eu...
Cu masina de familie o dacia break din 2002 decembrie, motor 1.4, calculator 1.6 plus injector.
Cand mam intors de la munte aveam 170 km/h in bord si 158 Km/h pe GPS. ( eram cu un prieten in masina )
__________________
-------------
Opel Corsa 1.2 16v 2001

Piese auto, Logan, Dacia, Solenza
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 22:12   #708
White_Dragon
Dacia Driver

Stage 5
 
White_Dragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 949
Member of:
[DACIA]
[Oltcit]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Dacia 1300 din '82... 130 km\h.
White_Dragon is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 07:58   #709
piticku

Stage 3
 
piticku's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 79
Member of:
[DACIA]
[SEAT]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Gps-ul este ce mai mare prostie de ati vedea viteza reala va zic sigur... Fiat Abarth Punto 200/h gps 178 deci este cea mai mare prostie sa iti verifici viteza cu un gps parea mea dacia mea 1310 92 145 4 trepte cutie sport
piticku is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 08:22   #710
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

da sunt de aceeasi parere ,din moment ce lucrez in domeniul
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 09:06   #711
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by piticku View Post
Gps-ul este ce mai mare prostie de ati vedea viteza reala va zic sigur... Fiat Abarth Punto 200/h gps 178 deci este cea mai mare prostie sa iti verifici viteza cu un gps parea mea dacia mea 1310 92 145 4 trepte cutie sport
eu zic ca un gps calumea nu te minte la viteza reala pentru ca tot-ul este transmis de satelit.
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 10:49   #712
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by piticku View Post
Gps-ul este ce mai mare prostie de ati vedea viteza reala va zic sigur... Fiat Abarth Punto 200/h gps 178 deci este cea mai mare prostie sa iti verifici viteza cu un gps parea mea dacia mea 1310 92 145 4 trepte cutie sport
Si ce ti se pare prostie in cazul ala cu 200 km/h pe bord si 178 pe GPS ? E cat se poate de plauzibil sa ai 22 km/h eroare la viteza aia la o masina care este aproape plafonata.

Vad ca multi au inceput sa isi "valideze" vitezele astronomice pe ceas cu unele ceva mai mici pe GPS dar atata timp cat nu sunt si poze sa sustina asta e fix 0 barat. O dacie stock nu prinde 160 km/h REAL decat la vale sau in picaj din avion, mai ales ca majoritatea sunt destul de vechi deci si performantele s-au deteriorat. Poate doar cu o Dacie 1.6 in stare perfecta, consumabile schimbate si motorul reglat perfect sa te duci pe la 145 km/h real dar destul de greu.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 10:59   #713
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Ia uite anaconda:

un user de pe forum care imi este si prieten cu o dacie motor 1.4 si cutie cu faimosul pinion de nova sa dus pe GPS 142km\h si motorul este in mintile lui frate........nu bate,nu scoate pic de fum,nu haleste ulei,ulei bun ii baga(CASTROL)........pacat ca nu ii merge kilometrajul ca zicea cat indica si in bord......


cu un 1.6 reglat cum trebuie si carburator dublu cum la facut fabrica eu zic ca se duce 160.....
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 00:09   #714
piticku

Stage 3
 
piticku's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 79
Member of:
[DACIA]
[SEAT]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Mane va promit o sa revin cu un filmulet care este cel mai indicat sa confirmi ceva de genu....o sa fac proba la un fiat 500 nou are vreo 6-7 luni si mai vedem atunci care si cum da?
piticku is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 00:21   #715
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Pai si ala are totusi o marja de eroare....frumos ar fi sa ai si un gps....filmezi cat indica in bord si cat indica pe gps
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 00:26   #716
piticku

Stage 3
 
piticku's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 79
Member of:
[DACIA]
[SEAT]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

pai asta si fac pun si gps si filmez in bord si pe gps...
piticku is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 08:16   #717
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

ca si faza daca ar fi eroarea asa de mare atunci cand mergi cu 80km/h pe bord si pe gps iti arata sa zicem 59 atunci cum se intampla daca te prinde radarul ?? ii explici ?
am verificat si eu povestea asta si era o diferenta de 2-3 km/h mai mult pe bord fata de ce imi arata gps-ul
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 08:46   #718
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by bzsa View Post
ca si faza daca ar fi eroarea asa de mare atunci cand mergi cu 80km/h pe bord si pe gps iti arata sa zicem 59 atunci cum se intampla daca te prinde radarul ?? ii explici ?
am verificat si eu povestea asta si era o diferenta de 2-3 km/h mai mult pe bord fata de ce imi arata gps-ul
Depinde mult si de masina si de viteza avuta. De ex. eu am fost surprins de radar cu 52/h in localitate pe o zona cu limitare la 40. Deci am depasit cu 12km/h iar pe bord imi arata 60.

Asteptam omul cu Fiatu, cu filmuletul promis in timp ce filmeaza: GPS -ul, bordul, turatia si cum inainteaza masina pe sosea.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:39   #719
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Vad ca multi au inceput sa isi "valideze" vitezele astronomice pe ceas cu unele ceva mai mici pe GPS dar atata timp cat nu sunt si poze sa sustina asta e fix 0 barat. O dacie stock nu prinde 160 km/h REAL decat la vale sau in picaj din avion, mai ales ca majoritatea sunt destul de vechi deci si performantele s-au deteriorat. Poate doar cu o Dacie 1.6 in stare perfecta, consumabile schimbate si motorul reglat perfect sa te duci pe la 145 km/h real dar destul de greu.
Vad ca ai ceva cu dacile frate... Uite daca esti din bucuresti si te tine sa vezi ca o dacie poate trece de 145km/h si cu motor de 1.4 ne intalnim odata bagi tu benzina si eu iti arat ca depasesc cu mult viteza zisa de tine. Si multe alte dacii de aici depasesc viteza zisa de tine. Respectele mele.
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 22:57   #720
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Nu am chiar nimic cu daciile, am ceva cu vitezele astronomice atinse de unii, indiferent ca e dacie sau bmw.

Vad ca insisti inutil, depasesti cu mult 145 km/h cand dacia are un carte sub 150 km/h viteza maxima. Inteleg, entuziasmul e mare dar totusi...eu nu vorbesc de viteza pe ceas.

Esti contient ca daca tu cu sub 50CP si o cutie de viteze proiectata acum 30-40 de ani te duci la 160 km/h aia cu 100 CP deja rup norma, nu ? Nu te supara, nu am nimic cu nimeni dar fiti mai realisti.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -