Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-06, 10:54   #1
lucitopspeed

Stage 4
 
lucitopspeed's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 196
Default CAM CAT SE POATE SCOATE DINJTR-O\"DACIE\"-F MULT

V-ATI PUS VREODATA ACEASTA INTREBARE? BANUIESC CA NIMENI NU A PUTUT DA UN RSP CONCRET, DEOARECE DEPINDE INTR-O OARECARE MASURA DE VIZIUNEA FIECARUIA ASUPRA MASINILOR SPORT. PANA ACUM NICI O DACIE NU A PUTUT FI DUSA LA EXTREM,ADICA SA SE POATA SPUNE CA ACEA MASINA A FOST TERMINATA DPDV ALPREPARARII. AS FI TARE CURIOS SA VAD UN PROIECT DESPRE CARE SA SE SPUNA CA A FOST TERMINAT. DEOARECE MAREA MAJORITATE A DACIILOR PREPARATE SUNT NISTE KHICIURI CEI CARE S-=AU UITAT PE STRADA STIU F BINE CE SPUN.
IN OPINIA VOASTRA CARE E CEA MAI FAINA DACIE PREPARATA DIN TARA? FARA CELE \"TUNATE\" GEN IAU TOTUL DE PE RENAULT 5TURBO SI GATA TUNINGUL.
__________________
F TOP SPEED
lucitopspeed is offline   Reply With Quote
Old 03-01-06, 17:47   #2
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

SGM si COX ...au fost si vor fii in continuare niste masini exceptionale...pe partea tehnica.
Se poate spune ca ei sunt pionerii in materie de Dacia tuning, duse aproape de extrem.
Si mai e ceva...B-69-TAU...cred ca o sa fie una dintre cele mai frumoase...fiind axat mai mult pe show&shine.
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 03-01-06, 23:13   #3
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Cea mai puternica Dacie care a existat pana acum a fost cea a D-lui Ing. Nicu Grigoras. Este vorba de o Dacie Sport , care avea motorul de Renault 5 turbo 2 (cel cu motorul in spate).

Motorul ala are la baza 160 CP.Motorul de pe Dacie, la nevoie era dus in 220 cp, puterea fiind reglata din boost controlerul amplasat in masina.

Motorul avea numeroase modificari, nu intru in detalii.

Masina era pregatita pt coasta, fiind modificata total,usurata la maxim (multe elemente ale caroseriei din aluminiu) suspensii, frane, directie, avea chiar si ambreiaj hidraulic.

Aveam un articol despre masina, o sa il caut.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia_turbo_201.jpg
Views:	505
Size:	14.8 KB
ID:	60014   Click image for larger version

Name:	dacia_turbo_2_298.jpg
Views:	515
Size:	20.3 KB
ID:	60015  
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 03-01-06, 23:25   #4
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Asa,let's get back to the roots...batranii ce alergau pe coasta !
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 00:10   #5
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cls21b_EVO\"
SGM si COX ...au fost si vor fii in continuare niste masini exceptionale...pe partea tehnica.
Se poate spune ca ei sunt pionerii in materie de Dacia tuning, duse aproape de extrem.
Si mai e ceva...B-69-TAU...cred ca o sa fie una dintre cele mai frumoase...fiind axat mai mult pe show&shine.
Las' ca va arat eu SHOW&SHINE&ENGINE&HP (HP a se citi CAI PUTERE) !
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 08:46   #6
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default

lucian urmeaza? show&shine&hp ?

adica ceva nou ?
GolfuletzS is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 10:05   #7
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default

Toate-s vechi si noi sunt toate ...
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 18:31   #8
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

Lucean ...stiu ca si tu esti un predendent pt. Extreme Dacia Tuning...dar eu acolo vb. de dacii pana in Nova.Intelegi ?
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 18:38   #9
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cls21b_EVO\"
Lucean ...stiu ca si tu esti un predendent pt. Extreme Dacia Tuning...dar eu acolo vb. de dacii pana in Nova.Intelegi ?
Pai la ora actuala eu stiu doar 2 berline COX si SGM la capitolul asta . Mai e o dacie albastra prin bucuresti facuta in stil Gordini ... superba la exterior dar pacat ca nu are un motor pe masura . Fara suparare dar TAU nu are ce cauta LANGA COX SI SGM ! E blasfemie ! E vopsita in 2 culori si atat. Jante de tabla ! Sa fim seriosi. Capota si plafon negru LUCIOS !!! Get real ! Cat despre motor ......... So... ce spuneai de TAU ? Userul care ar vota TAU in loc de SGM sau COX ar trebui banat !
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 18:47   #10
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

Calmeaza te....p bune...
Masina lui Tau ...nu este gata inca...si crede ma , cand o sa fie gata ...o sa fie o dacie frumoasa...
Eu nu am puso langa COX si SGM ...ca nu are ce cauta acolo ...este mai mult pe show&shine ...primii doi fiind mai mult pe tehnic.
Si intradevar ...dacia albastra am uitat o , fiind si ea extrem de frumoasa...dar motorul este tot de dacie...doar ca foarte curat.
Ar mai fii si o dacie galbena (low-rider) extrem ...de frumoasa tot din Buc. din cate am inteles.
Cam atat...
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 19:12   #11
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cls21b_EVO\"
Calmeaza te....p bune...
Masina lui Tau ...nu este gata inca...si crede ma , cand o sa fie gata ...o sa fie o dacie frumoasa...
Eu nu am puso langa COX si SGM ...ca nu are ce cauta acolo ...este mai mult pe show&shine ...primii doi fiind mai mult pe tehnic.
Si intradevar ...dacia albastra am uitat o , fiind si ea extrem de frumoasa...dar motorul este tot de dacie...doar ca foarte curat.
Ar mai fii si o dacie galbena (low-rider) extrem ...de frumoasa tot din Buc. din cate am inteles.
Cam atat...
Eu sunt calm , in schimb nu suport impertinenta infantila. Daca nu e gata o masina nu vorbim de ea pana atunci . Dupa cum spuneai eu am promis la a mea o aparitie si atat. La capitolul Dacii care DOAR ARATA BINE cea albastra si cea galbena (cu mentiunea ca cea galbena din cate stiu are si ceva sub capota) sunt pe podium. La capitolul MASINI (din toate punctele de vedere) raman la ideea ca SGM si COX nu au alti candidati. TAU promite de cam mult timp ... ii doresc sincer multa bafta , rabdare si bani.

P.S. As vrea sa nu se mai vb de masini \"machiate\" la exterior si 75 cai la roata . O masina ARE si motor . O masina este un tot unitar. Hai sa nu mai vb de masini cosmetizate la exterior iar la capitolul cai putere .... ragalii . Dacia nu este o masina pretabila NUMAI tuningului exterior. Fara ceva la motor nu va iesi niciodata din multime .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 19:23   #12
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

Impertineta infantila......mda.
Fatza in fatza pareai mult mai de treaba...
Eu inchei aici...cu mentiunea ca exista mai multe tipuri de tuning pe care o dacie se poate axa.Poate sa fie FOARTE FRUMOASA ...si sa aiba motorul stock ingrijit.Ex. Dacia Albastra stil Gordini.
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 19:26   #13
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: CAM CAT SE POATE SCOATE DINJTR-O\"DACIE\"-F MU

Quote:
Originally Posted by \"lucitopspeed\"
[...] FARA CELE \"TUNATE\" GEN IAU TOTUL DE PE RENAULT 5TURBO SI GATA TUNINGUL.
Asta se spunea in primul mesaj al topicului...
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 19:27   #14
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cls21b_EVO\"
Impertineta infantila......mda.
Fatza in fatza pareai mult mai de treaba...
Eu inchei aici...cu mentiunea ca exista mai multe tipuri de tuning pe care o dacie se poate axa.Poate sa fie FOARTE FRUMOASA ...si sa aiba motorul stock ingrijit.Ex. Dacia Albastra stil Gordini.
Imi pare rau ... desi nu imi amintesc de tine ... cand ma abordezi pe un forum cu expresii gen \"Calmeaza te\" atunci cand eu mi-am exprimat putin mai ELOCVENT dezaprobul fata de ce ai spus .... nu pot reactiona altfel .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 04-01-06, 19:37   #15
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: CAM CAT SE POATE SCOATE DINJTR-O\"DACIE\"-F MU

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Quote:
Originally Posted by \"lucitopspeed\"
[...] FARA CELE \"TUNATE\" GEN IAU TOTUL DE PE RENAULT 5TURBO SI GATA TUNINGUL.
Asta se spunea in primul mesaj al topicului...
Sorry Gabi ... eu momentan folosesc un motor de DACIA NOVA 1.6 cu presiune 1.3 bar , cuplu destul cat sa faca muci o cutie de nova in 3 zile , SGM are Alpine MOMENTAN (dar la el nu cred ca ar pune cineva problema doar de motor la cate motoare a avut pe masina si ce performante a avut masina, carburatoare , amortizoare si nu stiu unde s-ar opri lista) iar la COX .... are rost sa mai comentez ? Daca era motorul de R5 si gata ... nu mai batea un VR6 ? Nu ? Am intrat in detalii pt a arata ca vb cat de cat in cunostinta de cauza .

Oricum nu vad nimic rau in a pleca cu tuningul avand la baz aun motor mai puternic. Exemple de Dacii rele sunt multe : SUA motor aspirat , comprimat care trage f bine (la exterior insa ....) , Dacia Nova albastra actualmente in TM - kit caroserie frumos , motor de nova pe la 100 caluti (minim) , Dacia Berlina Turbo albastra tot in TM , Dacia Nova rosie era prin Bucuresti cu motor de R19 Williams , tot in Bucuresti o Dacia Nova cu compresor , mai e o Supernova cu motor de Clio 1.6 16v ... sunt multe in Romania. Daca vrei SI performante si nu doar machiaj trebuie sa pleci cu tuningul de la un motor mai putenic .
Lucian is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -