Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-14, 17:54   #1
Stirbu Daniel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Dacia vs Best Sellers

Salut, vreau sa deschid o discutie, nu stiu daca a mai fost deschisa pe aceasta baza.

In curand fac 18 ani si sunt putin confuz.

Vreau sa imi iau o masina. Fiind prima mea masina ma gandesc la urmatoarele lucruri:
1. Sa fie usor de intretinut
2. Sa nu fie scump de intretinut
3. Sa fie cat de cat moderna

Primele mele variante au fost: VW Passat CC dupa am ajuns la BMW 520 iar acum mi-a venit in gand varianta unui logat nou, comandat inainte cu 2-3 luni de majorat.

Ce m-a facut sa ma gandesc la asta ?
Simplul motiv ca este o masina de clasa medie, ieftina, cu intretinere la un pret extrem de mic, consum foarte mic, din 2010 au adus un + de design, o munca buna frantuzeasca, garantia pe 3-4 ani, o parte din avantajele unei masini din germania.

Problema nu se pune la banii care ii dau in momentul achizitionarii, problema se pune la intretinere.
Dupa cum probabil banuiti aceasta imi va fi facuta cadou, am discutat cu parintii si problema s-a pus in felul urmator, "Noi o cumparam, tu o intretii" si, un BMW sau VW nu cred ca sunt foarte ieftine de intretinut.

Ce parere aveti, se merita pana in 10 mii € un logan sau 15 mii un duster fata de VW sau BMW ?

Nu doresc comentarii de genu: Doar taranii au Dacia, jmenarii si smecherii au de la BMW in sus pentru ca nu ma intereseaza sa fiu smecher, ma intereseaza sa fiu cu cap.
Stirbu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 18:40   #2
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Salut.
Nu iti recomand sa iti cumperi masina noua ( mai ales Logan). Personal mi-as lua o masina second hand putin rulata care poate fi mult mai ieftina( in plus scapi de rodaj si de micile chestii pe care tre sa le faci la o masina noua). Este doar o parere personala!
Suma de care dispui vad ca este una frumusica. Banii pentru intrezinere din ce ii vei produce? Si cati vor fi? Sunt date importante pentru a alege marca ( din cate inteleg problema este de intretinere si nu de achizitie).
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 17:10   #3
Stirbu Daniel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Nu stiu pe ce baza a venit ne recomandarea asta deoarece perioada de rodaj nu este o afirmatie extrem de buna ... perioada de rodaj este pentru mine o perioada placuta in care cunosc viciile unei masini + eu o rodez sa aiba performante maxime.

Se mai pune problema si de consum, un logan consuma mixt ~6% (rodat, dupa 3 ani) pe cand un BMW/VW/Audi etc sub 10% cam greu (pentru mixt)

+ ca urasc conceptul de "masina straina mult mai buna" spre exemplu eu am o lista de masini pe care le urasc deoarece sunt asemanatoare daciilor cu piese intretinere si pret mult mai mare.

Lista:
Ford
Opel
Seat

Aceste tipuri de masini nu imi plac nici ca design dar nici ca intretinere.

Last edited by Stirbu Daniel; 17-02-14 at 17:12.
Stirbu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 18:11   #4
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Atunci mai asteapta si cumpara-ti Logan Sport.
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 18:12   #5
Stirbu Daniel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Quote:
Originally Posted by Speed94 View Post
Atunci mai asteapta si cumpara-ti Logan Sport.
Astept sa vad alte variante de dacia in 2015 dar, pana atunci vreau sa deschid discutia asta pe baze solide, eu mi-am pus motivele mele, astept si parerile altora deoarece cred ca si altora ca mine o sa le fie acest post de folos.
Stirbu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 18:55   #6
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Quote:
Originally Posted by Stirbu Daniel View Post
1. Sa fie usor de intretinut
2. Sa fie ieftin de intretinut
3. Sa fie cat de cat moderna

... nu ma intereseaza sa fiu smecher, ma intereseaza sa fiu cu cap.

Referitor la Logan/Sandero(/Duster)...

1. Da. Sunt facute in tara asta, deci n-ai sa ai probleme;
2. Nu stiu. Dar sunt fiabile iar piese second gasesti, vezi p.1;
3. Prea moderne nu-s, iar cand inchizi portiere si capote suna a poarta de cotet de gaini. Da' ai strictul necesar, fara discutie.

O chestie de retinut insa, care la varsta ta e importanta, cel putin statistic vorbind si uitandu-ma-n jurul meu: gagicile NU-ti vor cadea la picioare, prietenii manelisti si agramati NU iti vor cere sa fii capitanul lor. Vei fi banal prin prisma masinii personale. Calculat si pragmatic, dar banal si neinteresant in ochii celor superficiali.
Iar daca vrei liniute si rupere-n figuri, nu. Nu e masina sport.

Altceva... Daca banii ti-i dau parintii si intretinerea revine in sarcina ta, e clar ca vor sa-ti dea o lectie de viata. Ia Loganul sau Sandero-ul, si te vor aprecia tacit pentru alegere. Dupa cativa ani in care ai sa te comporti bine, ai sa-ti iei examenele si n-ai sa asculti manele, iti vor cumpara BMW nou, fii convins. Altfel nu.
Triseaza putin: asigura-te sa fie dieselul de 90 de cai, consuma putin si trage de nu e voie. Celelalte motoare din gama pur si simplu sunt niste glume proaste.

Sa ne zici ce ai ales, sunt curios.

Edit, referitor la titlu: Dacia chiar ESTE best-seller. Nu in Romania, unde-si iau toti cazane de afara. Da' in occident se vinde ca shaorma cu de toate.

Last edited by Muttley; 17-02-14 at 19:01.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 16:29   #7
Stirbu Daniel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Multumesc de sfat.

Chestia cu sefu de manelisti si astea, imi displac total pentru ca in primul rand urasc manelele xD deci, asta nu ar fi un avantaj pentru mine.
Chestia cu "gagicile" este adevarata si eu raman uluit cand vad cate un BMW 520 2007+ mai ales tunat, e o masina frumoasa dar greu de intretinut.
Si loganul cam soarta asta o sa o aibe, ori il tin ceva timp si dupa o sa fie scris mare pe el "MA VINDE!" sau in dau parintilor si sa imi iau alta masina ... dar sa discutam problema cu prima masina ).

Sandero imi displace total designul lui .

Eventual un Duster.
Stirbu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 18:01   #8
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Dusteru-i inutil pentru un utilizator normal, nu face nimic in plus fata de Logan/Sandero.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 19:12   #9
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Dacia vs Best Sellers

sustin ce a scris si Muttley!

dar cu o singura modificare, ia logan cu 1.6 16v.
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 21:53   #10
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Motorul K7M (1.6 8V) e incredibil. Am avut pe mana 6 luni, a vazut si 7000 de ture in retrogradare, constant mergea intre 5000 si 6000. E un monument de fiabilitate, altii au pus compresoare pe ele si nu le-au ingenuncheat. Bravo reno la faza asta.
Motorul K4M (1.6 16V) e putin peste ca performanta si consum. Ca fiabilitate nu, in octombrie facea 160 la ora pe Duster 4x2, in februarie scazuse la 145. D-zeu sa-l fi iertat. Da' poate mi s-a parut.

Doar ca ambele au o mica MARE problema, nu mai exista in gama de motorizari.

Logan nou poti sa-ti iei cu:
- 0.9l turbo benzina, 90 de cai - e ok pentru consum, nu stiu de fiabilitate ca e prea nou, da' pentru gusturile mele (care pot fi gresite de altfel) nu e ce trebuie;
- 1.2l aspirat benzina, 75 cai - hahahahahahaaaa (a se citi polizor lesinat);
- 1.5 diesel de 75 cai - de ce, cand exista si ala cu 90 de cai;
- 1.5 diesel de 90 de cai - castigator detasat.

Pentru alte motoare, rabdarica.

Edit: sau VW pissat 2.0 TDI, cu 99.999km, inca in rodaj. Dup-aia potopu'. Sau nu. Nu-i asa ca-i greu cand vrei sa muara doojmanii?

Last edited by Muttley; 18-02-14 at 22:21.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 14:53   #11
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Dacia vs Best Sellers

La fel sustin Muttley in ideea de a nu alege motorul de 0.9 turbo benzina nu este ce trebuie inca,poate pe viitor.
Daca mai astepti se aude ca vor fii si 150 de cai pe loganel.

O zi buna
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 16:37   #12
Stirbu Daniel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Nu imi trebuie de "jmecherie", imi trebuie o masina cu care sa ma descurc pe viitor si sa fie usor de intretinut in primele randurl.

@Vioar am timp de asteptare pana in mai 2015
Stirbu Daniel is offline   Reply With Quote
Old 20-02-14, 17:22   #13
David 908

Stage 4
 
David 908's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Dacia vs Best Sellers

nu stiu daca sunt chiar in tema topicului dar totusi am ceva de zis
tatal meu a cumparat un logan 1.4 din 2007 in septembrie cu 50k la bord masina merge exceptional nu stiu de ce zic unii ca loganul de 1.4 nu merge pe pante pe unde urcam cu un peugeot de 1.9 diesel de 90 cu a 2a cu loganul mergi cu a 3a cat despre consum acum iarna ia maxim 10 litri/100km. ti-as recomanda ca prima masina pana te obisnuiesti un logan nu neaparat nou deoarece poate mai lovesti o bara, ceva si gasesti alta ieftin
__________________
Dacia 1410 Sport '85 (usa scurta)
Dacia 1300 '76 WIP
David 908 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 13:13   #14
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Eu mi-as cumpara 0.9 tce, are 90 cp, il poti duce in 100 de cp fara probleme. Multi vor spune..pff are 3 pistoane, am testat la dacia 0.9. nu stiu dece am impresia ca trage putin mai bine fata de 1.6 8v. Eu daca ar fi sa imi cumpar logan din nou, as alege ori 0.9 tce sau 1.6 16v.
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-14, 19:07   #15
Stirbu Daniel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Dacia vs Best Sellers

Da, este interesanta ideea cu masina sh dar nu.
De asta am deschis topicul, vreau sa imi cumpar un logan NOU sau o masina nemteasca sh. De atins, sper sa nu am incidente.
Cat despre masina, o sa astept noul logan chiar sunt curios, ala sport .
Stirbu Daniel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -