Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-03-09, 18:06   #1
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Angry Soarta Daciilor'

Fac acest topic in vederea obtinerii unor pareri, informatii.
Ce se va intampla cu noi posesorii de dacia 1300-1310 , adica cele non euro din 2010-2011 cand v-om fii obligati sa le casam ?? adica uniunea europeana v-a interzice circulatia pe drumurile publice a vehiculelor non-euro??? sau v0a mari atat de mult impozitele-taxele in cat suntem obligati sa le casam de buna voie ??
Astept parerile voastre....
__________________



De ce sa mergi repede ... cand poti zbura incet
bo$$u is offline  
Old 29-03-09, 18:08   #2
SlimSlick

Stage 3
 
SlimSlick's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 168
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
[Old School Cars]
Default Re: Soarta Daciilor'

Atata timp cat la ei inca circula masini precum Trabant si Wartburg.... de ce sa ne oblige sa le casam? Pana la urma trebuie sa ne ofere sansa de a le omologa modificarile cu taxe mai mici si in felul asta poate schimba multa lume motoarele cu ceva euro 1,2.... Parerea mea.....
SlimSlick is offline  
Old 29-03-09, 18:20   #3
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Soarta Daciilor'

Constrangere. Proprietarii de masini non-euro vor fi obligati sa renunte la ele din cauza taxelor mari





Arpad Dobre



Milioane de romani care au masini vechi vor ramane fara ele, deoarece UE va interzice circulatia autovehiculelor non-euro din 2010. Guvernul Romaniei considera ca taxa de poluare, pe de o parte, si prima de casare pentru rable, pe de alta parte, sunt modalitatile optime prin care autoritatile incearca sa ia masuri din timp.



Poluare redusa, de voie - de nevoie


A treia varianta a taxei de prima inmatriculare, ce va purta numele de "taxa de poluare", a fost deja definitivata, sustine ministrul Varujan Vosganian. Noul proiect de act normativ va fi dezbatut in parlament saptamana viitoare si va incuraja - prin taxe mai mici - cumpararea de masini mici, dar ii va penaliza - prin taxe mai mari - pe cei care vor achizitiona autoturisme cu motoare mai mari. Practic, romanii vor fi constransi prin taxe sa-si cumpere masini mai putin poluante. Pe de alta parte, "Programul Rabla" da posibilitatea renuntarii la harburile de peste 12 ani vechime, contra unei prime de casare de 40 milioane de lei vechi in 2008, bani care pot fi depusi ca avans pentru o masina noua.
Problema este ca anul trecut au fost preschimbate doar 16.500 de rable, in conditiile in care, din cele 4,5 milioane de masini inscrise in circulatie, peste 50% sunt mai vechi de 10-15 ani. Drept urmare, peste 2 milioane de harburi risca sa fie trase definitiv pe dreapta, inainte de a fi schimbate cu masini noi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ok_3987.jpg
Views:	308
Size:	34.2 KB
ID:	852485  
bo$$u is offline  
Old 29-03-09, 18:53   #4
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Soarta Daciilor'

dacia pe injectie ce euro are?
din cate am inteles e E1.
cautam dacii pe inj facute terci si luam motorul de pe ele si il omologam pe o dacie veche de 10...15... sau 26 de ani cum e a mea!
nu e bine asa?
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline  
Old 29-03-09, 18:55   #5
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Soarta Daciilor'

si a mea are 23 de anisori si sunt mandru de ea oricum am mai auzit de faza cu GPL-ul ca daca il omologhezi la rar iti trece masina euro 1 e adv las pe cine se pricepe sa vb?
bo$$u is offline  
Old 30-03-09, 01:39   #6
schumi_86
Dacia Driver

Stage 5
 
schumi_86's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 562
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soarta Daciilor'

Bai fratilor nu o sa se intample asa ceva,ganditi-va numai cate masini sunt pe strazi(nu fac referire numai la dacii) care sunt non-euro,nu au cum sa le scoata din circulatie pe toate sunt multi cu dacii din '98-'99 care sunt non-euro si doar nu o sa renunte la o masina veche de 10-11 ani,intr-adevar se va baga o taxa de poluare pt.masinile non-euro prin care se va incerca scoaterea lor din uz dar va fii f.f.f greu.Eu unul nu as renunta la a mea pt.ca sa-mi bage pe gat astia logan si mai stiu eu ce alte rahaturi....Sirius cele pe injectie sunt Euro 2
schumi_86 is offline  
Old 30-03-09, 01:42   #7
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Soarta Daciilor'

masinile de peste 25 de ani devin devin deja old timers... se aplica alte reguli
monk is offline  
Old 30-03-09, 06:16   #8
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Soarta Daciilor'

Discutia se va continua aici - https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/68441-circulatia-interzisa-non-euro/page-3.html
Daniel_Toa is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -