Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-07, 18:22   #16
caphonne

Stage 5
 
caphonne's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Quote:
Originally Posted by 83_BND View Post
salut
ce ziceti de loganu cu motor 1.4?
eu am asa ceva si ma dezamagit tare! nu are deloc vlaga in el!
daca nu il duc la cel putin 3500 ture diabia se "taraie"!
astept impresii!
bafta!
cati km are masina ?? ce benzina ii bagi ?? eu am o supernova mare diferente intre motoare nu e doar ca a mea e mai usurica si e normal ca la cel putin 3500 de ture sa se taraie la mine se simte puterea dupa 3500 acum depinde si cum ii dai plus de asta daca e nou mototrul e ''strans'' trebuie sa isi mai dea drumul
caphonne is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 18:34   #17
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Quote:
Originally Posted by caphonne View Post
cati km are masina ?? ce benzina ii bagi ?? eu am o supernova mare diferente intre motoare nu e doar ca a mea e mai usurica si e normal ca la cel putin 3500 de ture sa se taraie la mine se simte puterea dupa 3500 acum depinde si cum ii dai plus de asta daca e nou mototrul e ''strans'' trebuie sa isi mai dea drumul
acum am vreo 11400 km. cand era motoru in rodaj, era si mai varza, acum trage mai bine. benzina bag de 95. oricum e puturoasa masina!
83_BND is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 18:53   #18
caphonne

Stage 5
 
caphonne's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

pai asta e frate ce poti sa ceri la 75 de cai dar daca te dai la ea un pic simti acolo ceva
caphonne is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 17:38   #19
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

eu zic sa ii faci si o remapare la chip,ceva ceva tot se va simti.
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 11:57   #20
nrgboggy2

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Quote:
Originally Posted by 83_BND View Post
daca sunt la 1800-2000 ture si vrei un demaraj cat de cat, trebuie neaparat sa calci pedala la "fund" si chiar daca o calci tot degeaba, ca tot cum vrea ea trage, ca "melcu"
man ... cuplul maxim este la 3000 ... tu vrei demaraj la 1800-2000?!? poti sa-l cauti dar nu vei gasi decat zgomot de motor subturat ... eu am tot 1.4 dar tin sa zic ca in depasiri rapide nu ma bag pana nu retrogradez intr-o treapta inferioara de viteza sa am cel putin 3000 ture ... atunci se infige (ca o masina de 75cp nu ca un bemveu)

si apropo de viteza maxima ... 180 pe ceasul de la bord ... nu mai fac in viatza mea ... bine ca acum mi-am tras si niste jante de al care nu pot sa le echilibrez si merg cu max 120 :P
nrgboggy2 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 12:57   #21
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Quote:
Originally Posted by nrgboggy2 View Post
man ... cuplul maxim este la 3000 ... tu vrei demaraj la 1800-2000?!? poti sa-l cauti dar nu vei gasi decat zgomot de motor subturat ... eu am tot 1.4 dar tin sa zic ca in depasiri rapide nu ma bag pana nu retrogradez intr-o treapta inferioara de viteza sa am cel putin 3000 ture ... atunci se infige (ca o masina de 75cp nu ca un bemveu)

si apropo de viteza maxima ... 180 pe ceasul de la bord ... nu mai fac in viatza mea ... bine ca acum mi-am tras si niste jante de al care nu pot sa le echilibrez si merg cu max 120 :P
asa e! ai dreptate! daca ii dau treapta inferioara care e deja in 3000, atunci se simte ca trage altfel!
tu esti multumit de ea, in general, de cand o ai, de consum ce zici?
bafta!
__________________
ai o masina?, dai blana!
83_BND is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 13:40   #22
nrgboggy2

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

2 ani, parere mediocra ... daca gasesc sa il dau, nu ezit ... consuma decent

ce nu imi place: zgomot infernal la viteza mare, instabilitate, design interior ... mmm ... nu prea frumos , pozitie la volan naspa, am zis de zgomot? vreau sa accentuez acest lucru ... chiar e infernal, vopsea de zici ca nu e ... am 1 milion de zgarieturi pe ea

ce imi place: design exterior, spatiu mare, consum decent ... in oras

sunt multe lucruri de zis dar nu imi vin acum pe moment
nrgboggy2 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 14:08   #23
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

intradevar consumul e bun si afara si in oras.imi arata mediu de 6,8 vara si 7,4 iarna! dar pe o distantza de aproxiamtiv 60 km am scos consum mediu si de 5,3, cel putin asa imi arata computeru'. si cu vopseaua sunt total de acord, e foarte usor de zgariat, mai ales tabla....am vreo cateva indoituri... mici..care au aparut de nustiu unde.......nu se compara cu tabla de pe daciile clasice........lam vazut pe unu care se urcase pe plafon si pe capota cu picioarele, pe o dacie din anii 80....nu sa intamplat absolut nimic........in schimb sa ma urc pe logan cu picioarele......nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla
ce imi place la ea e cat de usor intra in viteze, si ma enerveaza la culme e amplasarea butoanelor pt comanda electrica a geamurilor. e cel mai prost loc unde se puteau pune!
vazusem pe un site italian de masini SH, la vreo 8000 euro, iti luai tata, un alfa 159 de vreo 200 de cai, si cu o gramada de dotari de mureau toti asta e! am vrut masina noua, am luat! bafta!
83_BND is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 10:47   #24
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Chiar nu va inteleg pe unii... v-ati luat Logan 1.4 ca vreti consum mic. Bun... dar ati uitat o chestie... motorul ala e prea mic pentru ditamai dulapul. Batranul avea un 1.6 8v. la 130 in a 5-a avea consum de 6.3%... mixt a iesit pe undeva pe la 7%. Si pot sa spun ca masina aia primea niste forje pana taia alimentarea cel putin in a 3-a
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 12:31   #25
nrgboggy2

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

am citi de mai multe ori ce ai zis dar sincer nu prea se leaga ... "v-ati luat Logan 1.4 ca vreti consum mic. Bun... dar ati uitat o chestie... motorul ala e prea mic pentru ditamai dulapul" 75cp pentru 950kg nu mi se pare disproportionat ... daca vrei sa stii vw ofera golf 5 1.4 80cp pentru 1.5tone ... acolo ce mai zici? sifonier?

"mixt a iesit pe undeva pe la 7%. Si pot sa spun ca masina aia primea niste forje pana taia alimentarea cel putin in a 3-a" pai consumul mediu al loganului dat de dacia este 6,9 ... il lauzi fara sa vrei sau cum?
nrgboggy2 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 14:29   #26
doggy PH85MRS

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 21
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

salut fratilor.nu am condus deloc 1.4 mpi dar eu am un 1.6 ambition si sunt super multumit d el din toate pct d vedere.si ''zvac'' si cum se aseaza la drum si consum.in mers normal consum bun de tot dar in mers sport e normal un consum mai ridicat.la 190 kmh consum de 14,8.credeti-ma.va salut
doggy PH85MRS is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 18:34   #27
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

@sonny
la logan consumul ideal e undeva la 110-115km/h, mai preci 3000 RPM, shi este, cel putin declarat de producator 5,6. tu imi zici ca la 130 ai scos 6,3... care e minunea?! la 130 ai undeva la 3400 - 3500 rpm shi un litru in plus fatza de ce zice producatorul.... chiar nu vad ce e de admirat
1.4 am shi eu dar in oras nu am scos consum sub 8, chiar 8 juma, nush cum scoateti voi 7 in bucureshti dar... de ce nu
mie unu imi pare mashina OK atat timp cat o foloseshti pentru ce a fost facuta, o mashina de familie fara mari pretentii.
numai de bine
__________________
Viteza poate fi limitata electronic, prostia nu! |#|#| Logan 1,4 MPI in curs de modificare vizuala
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 19:23   #28
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Nu ati inteles ce vroiam sa zic... eu doar va ziceam ca motorul de 1.6 este mult mai bun ca cel de 1.4 si ca nu consumu asa de mult masina fiind dupa parerea mea prea grea pt acel motor. Sincer sa va spun batranul a fost multumit de masina iar dupa juma de an avea deja 30.000 km deci masina alergata si inca nu zdranganea nimica in ea.
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 22:21   #29
asiemitt

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 11
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

Fratilor, posed(!) un logan de 1.4 Laureate de vreo 20000km - aprox 10 luni si lucrez la reprezentanta Dacia din Tg Ms la service. Am spus astea ca sa va dati seama ca nu sunt un tip care isi da cu parerea degeaba. Din punct de vedere al vitezei maxime: vitezometrul arata 165, dupa Sibiu catre valea Oltului, 2 persoane plus bagaje in masina. Daca tinem seama de eroarea vitezometrului, probabil o viteza maxima de 155 kmh mi se pare probabila. Pest 90-100 kmh intervine foarte tare aerodinamica si motoru asta de1.4 nu mai poate saracu sa traga. daca vrei viteza mare iei un 1.6 16v Oricum. peste 160 kmh pe la noi nu prea ai pe unde sa mergi si nici nu e prea sigur cu Loganu...
asiemitt is offline   Reply With Quote
Old 21-05-07, 00:43   #30
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default Re: pareri LOGAN 1.4 mpi

astai motoru de 1.4, n-ai ce-i face!chiar daca ii faci chiptuning, si castigi putina putere, eu zic ca nu se merita.nu prea poti mari performantele ca sa se merite investitia, dar poti investi in styling, adica un bodykit,geamuri ionizate,o toba sport, muzica din plin si sa o mentii curata si sa te bucuri de ea cu viteza mai mica, ca e mai sanatos , pt liniute si altele nu prea e indicat .
numai bine! bafta!
83_BND is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -