Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-12, 20:14   #1
Vlad cel Groaznic

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 5
Default CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Buna ziua!

Problema mea: am o Dacie 1310 pe injectie, din 2001.

Vreau sa o ridic cat mai mult (si fata, si spate), DAR fara a risca sa-mi ia Garcea/RAR-ul certificatul de inmatriculare din cauza asta (daca ma opreste RAR-ul sunt sigur ca gaseste n-spe mii de alte motive, si n-am chef sa bag 6000lei sa o fac "gigea" pentru cacatii de la RAR).

SCOP: eu am 160kg, de obicei mai car cate 120kg in haltere/gantere/kettlebells dupa mine. NU VREAU PERFORMANTE SPORTIVE pe asfalt, ci vreau sa pot intra pe drum forestier, sa urc borduri, etc, fara sa dau cu scutul/catalizatorul, etc, de diverse protuberante contondente.

Nu am nici bani, nici chef sa achizitionez vreun 4X4 sau alta dracarie - am vazut dube d-alea VW T2, vechi, ridicate atat de mult incat doar transmisia cardanica mai risca sa loveasca ceva dedesubt, dar nu am bani si nici chef sa alerg sa fac acte pentru asa ceva...

Care ar fi cea mai buna solutie in cazul meu? Ce sfaturi puteti sa imi dati?
Vlad cel Groaznic is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 21:23   #2
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Pe fata ii poti pune telescoape,arcuri de papuc si pe spate la fel plus inaltatoare sub arcuri sunt niste tampoane.In general arcuri si telescoape de masini diesel ca sunt mai tari si iti ridica masina mai sus,numa nu cred ca o sa le ti tu mult ca iti termina directia plus stabilitatea cam urat ca ii mai inalta si rigida, faci cum vrei.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 10:50   #3
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Quote:
Originally Posted by Vlad cel Groaznic View Post
de obicei mai car cate 120kg in haltere/gantere/kettlebells dupa mine.
De ce?
Te opresti in benzinarie si mai bagi o repriza de impins la piept?
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 12:51   #4
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

No asa luatil la batjocura deja ca omul isi face necazul cu masina si ii trebuie ridicata.Frumos frumos
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 13:24   #5
cristyanov

Stage 3
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 80
Default

cei de la RAR nu sunt cacati....sunt chiar oameni cu cap si au grija de vietile noastre ...Cum esti tu kamikaze pe strazi,asa mai sunt multi si usor usor trebuie sa scapam de ei...
Sfat: ia-ti o remorca si pui acolo toata aparatura necesara pentru a deveni un bad boy....
cristyanov is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:31   #6
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Cumperi remorca dar acolo trebuie carlig omologat,numere,asigurare parca,itp lumini,gume care cred ca el nu ii dispus sa faca aceasta achizitie.Plus ca vad ca nu il mai doare de topic l-a deschis si asta basta.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 20:25   #7
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Quote:
Originally Posted by cristyanov View Post
cei de la RAR nu sunt cacati....sunt chiar oameni cu cap si au grija de vietile noastre ...Cum esti tu kamikaze pe strazi,asa mai sunt multi si usor usor trebuie sa scapam de ei...
Sfat: ia-ti o remorca si pui acolo toata aparatura necesara pentru a deveni un bad boy....
Ai dreptate,nu sunt cacati,sunt niste retardati...ce ii mai doare pe ei la pl de vietile noastre iti dai seama.

Ca sa inalti masina pui arcuri de break pe spate cu inaltatoare de cauciuc sub ele si pe fata poti incerci sa pui arcuri de spate,presupun ca nu o sa fie problema sa nu se potriveasca.
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 00:08   #8
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Quote:
Originally Posted by razvanell View Post
Ca sa inalti masina pe fata poti incerci sa pui arcuri de spate
Logica la kg.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 00:18   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Vezi ca la inaltat esti limitat si de planetare,cu cat o ridici mai mult cu atat mai mult stres pui pe ele si risti sa-ti zboare la o curba cand o roata bracata se duce maxim in jos(gen o groapa)
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 00:19   #10
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Pai si cand o cobori,nu e tot aceeasi chestie?
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 00:30   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Nu prea,cand o cobori lungimea totala a planetarei scade,deci atat la cutie cat si la roata sta mai bine priponita,iar cand o ridici,planetara se lungeste si sta mai aproape de a iesi atat la cutie dar mai ales la roata...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 08:36   #12
Vlad cel Groaznic

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 5
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Multumesc pentru raspunsuri!

1). Cei de la RAR sunt niste spurcati: am avut de-a face cu ei in primavara (mi s-au furat actele printre care si certificatul de inmatriculare si a trebuit sa ajung pe la ei, sa-mi dea Garcea alte acte...) si i-as executa in public, cu ranga, dupa ce-am vazut p-acolo

2). N-am unde sa mai tin si remorca aia: masina are loc in garaj, o remorca - nu! Daca o las pe strada, din a doua zi incep sa misune hotii in jurul ei (am prins deja 3 perechi de spargatori - hoti de benzina, de baterii si 2 spargatori de portbagaje), iar unui vecin i-au furat toate rotile... Plus ca o remorca ar insemna sa ajung iar la RAR (alti talhari!)?! Nu, nu, nuuuu!

3). Din ce am citit p-aci, inclin spre varianta cu arcuri de fata pe spate plus inaltatoare. Nu vreau nici sa exagerez cu modificarile (arcuri de papuc...), totusi - ca sa nu ajung sa distrug altceva prin ea (directie, etc).

Last edited by Vlad cel Groaznic; 06-09-12 at 08:39.
Vlad cel Groaznic is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 16:56   #13
Vlad cel Groaznic

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 5
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Deci, am pus arcuri de fata pe spate... Vesti proaste: merge ca o CARUTA - pur si simplu sare de spate ca dracu', nu se poate merge asa prin oras.

O sa-i pun si inaltatoarele marti (sper), si daca tot asa face o sa-i pun arcuri de break...

PS: Daca o incarci s-o spargi, atunci nu se mai simte asa rau ca-s arcurile tari ca dracu', dar nu merg intotdeauna cu greutati foarte mari (>300kg) in portbagaj, ci doar uneori... Deci, nu faceti prostia cu arcuri de fata pe spate daca nu planificati s-o folositi exclusiv la carat busteni pe drumuri forestiere. Mai mult, acum ma tem sa nu-mi sparga dracului oala aia in care stau arcurile
Vlad cel Groaznic is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 03:02   #14
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Quote:
Originally Posted by Vlad cel Groaznic View Post
Deci, am pus arcuri de fata pe spate... Vesti proaste: merge ca o CARUTA - pur si simplu sare de spate ca dracu', nu se poate merge asa prin oras.

O sa-i pun si inaltatoarele marti (sper), si daca tot asa face o sa-i pun arcuri de break...

PS: Daca o incarci s-o spargi, atunci nu se mai simte asa rau ca-s arcurile tari ca dracu', dar nu merg intotdeauna cu greutati foarte mari (>300kg) in portbagaj, ci doar uneori... Deci, nu faceti prostia cu arcuri de fata pe spate daca nu planificati s-o folositi exclusiv la carat busteni pe drumuri forestiere. Mai mult, acum ma tem sa nu-mi sparga dracului oala aia in care stau arcurile
daca pui arcuri de break o sa topaie la fel.
sunt si tari si inalte. Daca pui si pe fata de papuc o sa fie si mai mare distractia.
cam orice solutie de inaltare alegi,masina o sa fie mai topaitoare,nu neaparat mai rigida.
cel maibun lucru care poti sa il faci e sa pui suspensie noua de dacia.
__________________
The one and only Nova low rider

Last edited by anndi; 13-09-12 at 03:06.
anndi is offline   Reply With Quote
Old 14-09-12, 19:01   #15
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: CEA MAI BUNA SOLUTIE PENTRU RIDICAREA DACIEI 1310 - PENTRU DRUMURI FORESTIERE

Desi nu cred ca-i cazul, respectiv nu cred ca doresti un proiect complex, "pe persoana fizica", daca as vrea sa-mi fac o masina de gropi/dealuri/rape/drumuri cu asfalt moale as face ceva in genul Aro-ului 12, adica sasiu de Aro si caroserie de Dacie. Binenteles, omologarea ar fi o provocare iar costurile de asemenea. Repet, de putut de poate. Nu-i rentabil, nu-i comod dar se poate. In nici un caz insa nu vei obtine rezultatele dorite prin simpla inlocuire a arcurilor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image00071.jpg
Views:	307
Size:	682.8 KB
ID:	2552565   Click image for larger version

Name:	image0031.jpg
Views:	276
Size:	232.5 KB
ID:	2552566   Click image for larger version

Name:	aro12.jpg
Views:	316
Size:	112.6 KB
ID:	2552567  

__________________
Dacia Break Alpineliebe https://www.youtube.com/watch?feature...&v=-qRd8N3XU5Y

Intalnirea Dacia Clasic 2013 https://www.4tuning.ro/evenimente-aut...013-18457.html

Last edited by BH 59 FIF; 14-09-12 at 19:05.
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -