Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-12, 17:11   #1
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Exclamation Ce motor intra pe Dacia 1300?

Salut. As vrea sa stiu ce motoare se pot pune pe o dacie 1300....chiar daca trebuie sa modifici ceva mai mult la suportii din compartimentul motor si la intarirea caroseriei. Is curios daca ar intra dupa niste modificari si un motor gen vr6, ...v8 de bmw sau de polo 1.6 gti cum am auzit ca are unu pus pe o dacie.
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 20:00   #2
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Exclamation Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

ai cautat p-aici pe forum si nu ai gasit raspuns? nu cred... inseamna ca nu ai cautat cum trebuie.... cauta si ai sa gasesti.. si nu 1.. multe... rog un moderator sa ia atitudine:P

si ca sa-ti raspund.. pe scurt...

bani sa ai.. ca motoare se gasesc:P
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 20:16   #3
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

chiar dimpotriva am cautat da n-am gasit deocamdata dacii 1300 cu motoare mari gen vr6 ....vreau sa stiu daca se poate pune motoare cum ii vr6 care are 2800cmc pe asa caroserie...daca si sa stiu cam in ce suma se incadreaza modificarea compartimentului motor..intarirea caroseriei si transplantul. Pe forum nam vazut pana acuma asa cv....singura dacie cu vr6 este un logan sgm
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 10:34   #4
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

https://forum.4tuning.ro/307-discutii...ia-1310-a.html
https://forum.4tuning.ro/306-zona-teh...are-motor.html
https://forum.4tuning.ro/306-zona-teh...10-masini.html

ti-am spus ca exista...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 10:42   #5
felix.m

Stage 4
 
felix.m's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 297
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Intrebari dastea vad saptamanal si ma abtin de la comentarii. Dar totusi nu exista putina atitudine pe forumul asta numai motoare de avioane pe dacii si intrebari stupide .

Ai pe forum N exemple de motoare care au fost puse pe dacii , cand zici modificari majore aveti idee la ce costuri se ridica si ce STUDII trebuie sa ai ca sa le faci Ok.

Vrei motor de bmw , ai vazut din profil vre-o data un motor de bmw si unul de dacie?
__________________
felix.m is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 10:44   #6
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

ms...primu link l-am vazut...da ii pe dacia 1310 din ce am vazut....iar mie mi-ar cam trebui pe dacia 1300 printre primele modele(cu faruri ovale si stopuri mici) si eram curios daca pe modelul ala a incercat cineva pt ca mi s-a spus ca fata de 1310 ii cu mult mai slaba caroseria pt asa cv cica si dupa ceva vreme cam se "dezmebmreaza" sasiu
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 10:52   #7
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by felix.m View Post
Intrebari dastea vad saptamanal si ma abtin de la comentarii. Dar totusi nu exista putina atitudine pe forumul asta numai motoare de avioane pe dacii si intrebari stupide .

Ai pe forum N exemple de motoare care au fost puse pe dacii , cand zici modificari majore aveti idee la ce costuri se ridica si ce STUDII trebuie sa ai ca sa le faci Ok.

Vrei motor de bmw , ai vazut din profil vre-o data un motor de bmw si unul de dacie?
si eu am vazut diverse motoare montate pe dacii da pe dacii 1300 nu am vazut motoare asa mari precum vr6...trebuie sa primesc un motor vr6 si deaia am deschis si topicu sa vad daca este cineva care si-a montat asa cv si mi-ar putea da un sfat daca sa-l montez sau nu pe dacie....costurile nu sunt o problema...vreau sa stiu daca rezista caroseria, sasiu la asa motor care pe viitor daca va fi montat va mai fi imbunatatit dupa aceea
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 11:52   #8
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Dacia are caroserie autoportanta.
Daca ai bani mergi la un meserias lasi masina la el vre-o 2-3 luni ti-o intareste unde este nevoie si iti face totul custom.
Te complici mult cu vr6 daca nu pui turbo pe el ..il urci degeaba sus.
De cand Robert l-a pus pe logan toti sunt nebuni dupa vr6..

Pune 1.7turbo,injectie,un soft bun si esti sef!
Tot ce este pe carburatie este depasit dupa mine,daca vrei o masina echilibrata si pt strada si pt 402 injectia este sfanta!
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 11:59   #9
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by cristiyo1 View Post
si eu am vazut diverse motoare montate pe dacii da pe dacii 1300 nu am vazut motoare asa mari precum vr6...trebuie sa primesc un motor vr6 si deaia am deschis si topicu sa vad daca este cineva care si-a montat asa cv si mi-ar putea da un sfat daca sa-l montez sau nu pe dacie....costurile nu sunt o problema...vreau sa stiu daca rezista caroseria, sasiu la asa motor care pe viitor daca va fi montat va mai fi imbunatatit dupa aceea
Iei frumos motorul de vr6(cred ca ai o obsesie pt numele asta ca este in fiecare post al tau) si il pui pe caroseria de Dacie 1300 si vezi daca se pupa sau nu... cred ca mai simplu si mai logic decat atat nu exista... si dupaia vezi daca se pupa cutia de viteze de Dacie, adaptari si alte nebuneli nu cred ca sunt o problema daca zici "costurile nu sunt o problema", caroserie se ramforseaza si va duce un vr6...

Per general bani sa ai ca lucrari se fac...
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 12:05   #10
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Dacia are caroserie autoportanta.
Daca ai bani mergi la un meserias lasi masina la el vre-o 2-3 luni ti-o intareste unde este nevoie si iti face totul custom.
Te complici mult cu vr6 daca nu pui turbo pe el ..il urci degeaba sus.
De cand Robert l-a pus pe logan toti sunt nebuni dupa vr6..

Pune 1.7turbo,injectie,un soft bun si esti sef!
Tot ce este pe carburatie este depasit dupa mine,daca vrei o masina echilibrata si pt strada si pt 402 injectia este sfanta!
Mersi de sfaturi. Asa mam gandit sa fac la vara...timpul nu ar fi o problema doar banii ar mai fi .......daca i-as monta un turbo ar veni montat pe el dupa aceea , idea cu vr6 mi-a venit mai demult pt ca am vazut ca la acele motoare le poti mari puterea pana la 600 cp de la turbo daca sunt bani. Ideea cu 1.7 turbo injectie cred ca ramane discutabila dar o sa vad mai ales daca o sa am motorul de vr6.
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 12:10   #11
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Mi-e mi se pare cam mult un V6 sau V8 pentru o Dacie.Dar na..

Daca tot vrei ceva mai bine te limitezi la un 1.4 Alpine.
fLus is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 12:12   #12
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Iei frumos motorul de vr6(cred ca ai o obsesie pt numele asta ca este in fiecare post al tau) si il pui pe caroseria de Dacie 1300 si vezi daca se pupa sau nu... cred ca mai simplu si mai logic decat atat nu exista... si dupaia vezi daca se pupa cutia de viteze de Dacie, adaptari si alte nebuneli nu cred ca sunt o problema daca zici "costurile nu sunt o problema", caroserie se ramforseaza si va duce un vr6...

Per general bani sa ai ca lucrari se fac...
Is umpic obsedat de vr6 cei drept (mai ales dupa ce am vazut ce poate). Motorul o sa vad cum se potriveste in caroserie dupa ce o sa-l am, iar cutia de viteze cred ca o sa fie de corrado
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 12:17   #13
cristiyo1

Stock
 
cristiyo1's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by fLus View Post
Mi-e mi se pare cam mult un V6 sau V8 pentru o Dacie.Dar na..

Daca tot vrei ceva mai bine te limitezi la un 1.4 Alpine.
Poi ar trebui sa primesc un motor vr6 si de aceea vreau sa montez ala in masina, iar masina va fi facuta pentru a participa la concursuri pe viitor. Plus ca le mai dai peste nas multora cu masini straine care cand te vad te iau peste picior de nu mai pot de ei
cristiyo1 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 12:30   #14
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by cristiyo1 View Post
Is umpic obsedat de vr6 cei drept (mai ales dupa ce am vazut ce poate). Motorul o sa vad cum se potriveste in caroserie dupa ce o sa-l am, iar cutia de viteze cred ca o sa fie de corrado
Asta chiar as vrea sa o vad!

din ce vad... nu cred ca ai ridicat vreodata capota la un corrado, si cred ca nici la dacie!

succes, pare promitator!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 17:27   #15
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Ce motor intra pe Dacia 1300?

Quote:
Originally Posted by cristiyo1 View Post
...primu link l-am vazut...da ii pe dacia 1310 din ce am vazut....iar mie mi-ar cam trebui pe dacia 1300 printre primele modele(cu faruri ovale si stopuri mici)
Motoarele V6 si V8 merg doar pe 1410 break.
Bafta!
Muttley is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -