Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-11, 14:04   #1
c0sty

Stage 3
 
c0sty's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default iale de straineza pe dacia...

as dori sa-mi schimb ialele de la usi cu unele de pe o masina straina la care sa nu se potriveasca toate cheile de la marca aceea de masina...dupa cum bine stiti o dacie se poate deschide si cu alte chei de dacie... motivul este simplu...sa nu imi mai intre huligani in masina sa imi ia casetofonul sau cine stie mai ce...dupa care vreau sa imi pun usita si la rezervor, care sa se deschida din interiorul masini...
logica mea este ca daca nu o sa imi intre in masina, nu poate sa imi fure nici casetofonul si nici benzina...
__________________

Niciodata nu te certa cu un idiot! Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta.
c0sty is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 18:58   #2
rasta_boy40

Stage 5
 
rasta_boy40's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 346
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Si daca-ti sparge unul din geamuri?Mai bine ii pui o alarma mai desteapta si stai linistit.
rasta_boy40 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 19:01   #3
c0sty

Stage 3
 
c0sty's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

la varianta cu spartu geamului nu m-am gandit...dar si daca il sparge tot se aude ceva...unu dintre vecine tot aude ceva...
c0sty is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 16:40   #4
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by c0sty View Post
la varianta cu spartu geamului nu m-am gandit...dar si daca il sparge tot se aude ceva...unu dintre vecine tot aude ceva...
Si d.aia nu o sa se intoarca si sa spuna: ai naibii copii,alta traba n-au decat sa sparga geamuri la masini
NU TE BAZA PE SPIRITUL CIVIC LA ROMANI,CA NU EXISTA !!!!! Asigura-ti spatele singur,pune o alarma,nu complicata si sofisticata,doar SA URLEEEE,si ai sa dormi mai linistit.
Da-mi tipul de Yale si manere pe care le ai si-ti dau niste idei de antifurt.Hotilor nu le place sa-si piarda timpul,desfacand la "suruburi si surubele"
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 20:58   #5
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

noi am avut o dacie veche, in familie, din '79, si in 2000 am recarosat-o, pusa la punct de la a la z! si dupa 1 saptamana, dupa ce am terminat masina, era boboc, ne-or furat masina cu totul din fata blocului! deci dupa vecini sa nu te iei! un vecin nea zis a doua zii, ca dimineata pe la 5-6 o auzit ca o plecat o dacie din parcare, dupa sunte sio dat seama, ca si el avea dacie, dar nu so uitat pe geam! deci nu lo interesat nici masina lui, care era langa a noastra!) ca daca o auzit o dacie: eu in locul lui mas fi uitat afara, poate fura masina lui, si el statea linstit nu? deci alarma buna, ti-am mai zis: o alarma cu pager si stii o treaba;!) poti sati lasi si usile deschise!)salut!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 17:36   #6
c0sty

Stage 3
 
c0sty's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Si d.aia nu o sa se intoarca si sa spuna: ai naibii copii,alta traba n-au decat sa sparga geamuri la masini
NU TE BAZA PE SPIRITUL CIVIC LA ROMANI,CA NU EXISTA !!!!! Asigura-ti spatele singur,pune o alarma,nu complicata si sofisticata,doar SA URLEEEE,si ai sa dormi mai linistit.
Da-mi tipul de Yale si manere pe care le ai si-ti dau niste idei de antifurt.Hotilor nu le place sa-si piarda timpul,desfacand la "suruburi si surubele"
ii din 99` manere de berlina...
c0sty is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 19:02   #7
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by c0sty View Post
ii din 99` manere de berlina...
deci ultimlul model de usi si inchizatoare nu? masina este model zambet nu?
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 19:38   #8
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by c0sty View Post
ii din 99` manere de berlina...
Manere "clapeta" ?,sau cu buton si yala jos pe usa?Ptr ca anul nu-mi spune nimic,mai ales ca Daciile se fabricau cu ce componente erau in stoc,nu obligatoriu cu ultima generatie
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 05:50   #9
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Manere "clapeta" ?,sau cu buton si yala jos pe usa?Ptr ca anul nu-mi spune nimic,mai ales ca Daciile se fabricau cu ce componente erau in stoc,nu obligatoriu cu ultima generatie
deci eu ma gandesc sa fie tip clapeta cu yala jos, asa am si eu, la zambet! si la astea mare branza nu poti face!( va spun, eu mi-am schimbat toate yalele de pe masina cu unele noi de uzina, si de jumat de an nu am avut probleme!dar nu bag mana in foc, ca nimeni nu poate sami sparga masina!) astea sunt daciile! si nu numai....
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 13:27   #10
alex_84

Stage 4
 
alex_84's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 177
Smile Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
deci eu ma gandesc sa fie tip clapeta cu yala jos, asa am si eu, la zambet! si la astea mare branza nu poti face!( va spun, eu mi-am schimbat toate yalele de pe masina cu unele noi de uzina, si de jumat de an nu am avut probleme!dar nu bag mana in foc, ca nimeni nu poate sami sparga masina!) astea sunt daciile! si nu numai....
sa va spun cum am eu: alarma + inchidere centralizata, iar de la iale am desfintat tija care duce la incuietoare, iar daca baga cheia se invarte in gol, o deschid din centralizata, si daca este sa imi faca figuri inchiderea din 4 usi se deschide una, cred ca asta este cea mai buna solutie la dacie, decat sa sparga geamul.... si la geam camera de luat vederi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	19022011903.jpg
Views:	154
Size:	207.4 KB
ID:	1928372  
__________________
alex_84 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 13:38   #11
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by alex_84 View Post
sa va spun cum am eu: alarma + inchidere centralizata, iar de la iale am desfintat tija care duce la incuietoare, iar daca baga cheia se invarte in gol, o deschid din centralizata, si daca este sa imi faca figuri inchiderea din 4 usi se deschide una, cred ca asta este cea mai buna solutie la dacie, decat sa sparga geamul.... si la geam camera de luat vederi
este o chestie si asta!)
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 19:01   #12
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
deci eu ma gandesc sa fie tip clapeta cu yala jos, asa am si eu, la zambet! si la astea mare branza nu poti face!( va spun, eu mi-am schimbat toate yalele de pe masina cu unele noi de uzina, si de jumat de an nu am avut probleme!dar nu bag mana in foc, ca nimeni nu poate sami sparga masina!) astea sunt daciile! si nu numai....
Chiar ca este o problema,la modelul asta,dar cum a facut Alex 84,este o solutie,insa mie mi-e teama ca inchiderea centralizata sa nu dea rateuri si sa risti sa nu poti intra in masina ( asta iarna,cand sansele de blocare sunt mai mari ),datorita sistemului mecanic greoi,de inchidere/deschidere al Daciei
O alarma este sfanta,asa cum bine a zis cineva pe aici,si o poti lasa si descuiata,apoi,ca la deschidere neautorizata"scoala cartierul"
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 19:20   #13
c0sty

Stage 3
 
c0sty's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

asta ii masina...din poze...cat te-a costat sa montezi camera video? ca macar aia mai vede ceva si mai usor o sa poata justitia romana sa ii prinda pe infractori si asa o sa fie asigurata oarecum si masina lui fratemeu....
apropo si pentru rezervor o protectie....ca acolo nici nu trebuie cheie ca merge si cu o surubelnita....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC05547a.JPG
Views:	92
Size:	100.0 KB
ID:	1928992   Click image for larger version

Name:	DSC05546a.JPG
Views:	99
Size:	103.1 KB
ID:	1928993  
c0sty is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 19:40   #14
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by c0sty View Post
asta ii masina...din poze...cat te-a costat sa montezi camera video? ca macar aia mai vede ceva si mai usor o sa poata justitia romana sa ii prinda pe infractori si asa o sa fie asigurata oarecum si masina lui fratemeu....
apropo si pentru rezervor o protectie....ca acolo nici nu trebuie cheie ca merge si cu o surubelnita....
La rezervor merge si cu mana sa desfaci ala... stiu eu din propia experienta, am fost la benzinarie si era inchetat ala si nu puteam sa bag nici cheia acolo asa ca am tras de el mai tare si a iesit... si lam pus si inapoi deci... o solutie nu stiu daca exista ceva sigur...
__________________
-------------
Opel Corsa 1.2 16v 2001

Piese auto, Logan, Dacia, Solenza
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 21:00   #15
alex_84

Stage 4
 
alex_84's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 177
Default Re: iale de straineza pe dacia...

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Chiar ca este o problema,la modelul asta,dar cum a facut Alex 84,este o solutie,insa mie mi-e teama ca inchiderea centralizata sa nu dea rateuri si sa risti sa nu poti intra in masina ( asta iarna,cand sansele de blocare sunt mai mari ),datorita sistemului mecanic greoi,de inchidere/deschidere al Daciei
O alarma este sfanta,asa cum bine a zis cineva pe aici,si o poti lasa si descuiata,apoi,ca la deschidere neautorizata"scoala cartierul"
am de 3 ani chestia asta facuta cu desfiintatul tijelor de la incuietori si nu am avut problema, iar la usile pe spate din cate imi aduc eu aminte sint niste arculete care ingreuneaza iar eu le-am desfiintat si merg perfect, nu am avut probleme nici iarna cand a fost frig, iar la pobagaj sfantu' lant si senzor de alarma. Am fost 3 persoanea care am laut 3 camere si bat in toata parcarea si am dat in jur de 7 mil acum 2 ani iar un alt vecin s-a ocupat de montare.

Last edited by alex_84; 21-03-11 at 21:02.
alex_84 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -