Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-13, 20:14   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Intrebare Dacia 1300

Salut, are cineva idee cam la ce putere rezista sasiul si caroseria fara modificari de rigidizare majore. (ma tot framanta un nenorocit de gand ce implica o dacie si un motor V8 LS1..care sa mai fie si rwd)...Nu dorm noaptea cu gandul la acest proiect.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 21:20   #2
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare Dacia 1300

1 la mana: ai deschis vreo capota de 13xx?
2 la mana: ai vazut cat e de mare un motor de care vrei tu?
cum bagi tu motorul ala acolo? +evacuare + admisie +diverse maruntisuri ca vas de expansiune, baterie etc...
si cum anume vrei tu sa faci tractiune spate pe dacia? sa zicem ca faci un hibrid intre o punte de renault 4x4 si cutie de v8, dar nu o sa tina niciodata la toata puterea care i`o bagi pe gat.
singura solutie este sa iei o masina donatoare, sa`i faci un sasiu pentru dacie, si sa pui doar tabla de pe dacie pe sasiul respectiv, dar in opinia mea aia nu mai e dacie. (e o dacie sport pe undeva pe internetul asta cu motor cutie si punte spate cus diferential de pe bmw, dar are sasiu facut de proprietar si doar "carcasa" de dacie pe deasupra)
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 21:34   #3
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare Dacia 1300

LS1 , daca nu ma insel e de corvette.Daca e ala, i-ati adio, e imposibil cu sasiul original sa nu mai vorbim de spatiu si faptul ca nu o sa gasesti in veci o punte spate sa mearga pe dacie si sa reziste la motorul ala.Eu nu stiu daca imi suporta un motor de renault 21, nici in cele mai umede vise nu o vad cu v8 pe ea)
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 22:14   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebare Dacia 1300

Asa ma gandeam si eu, ca abea tine la motoarele de renault...
Deci cea mai realista si cea mai sigura solutie...vreo 40.000 de coco, urcata pe vas, dusa in america...si stiu baietii ce sa ii faca...ca aia ar pune V8 si pe carucioru de butelii.
Nu stiu daca sunt ateliere atat de specializate in RO incat sa duca pana la capat un proiect atat de radical si complex.
Ce o sa ramana de pe ea o sa fie decat pielea...ca oasele fie de la ceva donator potent..fie facute de la 0.
Pai pana acum taicamiu a avut 3...dar din pacate am ramas la a 4-a..care e decat o supernova...eram prea mic sa conduc pe vremea lor...din pacate cimitiru` le a mancat.
Din pacate lumea de acum 10 ani nu stia ce e aia Gordini, Swap..sau clean tuning. NFS-u le a distrus.
Poate in viata asta strang destui bani sa imi fac un tipic pe 4tuning in care sa prezint o Dacie 1300, street legal, cu un LS1 de 800 de cai, rwd si interior inspirat de la cel de Supra....De la o Dacie pretuiesc decat caroseria...restul nu au valoare pentru mine, nu vreau o clasica stock.
Dorm in cada la noapte ca sa nu ud patu`...
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -