Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-11, 07:31   #1
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

asi vrea si eu cateva sfaturi, in achizitionarea unui kit de ambreiaj, de 200, pentru dacie! piesele de uzina nu prea mai sunt de buna calitate dupa cum am auzit, si se gasesc rar de uzina si sa fie cele originale! am vazut prea multe piese "dubioase" in cutii de DACIA! si asa m-am gandit sa nu iau de uzina, dar sa iau ceva bun! ce am gasit pana acuma sunt de marca MASTER(made in germany) si de RUEN (made in macedonia, parca) ce stiti despre aceste doua marci? care ar fi mai bine sal cumpar? si a mai montat cineva pe masina un kit enumerat mai sus (fabricat de aceste marci)? kitul este compus din: placa de presiune, rulment presiune si disc de ambreiaj de 200! la preturi nu este diferenta mare, dar calitatea ma intereseaza!multumesc!astept ajutor!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 11:24   #2
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
si asa m-am gandit sa nu iau de uzina, dar sa iau ceva bun! ce am gasit pana acuma sunt de marca MASTER(made in germany) si de RUEN (made in macedonia, parca) ce stiti despre aceste doua marci?astept ajutor!
Deci Master sunt proaste !!!! la fel si celalat de la Ruen, am luat kit complet in iarna de la Master iar in aprilie am schimbat cu disc de ambreaj de Uzina, ca nu se putea circula, era discu prea dur si nu puteam sa-l patinez sub nici o forma, in masalier imi tremura toata masina, nu puteam sa fac parcaj de finete... Sfatul meu prietenesc, cumpara de Uzina si nimic altceva, vb cu cineva la Pitesti sa-ti aduca direct de acolo, nu cred ca vei avea dubii de acolo

p.s. Si acum am discu de Uzina pe Dacie a trecut aproape un an si inca merge si nu da nici un semn de slabiciune placa de presiune inca e de la Master, iar rulmentul este de Uzina

Bafta
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76

Last edited by Daniel_Toa; 05-03-11 at 19:27.
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 18:23   #3
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Deci Master sunt de !!!! la fel si celalat de Ruen, am luat kit complet in iarna de la Master iar in aprilie am schimbat cu disc de ambreaj de Uzina, ca nu se putea circula, era discu prea dur si nu puteam sa-l patinez sub nici o forma, in masalier imi tremura toata masina, nu puteam sa fac parcaj de finete... Sfatul meu prietenesc, cumpara de Uzina si nimic altceva, vb cu cineva la Pitesti sa-ti aduca direct de acolo, nu cred ca vei avea dubii de acolo

p.s. Si acum am discu de Uzina pe Dacie a trecut aproape un an si inca merge si nu da nici un semn de slabiciune placa de presiune inca e de la Master, iar rulmentul este de Uzina

Bafta
in primul rand mersi de informatie! deci master-ul nui prea "master"! si de la pitesti sa-mi aduca cineva...nu am pe nimeni!( iar daca gasesc eventual de uzina, cum pot sa fie sigur cai de uzina? ca dupa cutie nu prea, pe piese are cv semn?sau iostiu?mersi!

Last edited by Daniel_Toa; 05-03-11 at 19:28.
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 18:45   #4
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
in primul rand mersi de informatie! deci master-ul nui prea "master"! si de la pitesti sa-mi aduca cineva...nu am pe nimeni!( iar daca gasesc eventual de uzina, cum pot sa fie sigur cai de uzina? ca dupa cutie nu prea, pe piese are cv semn?sau iostiu?mersi!
Vorbeste cu Sr_cristi, are magazin in Pitesti, eu de la el am luat ambreajul si am fost foarte multumit spunei ca esti din partea mea si sa-ti trimita prin curier cu ramburs, drumul nu are cum sa fie mai mult de 20 30 de lei deci nu e un capat de lume

Bafta
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 08:46   #5
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Vorbeste cu Sr_cristi, are magazin in Pitesti, eu de la el am luat ambreajul si am fost foarte multumit spunei ca esti din partea mea si sa-ti trimita prin curier cu ramburs, drumul nu are cum sa fie mai mult de 20 30 de lei deci nu e un capat de lume

Bafta
i-am trimis un pm sa vedem daca se mai ocupa de asa ceva! ms!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 15:35   #6
Aleexxx

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Deci Master sunt de CACAT!!!! la fel si cacatu celalat de Ruen, am luat kit complet in iarna de la Master iar in aprilie am schimbat cu disc de ambreaj de Uzina, ca nu se putea circula, era discu prea dur si nu puteam sa-l patinez sub nici o forma, in masalier imi tremura toata masina, nu puteam sa fac parcaj de finete... Sfatul meu prietenesc, cumpara de Uzina si nimic altceva, vb cu cineva la Pitesti sa-ti aduca direct de acolo, nu cred ca vei avea dubii de acolo

p.s. Si acum am discu de Uzina pe Dacie a trecut aproape un an si inca merge si nu da nici un semn de slabiciune placa de presiune inca e de la Master, iar rulmentul este de Uzina

Bafta
Aceeasi configuratie o am si eu de un an si nu da semne de oboseala.
S-a mers in toate felurile cu masina..0 probleme
Aleexxx is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 16:38   #7
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

de sachs cine ce zice? in rest, nimeni cu nicio parere?(ms
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 10:38   #8
Aleexxx

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Nu gasesti asa ceva pentru ambreiajele de Dacie de 200mm
Aleexxx is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 10:42   #9
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by Aleexxx View Post
Nu gasesti asa ceva pentru ambreiajele de Dacie de 200mm
ai dreptate!de sachs luk sau valeo numai de 180 se gases! asta e...saptamana ce vine vedem noi ce cumparam... ce o fi o fi!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 21:01   #10
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

alte pareri? nimeni? nu spune nimeni nimic ce are pe masina?
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 19:18   #11
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

deci cumpara de uzina "cutia dacia" eu am avut de uzina inainte, dar era daramat si necesita schimbat, am pus si eu master dupa gura lumii ca e mai bun....made in germany pe multe piese care merg la dacie e doar eticheta, ce e inauntru e turcesc sau romanesc facut de intermediari din vechituri obosite, reciclate si refacute iar...si pivotii sunt la fel... eu zic sa cumperi de uzina, eu am master pe ea acum si e un raahat de ambreaj obosit...deocamdata mai merge, dar cand voi avea de strabatut mii de km din vara, va trebui sa-l schimb inainte de a pleca la drum. Deci be carefull ce cumperi ca sa nu-ti para rau dupa bani, nu de altceva...ca costa si ceva.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 21:06   #12
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

in legatura cu piesele de "uzina" sincer nu mai am incredere...dau la bani dublu fata de unele de import, si poate prin sa fie de conex bagate in cutie originale...cum au patit-o altii! si chestia e, ca la mine in oras nu am gasit pe stoc niciunde de uzina, sa vad cum sta treaba! oricum, zilele astea trebuie so schimb, si vedem ce punem
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 21:34   #13
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
in legatura cu piesele de "uzina" sincer nu mai am incredere...dau la bani dublu fata de unele de import, si poate prin sa fie de conex bagate in cutie originale...cum au patit-o altii! si chestia e, ca la mine in oras nu am gasit pe stoc niciunde de uzina, sa vad cum sta treaba! oricum, zilele astea trebuie so schimb, si vedem ce punem
nici eu nu mai am incredere, defapt nu cred ca mai sunt de uzina parte de prin ele...eu am avut ambreaj de la remat, si o sa ma lase curand asta, ca patineaza cand fac depasiri, sau demaraj...cred ca ma voi duce la remat si sa caut unul SH bun si cumpar decat placa de presiune si restul...oricum nici masteru nu e bun de draq.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 08:30   #14
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

deci masterul dupa auzite nu este bun deloc, dar rune-ul asa zice lumea ca nu este asa de bun ca alea de uzina de pe vremuri, dar totusi sunt destul de bune, si nu are lumea probleme...hm...
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 20:01   #15
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor: kit ambreiaj dacia 1310li!

ieri, am schimbat si eu tot kitul de ambreiaj de la masina mea: rulment presiune, placa presiune, discul de ambreiaj + ulei + 1 tampon pt cutia de viteze, si cablul de la ambreiaj ! deci, am luat placa si discul marca RUEN , si rulmentul de la MASTER (total vreo 270lei parca) ! deocamdata sunt multumit de cum merge masina, acuma sa vedem si cat o sa mearga fara probleme! va tin la curent!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -