Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-11, 16:18   #61
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Salut baieti,

Am vazut ca intr'un post se aducea in discutie si numarul mare de posturi de sub numele unora. Eu de exemplu am peste 3000 de posturi dupa cum se vede, insa mai mult de 1500 sunt de la sectiunile comerciale (UP'uri, notificari, etc...) Se poate lua exemplu de pe alt forum (daca un moderator doreste, ii dau PM cu forumul) unde, NU se contorizeaza posturile decat de la ariile tehnice, cele de la intalniri, anunturi comerciale, masina mea, necontorizandu'se, deci cei cu "ce masina frumoasa ai, pe viitor doresc si eu una la fel" raman tot cu posturi putine, iar daca fac offtopic la sectiunile tehnice(care conteaza), sa fie sanctionati.

Cu stima,
Razvan.
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 16:25   #62
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Eu as veni cu o propunere, ramane la aprecierea moderatorilor daca e luata in serios ...
Ce-ar fi daca s-ar scoate mod-ul cu stagiile si masina de sub user-name ?
Eu zic ca si din cauza asta unii fac off-topic mult, numai ca sa le creasca "stagiul".
__________________

One man's piece of shit is another man's hoodride.
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 19:02   #63
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Procedeul corect pe care l-am adoptat mai nou e următorul: după o oarecare perioadă (ceva zeci de posturi sau ceva săptămâni în care nu se întâmplă nimic cu maşina) topicul se poate închide cu menţiunea că iniţiatorul lui îi poate cere redeschiderea dacă vine cu ceva modificări semnificative ale maşinii faţă de starea iniţială.
Si asta ce va schimba? Vor fi alte topicuri de batut apa-n piua, de hlizeala cretina si de chat. Iar cand se vor redeschide alea inchise, se va reincepe cu cele mentionate anterior pana se inchid din nou.

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Muttley, am impresia că ai o problemă în a-mi înţelege mesajele sau îţi place să fii Gică-contra.
Special pentru tine, sintetizez:
A) forumul e un loc liber unde oricine poate posta orice, ontopic şi în limitele normalului.
b) putem crea totuşi o zonă specială unde se poate posta doar dacă ştii suficient de multe despre mecanică (de Dacia sau nu) sau tuning .
Dacă nici acum nu-mi înţelegi mesajul sincer e inutil dialogul cu tine.
Am inteles f bine de prima data. Si mersi, mi-ai si raspuns la-ntrebarea anterioara.
A) deci "laser frate, tine-o tot asa" e ontopic, ca se refera la masina din topic. Chatul, e ontopic si el, deriva din masina. Se-ncadreaza-n "limitele normalului" prestabilite de voi. "Esti analfabet" (am postat azi ceva de genu') nu e ontopic, ca nu se refera la masina. Got it!
b) aveti deja "zona tehnica", "zona de tuning", care mie-mi suna cam a acelasi lucru. Vreti s-o faceti si p-a 3-a. Uatevar!

Deci aleks, nu trebuie sa te superi. Dialogul a avut finalitate, eu ma declar lamurit
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 21:56   #64
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Si asta ce va schimba? Vor fi alte topicuri de batut apa-n piua, de hlizeala cretina si de chat. Iar cand se vor redeschide alea inchise, se va reincepe cu cele mentionate anterior pana se inchid din nou.
Da, nu poţi muta forumul în altă ţară sau pe altă planetă, dacă 42% din români cred că Soarele se învârte în jurul Pământului ce useri te aştepţi să-şi creeze cont pe forum?
Ăştia sunt oamenii, nu putem trăi într-un glob de cristal pentru că ne pute nouă să respire aceeaşi aer cu noi.
Eu îi ignor, nu mă lupt cu morile de vânt că nu poţi lămuri pe fiecare că postul lui stupid şi fără conţinut nu aduce niciun beneficiu nimănui. Nu poţi să îl faci să înţeleagă treaba asta, nu că nu vrea, ci pentru că pur şi simplu nu poate.
Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Am inteles f bine de prima data. Si mersi, mi-ai si raspuns la-ntrebarea anterioara.
A) deci "laser frate, tine-o tot asa" e ontopic, ca se refera la masina din topic. Chatul, e ontopic si el, deriva din masina. Se-ncadreaza-n "limitele normalului" prestabilite de voi. "Esti analfabet" (am postat azi ceva de genu') nu e ontopic, ca nu se refera la masina. Got it!
b) aveti deja "zona tehnica", "zona de tuning", care mie-mi suna cam a acelasi lucru. Vreti s-o faceti si p-a 3-a. Uatevar!
Deci aleks, nu trebuie sa te superi. Dialogul a avut finalitate, eu ma declar lamurit
A-ul tău e corect, cu e ok să ai postări idioate non-stop, dar nici nu poţi şterge 90% din postări pe tot forumul ca să mulţumim simţul nostru al normalului. Topicurile fără conţinut trebuiesc ignorate, mai ales dacă iniţiatorii(proprietarii maşinii în discuţie) se complac în situaţia asta. Ca să-ţi dau un exemplu concret de topic pe care nu se postează decât la subiect, ai linkul aici: https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...jetta-3-a.html
Cum de se poate? Sunt aceeaşi useri, acelaşi forum, totul ţine de proprietar, el nu permite offtopicul şi postează doar date seci sau fotografii.
Deci e simplu, nu mănânci maro, nu mănâncă nici alţii pe topicul tău, că se simt excluşi.

B) Referitor la secţiunea specială, alegem zona tehnică Dacia, ai dreptate, deja exista doar că am greşit eu.
Uite, ca să facem o treabă corectă, am să rog unul din cei doi moderatori activi de pe secţiune să ia timp de câteva zile la curăţat secţiunea, sau am s-o fac eu dacă mai apuc să respir zilele astea, şi o considerăm zonă de beta-test, dacă vreţi să-i spunem aşa.
Eu procedez la fel cu secţiunea versus, e o arie specială unde mi-am făcut duşmani 1/2 din userii de acolo la început, până am făcut-o cea mai curată secţiune de pe forum. Acum, după 2 ani de moderare, dacă şterg 2-3 posturi pe săptămână.
Aştept în continuare păreri pertinente, nu e nicio supărare dacă nu sunt pozitive, că nu-i Plenară PCR să fie numai laude

Last edited by aleks; 12-02-11 at 22:11.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:17   #65
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Am inteles, mersi.
Forumul asta e deschis maselor. Din motivele voastre

PS: vezi ca initial, titlul pus de mine acestui topic era "masina mea Dacia"
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:27   #66
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Da, ştiu, eu l-am modificat.
Îţi repet, asta e politica 4tuning, să fie deschis "maselor". Şi îţi repet şi faptul că, fiind o ţară liberă, cu acces liber la resurse de internet, poţi liniştit să creezi o alternativă la 4tuning, doar pentru oamenii aleşi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:42   #67
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
...vezi ca initial, titlul pus de mine acestui topic era "masina mea Dacia"
...era cu referire la asta:

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
...alegem zona tehnică Dacia, ....am să rog unul din cei doi moderatori activi de pe secţiune să ia timp de câteva zile la curăţat secţiunea...
Si nu stiu de ce tot ii dai cu facutu' forumului ideal, de unde ideea asta. Nu e scopul meu in viata, nu mi-a trecut nici 2 secunde prin cap vreodata.
___________________

Si ca sa-nchei odata, pentru mine-i lamurita. Totusi ceva-ceva se va schimba, eu asa cred. Si numai simplul fapt ca acest topic exista, ca sa-l mai citeasca si altii dac-or vrea, e un plus.

Noapte buna!
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:48   #68
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post

B) Referitor la secţiunea specială, alegem zona tehnică Dacia, ai dreptate, deja exista doar că am greşit eu.
Uite, ca să facem o treabă corectă, am să rog unul din cei doi moderatori activi de pe secţiune să ia timp de câteva zile la curăţat secţiunea, sau am s-o fac eu dacă mai apuc să respir zilele astea, şi o considerăm zonă de beta-test, dacă vreţi să-i spunem aşa.
Eu procedez la fel cu secţiunea versus, e o arie specială unde mi-am făcut duşmani 1/2 din userii de acolo la început, până am făcut-o cea mai curată secţiune de pe forum. Acum, după 2 ani de moderare, dacă şterg 2-3 posturi pe săptămână.
Aştept în continuare păreri pertinente, nu e nicio supărare dacă nu sunt pozitive, că nu-i Plenară PCR să fie numai laude

Chiar te rog pune in aplicare ca si asa suntem prea multi
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 23:18   #69
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
Chiar te rog pune in aplicare ca si asa suntem prea multi
Detaliază partea cu suntem prea mulţi, te rog, că nu prea am înţeles...

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
...era cu referire la asta:



Si nu stiu de ce tot ii dai cu facutu' forumului ideal, de unde ideea asta. Nu e scopul meu in viata, nu mi-a trecut nici 2 secunde prin cap vreodata.
___________________

Si ca sa-nchei odata, pentru mine-i lamurita. Totusi ceva-ceva se va schimba, eu asa cred. Si numai simplul fapt ca acest topic exista, ca sa-l mai citeasca si altii dac-or vrea, e un plus.

Noapte buna!
păi e simplu: maşina mea Dacia e o zonă generală, unde oamenii îşi prezintă daciile lor, modificate sau nu, nu contează, e greu să ceri prea multe de la o zonă generală. Dar da, recunosc, se bate apa în piuă din greu şi sunt multe răspunsuri (şi mulţi useri) care ar putea liniştiţi să ne scutească permanent cu prezenţa. O să se rezolve şi asta treptat.
Treaba cu forumul e cam aşa: deocamdată 4tuning asta oferă, dacă te plângi permanent de asta nu schimbă cu nimic situaţia, noi nu avem de gând deocamdată să transformăm forumul într-unul exclusivist, scopul (strict din punctul meu de vedere, nu mă privesc alte lucruri) e promovarea
tuningului (pe partea de mecanică, audio şi estetică) pentru cât mai mulţi oameni.
Dar şi aici ai dreptate, e bine să existe zone speciale dedicate profesioniştilor.
Cum să apară ele, aia întreb în fiecare post, şi cer păreri pertinente.
Nu primesc decât înţepături, mai mult sau mai puţin discrete, şi tăcere.
Deci, dacă aveţi idei concrete, spuneţi-le. Nu pare nimeni să fie suficient de deschis încât să lege aici o frază concretă cu o alternativă, cu o opinie (bună sau nu) motivată. Dar scandal, da, o, da, maxim...

Last edited by aleks; 12-02-11 at 23:26.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 23:44   #70
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Ma refeream ca suntem prea multi pe sectiunea DACIA si exact cum ai zis tu persoane care fac remarci stupide sau pur si simplu incarca pagini intregi cu fraze de lauda ca " imi place cum e tine-o tot asa" sa fie trasi de maneca si atentionati,pedepse mai severe.Cred ca ar trebui ca moderatorii sa fie mai drastici,chiar daca o sa va umple cateva persoane frigiderul...ar trebui sa va pese prea putin.Atata timp cat regulile se vor impune iar comentariile de prisos pedepsite multi vor renunta sa mai posteze doar de dragul de a cumula posturi sau doar sa vada ca sunt si ei printre noi.In felul asta vom fi mai putini dar macar persoane care au o contributie serioasa persoane ale caror sfaturi nu se rezuma doar la "tine-o tot asa" "fa jantele albe,gri,roz" etc.Si nu doar cei ce comenteaza aiurea ci si cei care isi posteaza masina doar de dragul de ai vedea noi "bolidul".Persoanele care nu ia sectiunea "DACIA" cu tot ce continea ea in serios ar trebui reduse la tacere,sa citeasca dar sa nu poata comenta nimic decat prin mesaje private,vrei sa ii lauzi masina trimite-i un mesaj privat prin care iti exprimi bucuria fata de masina lui.Ai o idee constructiva atunci posteaz-o cu cea mai mare placere.

Din nou zic ca totul se poate imbunatati atata timp cat voi moderatorii sunteti mai drastici in aplicarea regulamentului.
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 00:05   #71
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Am înţeles acum, sigur
Da, e drept, mă gândesc si eu la ceva schimbări în modul de moderare, şi doi din băieţii care se ocupă de secţiune mi-au propus într-un fel sau altul soluţii (să ne înţelegem, eu nu fac moderare efectivă pe secţiune, doar intru pe acolo la modul general), sper ca (şi) discuţia asta să aibe o finalitate şi să rezulte o secţiune mai bună.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 22:38   #72
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Deci pana la urma se vor lua masuri ? Si ce masuri ?
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 23:49   #73
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Pentru început studiază secţiunea zona tehnică
S-au înjumătăţit topicurile şi conversaţiile, urmează o triere mai atentă.
Pentru următoarea perioadă o să înceapă şi trierile pe aria maşina mea Dacia.
p.s.: referitor la semnătura ta: REN-ul, nu REN-u
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 00:14   #74
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Pentru început studiază secţiunea zona tehnică
S-au înjumătăţit topicurile şi conversaţiile, urmează o triere mai atentă.
Pentru următoarea perioadă o să înceapă şi trierile pe aria maşina mea Dacia.
p.s.: referitor la semnătura ta: REN-ul, nu REN-u
in sfarsit ceva fapte.

referitor la semnatura mea e REN-u' ! Crede-ma )
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 20:33   #75
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Când vorbăria în exces pe forum devine inutilă/dăunătoare?

aleks eu propun ceva mai simplu,scoate chestia cu posturile,sa nu mai conteze cine are 100 de posturi sau cine are 30000,e o aberatie.iar chestia cu moderatorii e pe viata? cine nu are timp sa fie schimbat si gata si s ar rezolva multe.de exemplu pe sectiunea daewoo au facut moderatorii sectiune speciala pentru off topic unde se vorbeste despre iesit la cafea intre membri.crede am ca pentru asta exista mess si alte programe.iar cu topicurile ar trebui o mica restrictie,toti isi pun folie pe geamuri si 2 boxe si gata fac topic cu masina lor(care nici nu e a lor)
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -