Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-12-07, 22:43   #16
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Thumbs up Re: suspensie dacia

cand iei curba nu bate in aripa??asta ma intereseaza si pe mine
JUST-DO-IT is offline  
Old 20-12-07, 23:24   #17
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: suspensie dacia

nu...cel putin la mine
fiderzen is offline  
Old 20-12-07, 23:41   #18
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: suspensie dacia

cu arcurile am inteles dar cu amortizoarele cum ramane?
JUST-DO-IT is offline  
Old 20-12-07, 23:46   #19
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: suspensie dacia

Quote:
Originally Posted by Rasputin View Post
Cred ca la ceva de genul asta se referea fiderzen.
deci arcuri stock de spate de nova . asa o coboara ? sau mai trebuiesc ceva midificari
MARI_NSL is offline  
Old 21-12-07, 00:00   #20
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: suspensie dacia

SGM,din cate stiu,le avea taiate si pe alea ..nu o coboara asa mult,dar pe aproape,oricum va arata super ...amortizoarele le intaresti la cei care se ocupa ( vezi ca era un mosulica in targ ,se ocupa cu asa ceva ..destul de ieftin! )
__________________
fiderzen is offline  
Old 01-01-08, 14:20   #21
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: suspensie dacia

Am si eu o mica problema, mai nou a inceput sa imi "bata" roata spate stanga. Cand drumul e ok si masina e ok, dar cand dau de o groapa sau denivelare cat de mica se aude urat tare, parca loveste cineva in caroserie cu un ciocan. Am incercat sa ma balansez pe partea respectiva si e foarte rigida masina, pur si simplu topaie cand ma apas si ii dau drumul. E posibil sa fie de la frig, sau s-a dus amortizorul si trebe altul? Cand trec peste acele denivelari pt reducerea vitezei, cu rotile din fata e ok, dar cele din spate se lasa pe partea dreapta de fiecare data mai mult... Se poate intampla sa ramana blocat amortizorul? Asta asa, ca de an nou...
Bogyciu is offline  
Old 02-01-08, 12:43   #22
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: suspensie dacia

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Am si eu o mica problema, mai nou a inceput sa imi "bata" roata spate stanga. Cand drumul e ok si masina e ok, dar cand dau de o groapa sau denivelare cat de mica se aude urat tare, parca loveste cineva in caroserie cu un ciocan. Am incercat sa ma balansez pe partea respectiva si e foarte rigida masina, pur si simplu topaie cand ma apas si ii dau drumul. E posibil sa fie de la frig, sau s-a dus amortizorul si trebe altul? Cand trec peste acele denivelari pt reducerea vitezei, cu rotile din fata e ok, dar cele din spate se lasa pe partea dreapta de fiecare data mai mult... Se poate intampla sa ramana blocat amortizorul? Asta asa, ca de an nou...
e stricat amortizorul! schimba-l!!
Sirius is offline  
Old 04-01-08, 12:30   #23
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: suspensie dacia

de preferat sa schimbi ambele amortizoare pentru o tinuta buna a masinii
fiderzen is offline  
Old 04-01-08, 12:58   #24
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: suspensie dacia

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Am si eu o mica problema, mai nou a inceput sa imi "bata" roata spate stanga. Cand drumul e ok si masina e ok, dar cand dau de o groapa sau denivelare cat de mica se aude urat tare, parca loveste cineva in caroserie cu un ciocan. Am incercat sa ma balansez pe partea respectiva si e foarte rigida masina, pur si simplu topaie cand ma apas si ii dau drumul. E posibil sa fie de la frig, sau s-a dus amortizorul si trebe altul? Cand trec peste acele denivelari pt reducerea vitezei, cu rotile din fata e ok, dar cele din spate se lasa pe partea dreapta de fiecare data mai mult... Se poate intampla sa ramana blocat amortizorul? Asta asa, ca de an nou...
Este posibil sa ai un arc rupt, asa a patit si taicamiu.
Rasputin is offline  
Old 04-01-08, 14:48   #25
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: suspensie dacia

este amortizorul,din moment ce zice ca revine imediat sus,topaie...daca era arcul era lasata pe partea cu pricina
fiderzen is offline  
Old 18-03-09, 21:28   #26
dacia-rulzz

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Suspensie dacia

Salutare sunt nou pe aici.De o saptamana am luat o dacie 1300.A trebuit sa schimb telescoapele fata.Am luat un set de arcuri noi deoarece imi sta mai lasata de partea stanga fata(am zis ca e arcu obosit pe partea stanga).Am pus in aceasi zi arcurile noi,telescoapele noi.Si dupa ce am iesit cu masina in probe ajung acasa si observ ca masina iara sa lasat pe partea soferului.Am fost pe la niste prieteni care mai cunosc la dacii si mia zis ca e de la bascule.Deoarece basculele nu sunt calate.
A zis ca poate fostu propietar a schimbat recent bucsele de la bascule, si a strans bratele cu masina pe cric. Cica bratele se strang cu masina pe roti.
Chiar nu stiu ce sa zic, voi ce ziceti are drepatate amicu meu?Altceva ce poate fi?
Merci
dacia-rulzz is offline  
Old 19-03-09, 12:41   #27
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Suspensie dacia

Da, bratele se strang cu masina pe roti.In cel mai nefericit caz ai masina stramba (lonjeroane).
Incearca sa desfaci axul basculei si sa il strangi cu masina pe roti, poate se remediaza problema.
Rasputin is offline  
Old 19-03-09, 18:35   #28
dacia-rulzz

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Suspensie dacia

Probabil sa fie si de la longeroane.Dar daca ar fi de la longeroane tot asa se comporta?
Adica masina dupa ce ai puso pe rotii, tot dupa ce iesi cu ea in probe se lasa in jos.
Daca ar fi de la longeroane, care ar fi remedierea fara sa mai umblu la ele( sa le tai, sa le sudeze din nou, sau sa tragi longeroanele).Cea mai ieftina solutie si simpla?
Merci de ajutor dar sunt nou in mecanica daciei.Si cu banii stau cam prost.Mersi
dacia-rulzz is offline  
Old 21-03-09, 13:17   #29
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Suspensie dacia

Daca tai din arcuri si mai intaresti si amortizoarele fara sa intaresti sudurile la oale la lonjeroane etc...o sa pierzi botul masinii pe strada sau rotile spate nu o sa mai calce pe urmele rotilor din fata , intelegi tu
deniel is offline  
Old 21-03-09, 20:00   #30
dacia-rulzz

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Suspensie dacia

Salutare, nici nu ma gandesc sa tai din arcuri.Problema e ca m-am intalnit cu propietaru de la care am luat dacia.Si mi-a zis ca a schimbat acum 1 an semilongeroanele,longeroanele care au fost puse clar de Asam.Eu nu vreau sa fac tuning.
Masina e cumparata de aproape 2 saptamani, si mi se pare ciudat deoarece am dat bani pe arcuri(Originale nu Asam), telescoape Bilstein si masina sa lasatdin nou pe o parte.Ciudat e fenomenu deoarece nu se lasa imediat cu ai lasat masina jos de pe cric, ci cum lucreaza un pic suspensia se lasa pe partea stanga .Deci daca e de la longeroane singura solutie ar fi sa tai din arc?
Eu sper sa fie problema de la bascule, poate nu sunt calate. Multumesc

Last edited by dacia-rulzz; 21-03-09 at 20:02.
dacia-rulzz is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -