Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-08, 21:36   #16
B_70_RMC

Stage 3
 
B_70_RMC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 107
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

ms frumos pt ajutor....de ceva timp nu am mai facut nici un fel de fitze...dar dak mai face o sa incerc ce mi-ati zis...va multumesc. imi iubesc dacia
__________________
B-70-RMC
B_70_RMC is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 11:43   #17
olarusergiu

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

intre carburator si filtru de aer este un furtunas mic ala se mai crapa si mai face probleme..poate ii de pe acolo...
olarusergiu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 21:56   #18
radu_nb1

Stage 5
 
radu_nb1's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 935
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

pana la urma o sa ajungi sa cumperi corp clapeta injetor nou asa ca pune mana si cautati unu nou din timp ca nu or sa se mai gaseasca asa usor
__________________
e 30 my love
radu_nb1 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 16:42   #19
balan marian

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 7
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

buna sunt nou p aici si as vrea sa va intreb ceva daca ma puteti ajuta, am o dacie an 2000 si parca a inebunit cand cobor in frana de motor se accelereaza singura si decelereaza, daca incerc sa o accelerez se decelereaza . nu st c s ii mai fac am fost cu ea l tester si nu m-a rezolvat mi-au spus ca nu are nimic.
balan marian is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 17:51   #20
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

Quote:
Originally Posted by balan marian View Post
buna sunt nou p aici si as vrea sa va intreb ceva daca ma puteti ajuta, am o dacie an 2000 si parca a inebunit cand cobor in frana de motor se accelereaza singura si decelereaza, daca incerc sa o accelerez se decelereaza . nu st c s ii mai fac am fost cu ea l tester si nu m-a rezolvat mi-au spus ca nu are nimic.
in rpimul rand, verifica daca masa masinii(cablu gros negru care este la electromotor) nu este slabit!!! si dupa aceea, dak este strans, si dak tot asa face, atunci este de la clapeta de raglaj!;( clapeta de avans!trebe schimbat, vreo 300lei una noua bosch! deci...bafta! si eu am avut aceasta problema, si nu mio aratat nimik pe tester! ca nu se strica de tot, de aceea nu iti apare pe tester!pt ca tot functioneaza, dar nu bine!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 13:20   #21
balan marian

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 7
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

multumesc mult dar clapeta de acceleratie am schimbato acum 2 luni
balan marian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 17:36   #22
SpeedClass
Dacia Driver

Stage 5
 
SpeedClass's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 643
Member of:
[DACIA]
Smile Re: probleme dacia berlina pe injectie

Sigur e o problema(de fire) verifica fiecare mufa in parte,adica trage finut de fiecare fir in parte,e cel mai sigur.!!!
SpeedClass is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 09:38   #23
balan marian

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 7
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

buna,multumesc tuturor celor care au avut bunavointa de a ma ajuta. am rezolvat problema era din firul negru de la electromotor era slabit si oxidat mecanicul umblase acolo dar cine stie daca a facut-o intentionat sau uitase sa-l stranga. acum merge f frumos nu imi mai creaza socuri si trage mult mai bine ca inainte. multumesc inca o data...
balan marian is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 15:19   #24
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

Quote:
Originally Posted by balan marian View Post
buna,multumesc tuturor celor care au avut bunavointa de a ma ajuta. am rezolvat problema era din firul negru de la electromotor era slabit si oxidat mecanicul umblase acolo dar cine stie daca a facut-o intentionat sau uitase sa-l stranga. acum merge f frumos nu imi mai creaza socuri si trage mult mai bine ca inainte. multumesc inca o data...
deci...primul lucru ce tiam zis eu!) si eu am patit! bine ca ai rezolvato si nu a fost problema mai mare!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 17:29   #25
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

asi avea si eu o intrebare, daca tot este deschis acest topic (sper sa nu se supere nimeni)dar astazi am intrebat la piese auto cat ma costa un injector la o dacie??? si mi-or zis asa: ca nu au, si nici nu aduc numa injector, se gaseste numa cu totul, deci: corp clapeta, clapeta reglaj(motoras pas cu pas) si injector!!! totul la vreo 400lei!!! oare este cv de import???made in china? sau chiar merita sa iau la banii astia???sunt total confuz, nu stiu ce sa fac!( l-as cumpara la banii astia, dar...poate ii ceva de ala no name, si no sa imi mearga masina nici asa cum merge acuma...(multumesc!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 21:34   #26
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
asi avea si eu o intrebare, daca tot este deschis acest topic (sper sa nu se supere nimeni)dar astazi am intrebat la piese auto cat ma costa un injector la o dacie??? si mi-or zis asa: ca nu au, si nici nu aduc numa injector, se gaseste numa cu totul, deci: corp clapeta, clapeta reglaj(motoras pas cu pas) si injector!!! totul la vreo 400lei!!! oare este cv de import???made in china? sau chiar merita sa iau la banii astia???sunt total confuz, nu stiu ce sa fac!( l-as cumpara la banii astia, dar...poate ii ceva de ala no name, si no sa imi mearga masina nici asa cum merge acuma...(multumesc!
Cauta mai intai la dezmembrari sau oameni care vand de pe masini.
Daca iei din magazin piesa, nu inseamna ca este mai buna. A scazut mult calitatea pieselor din magazine, pana si la amaratele de plastice, nu mai vorbesc de "table" sau alte subansamble.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 21:41   #27
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Cauta mai intai la dezmembrari sau oameni care vand de pe masini.
Daca iei din magazin piesa, nu inseamna ca este mai buna. A scazut mult calitatea pieselor din magazine, pana si la amaratele de plastice, nu mai vorbesc de "table" sau alte subansamble.
da, ai dreptate andi! numa daca ne gandim, cine stie ce imi da ala de la dezmembrari sau cine stie cum mergea piesa respectiva pe masina stii? pt ca totusi este un injector: nu o usa, ca sa ma uit la ea si sa vad cai buna sau nu! trebuie sa incerc prima oara ce iau, ca daca nu, atunci nu am facut nimic!dau bani pe ceva stricat si nici nu o pot folosi, si o sa am doua atunci!deja am si vorbit cu un baiat, care imi da luni un injector, sa vad cum merge cu aia! si daca este buna, o iau!salut
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 21:44   #28
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
da, ai dreptate andi! numa daca ne gandim, cine stie ce imi da ala de la dezmembrari sau cine stie cum mergea piesa respectiva pe masina stii? pt ca totusi este un injector: nu o usa, ca sa ma uit la ea si sa vad cai buna sau nu! trebuie sa incerc prima oara ce iau, ca daca nu, atunci nu am facut nimic!dau bani pe ceva stricat si nici nu o pot folosi, si o sa am doua atunci!deja am si vorbit cu un baiat, care imi da luni un injector, sa vad cum merge cu aia! si daca este buna, o iau!salut
Atunci iti recomand asta: http://www.curatare-injectoare.ro/

si nu iti mai cumperi altele.

Last edited by andi_cimpean; 19-02-10 at 21:47.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 21:49   #29
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

da, dar cu banii de drum pana acolo si inapoi si mai stat peacolo si manopera si etc, ma duce peste, cat este piesa respectiva cu totul, nou, si si bosch original!)
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 22:02   #30
nicu_ene01

Stage 5
 
nicu_ene01's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 325
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme dacia berlina pe injectie

s-ar putea motorasul de relanri sa fie de vina.si mie m-ia facut probleme dar sia revenit singura.baga si in benzina un aditiv de curatat,si bujiile sa le verici
nicu_ene01 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -