Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-05-07, 22:41   #1
weed2gf

Stage 4
 
weed2gf's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 261
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Question Ramforsarea sasiului ?

salut ! sunt nou pe aici si nu prea stiu exact unde ai trebui sa deschid thread-ul ...
Am si eu o intrebare si sper sa ma poata ajuta cineva !

Cum se ramforseaza sasiul unei Dacii ?

Multumesc anticipat !
weed2gf is offline  
Old 19-05-07, 23:03   #2
caphonne

Stage 5
 
caphonne's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

cu sudura in argon si adaos de material cum spunea un baiat pe aici
caphonne is offline  
Old 21-05-07, 02:24   #3
weed2gf

Stage 4
 
weed2gf's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 261
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

Altcineva poate explica mai detaliat sau daca stie cineva unde se face ... ar fi f bine !
weed2gf is offline  
Old 24-05-07, 15:59   #4
apline5

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 583
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

din curiozitate de ce vrei sa-l ramforsezi??? prea multi caluti ?
apline5 is offline  
Old 25-05-07, 14:41   #5
weed2gf

Stage 4
 
weed2gf's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 261
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Question Re: Ramforsarea sasiului ?

Ink nu , dar am de gand ! sper ca in cam 3 luni asa ! si oricum , cred ca e mult mai bine sa fie mai solida masina ... avand in vedere ca e dacie :P !
Din curiozitate ... sti pe cineva care se ocupa cu asa ceva ? sau care stie macar sa-mi explice ?
weed2gf is offline  
Old 27-05-07, 19:18   #6
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

dacia nu are sasiu. Are caroserie autoportanta.
UniculSGM is offline  
Old 28-05-07, 13:52   #7
weed2gf

Stage 4
 
weed2gf's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 261
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

Sincer chiar stiam ! multumesc oricum ! totusi am auzit ce exista o modaliate de a ramforsa lonjeroanele .... deci daca ai idee , poate imi zici si mie !
weed2gf is offline  
Old 28-05-07, 22:53   #8
caphonne

Stage 5
 
caphonne's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

ti-am mai zis odata :cu adaos de material si sudura in argon
caphonne is offline  
Old 29-05-07, 02:17   #9
nu_stiu

Stage 5
 
nu_stiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 382
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

dahhhhhhhhhhh hai sa sudam fiare pe sub masina ) ce ar iesi???
nu_stiu is offline  
Old 18-06-07, 11:07   #10
Alexccls

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 38
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

daaaaaa! sudati fiare si in fata si in spate si la mijloc si pana la urma ce castigati? 30-40 cai de la un motor nou si 200 - 300 kg in plus din greutate motorului si a asa ziselor ramforsari!
Sfatul meu lasa motorul original, umbla la el, pune ceva bari de stabilizare si ceva bari care sa ia ruliu masini( e simplu si dau f.bune rezultate), scapa de kg in plus, si o sa ajungi cu o masina de 650-700 kg si 100 -110 cai ceea ce te va multumi! Iar pt siguranta fati un rollcage si ai scapat de mai multe griji:
1- scapi de ruliu caroseriei ca o intareste de o iau draci
2- scapi de grija ca daca te rastorni mori si totul e ok
Ciao! Bafta
Alexccls is offline  
Old 20-06-07, 09:52   #11
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

daca ai de gand sa pui un motor puternic la dacie ar fi bine sa ranforsezi lonjeroanele ca acestea sa nu se rasuceasca din cauza cuplului...dar...nu prea cred ca o sa pui u un motor de mustang pe dacie ca sa se intample asta...nu a reusit SGM sa le indoaie si o sa reusesti tu? si crede-ma este mult de munca sa faci treaba asta si nu isi are rostul...vrei sa fie mai rezistenta....ca cum a zis Alexccls pune ceva bari de stabilizare si ceva bari antiruliu si un rollcage...dar daca iti pui tot motorul de dacie nu isi are rostul...si in afara de asta trebuie sa te gandesti si la alte aspecte...ca nu pui doar un motor puternic si gata masina...mai urmeaza si frane (trebuie sa te si opresti,nu? ) , suspensii,cutie,ambreiaj...jante.... ca piesele stock nu prea sunt rezistente la putere mare...sunt si ele gandite sa reziste la puterea care ti-o ofera motorul de dacie.... mai bine spune si tu aici ce ai de gand sa faci din masina...si la ce anume vrei sa o folosesti ( masina de zi cu zi...de weekend...curse....rally ) si vei primi sfaturi in legatura cu ce poti face ... pentru ca unii au testat astea si stiu care este treaba... Bafta in continuare cu ceea ce vrei sa faci !!
**COSMIN** is offline  
Old 20-06-07, 16:51   #12
Ionutz maniacu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 166
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

"Alexxccls" nu cred ca poti tu aduce o masina(Dacia 1310 model TLX)de la 960Kg la 650 700 Kg doar sa mergi fara capota,usi,faruri,parbriz luneta si alte prostii plus ca daca aduci motorul la 110CP o sa fie si o greutate in plus la motor.....Dacia in carte la mine scrie ca are 960 Kg,la voi cat scrie ca are????
Ionutz maniacu is offline  
Old 20-06-07, 19:14   #13
caphonne

Stage 5
 
caphonne's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

teai apucat de treaba sau inca mai culegi informatii ??
caphonne is offline  
Old 20-06-07, 21:28   #14
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

La masinile cu tractiune fata nu se pune problema de a indoi caroseria din cauza puterii, evident daca treci un prag se simte, dar...mai bine daca nu ai cunostinte sa nu atingi, ex. cu autogenul slabasti tabla.
Eventual rollcage, dar si aia este periculos fara scaune si ham corespunzator, evudent numai la impact.
Greutatea poti sa reduci cam la 600-650kg...dar nu prea ramane nimic in masina si usi, capota gaemulri sin plexi...dar asa...mai bine nu mergi pe strada.

Last edited by Hexer; 20-06-07 at 21:32.
Hexer is offline  
Old 21-06-07, 11:57   #15
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Ramforsarea sasiului ?

se pot ranforsa....dar e fff greu si multa munca...
dak te intereseaza pot sa pun poze....eu unul le-am schimbat, iar pe cele noi inainte de a le monta/suda...le-am ranforsat, cu tabla de 3,5 mm....problema este ca intr-adevar masina devine un pic mai stabila, mai rigida si scapi de acele vibratzii pe care le poseda aproape orice DACIA care ruleaza cu viteza mare, si care pe deasupra a fost lovita (frontal)...un meserias bun te poate ajuta...insa trebuiesc facute niste sabloane pt zonele pentru care se ranforseaza..(asta stie mai bine nea' sudor))
cristache03 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -