Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-16, 21:33   #1
milano

Stage 1
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 20
Default Probleme cu Jante Noi

Buna seara,
vreau sa va povestesc pe scurt problema mea, poate are cineva un sfat ca se rezolv problema.
Am o Dacie 1300 din 78 si am tot cautat un set de Jante mai speciale pentru ea. Am gasit pe net in Italia un producator de Jante pentru Renault , un model tip Alpine, si dupa ce am studiat bine oferta si am mai intrebat pe unii , se parea ca sa potrivesc si la Dacia 1300, pentru ca spuneau ca sunt si pentru Renault 12.
Azi am primit Jantele, si, nu sa potrivesc. Dupa ce am vorbit cu Firma de la care am cumparat, zice ca sunt pentru Renault 4, 5, si 6.Dimensiunea este 5,5X13 si 3X 130.
Are cineva o idee cum as putea sa rezolv problema, pentu ca nu vreau sa renunt la ele.Sunt foarte frumoase.

Poate pot sa montezi fusetele de la Renault 4 5 sau 6 pe Dacia?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	s-l400.jpg
Views:	52
Size:	18.1 KB
ID:	3151605  
milano is offline   Reply With Quote
Old 06-04-16, 22:12   #2
TuRbO1

Stage 3
 
TuRbO1's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 99
Default Re: Probleme cu Jante Noi

Nu se potrivesc din cauza ca, Dacia are 3x150 distanta intre prezoane.
Nu era mai bine, sa dai o roata jos si cu o ruleta masura-i distanta inainte sa cumperi jantele? Aici nu te ajuta nimeni cu nimic, daca s-ar putea sa te incurce, asa da.
Nu se potrivesc fuzetele de la renault 3 4 5 6 7 8.
Singura varianta ar fi, sa-ti faci flanse de la 3x130 la 3x150.
TuRbO1 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-16, 22:21   #3
milano

Stage 1
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 20
Default Re: Probleme cu Jante Noi

Multumesc pentru raspuns,
am masurat distanta inainte si am masurat 130 de mm de la un prezon la altul, poate nu am masurat bine, eram sigur ca este ok.
La flanse te referi de la un strungar, ?
Nu sunt mecanic, de acea sper sa primesc un ajutor.
Cum sa fac rost de flanse?

Last edited by milano; 06-04-16 at 22:26.
milano is offline   Reply With Quote
Old 07-04-16, 14:32   #4
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme cu Jante Noi

Nu ai nevoie de toata fuzeta de R5, poti pune doar butucul daca se potriveste sau mult mai usor este sa gauresti butucul de dacie la 3x130 cat sunt jantele tale. Operatiunea se face la un strungar, nu e greu de facut, butuci de dacie sunt la orice fier vechi sau remat. La jantele cu 3 prezoane se masoara distanta de la centrul jantei pana la gaura, adica se masoara raza cercului (eu asa stiu). Problema ta a fost ca pe R5 sunt 2 feluri de jante si tu nu ai stiut, Acelasi lucru este si la Oltcit unde au fost echipate cu 2 feluri de jante in 3 prezoane.
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 07-04-16, 15:50   #5
milano

Stage 1
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 20
Default Re: Probleme cu Jante Noi

Multumesc "Jackass" pentru raspunsul tau.
A seara si toata noaptea m-am gandit la tot felul de variante cum pot sa rezolv problema asta penibila. Intre timp am vazut si eu ca la R5 sunt doua felul de dimensiuni, pentru ca a seara am cautat sa vad daca gasasc tamburi de la R5 , pentru spate si sunt o gramada de varainte. Cred ca o sa fie mai greu sa gasesc piese de R5 , mai bine incerc sa merg pe varianta cu cauritul. Oare pe spate pot sa fac tot asa?

Jackass ai un strungar bun care a facut lucrari di astea la Resita, eu sunt din Lugoj.

Last edited by milano; 07-04-16 at 15:55.
milano is offline   Reply With Quote
Old 07-04-16, 20:43   #6
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme cu Jante Noi

Quote:
Originally Posted by milano View Post
Multumesc "Jackass" pentru raspunsul tau.
A seara si toata noaptea m-am gandit la tot felul de variante cum pot sa rezolv problema asta penibila. Intre timp am vazut si eu ca la R5 sunt doua felul de dimensiuni, pentru ca a seara am cautat sa vad daca gasasc tamburi de la R5 , pentru spate si sunt o gramada de varainte. Cred ca o sa fie mai greu sa gasesc piese de R5 , mai bine incerc sa merg pe varianta cu cauritul. Oare pe spate pot sa fac tot asa?

Jackass ai un strungar bun care a facut lucrari di astea la Resita, eu sunt din Lugoj.
am uitat ca trebuie si pe spate facut teoretic ar merge depinde unde pica gaurile alea pe tambur, daca e tambur mic sau mare. Eu am strungar bun la resita dar nu face gauri, poate doar sa modifice chestii rotunde pe strung.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 11-04-16, 16:12   #7
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme cu Jante Noi

o alta rezolvare ar fi gaurirea jantelor pentru butucul de dacie, problema este sa gasesti unde sa faci asta. uite un set identic cu al tau modificat in bucuresti. in poza se vad vechile gauri care au fost acoperite cu sudura.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ggg.jpg
Views:	73
Size:	97.1 KB
ID:	3152264  
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 11-04-16, 16:23   #8
milano

Stage 1
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 20
Default Re: Probleme cu Jante Noi

Salut,
Si asta ar fi o varianta buna.
Acum am desfăcut deja butuci din fata si tamburi, si miercuri am o programare la un inginer care se pricepe cu strung ,sudură si frezare.Azi am vorbit cu el si zicea ca pe fata ar merge modificat, numai pe spate nu poate să îmi promită nimic. Revin cu rezultatele.
milano is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -