Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-14, 23:56   #1
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Probleme turometru !

Inca o data apelez la cei , care au putin habar de electronica cu urmatoarea problema :
Am montat pe dacie motorul F7R de pe megane toate bune si frumoase. Acum cand sunt pe finish am intalnit o problema legata de turometru. Eu am facut rost de ceasuri de R19 functionabile suta la suta. Am alimentarea lor functioneaza totul , ( bine inafara de benzina si etc.) dar cu turometrul nu imi dau seama cum il pot lega. Am identificat firul care dadea impuls la turometru si care pleaca din ECU l-am legat si pe acela dar pace nu merge. Unde este problema si ce pot face ? In principiu nu doresc montarea unui turometru separat , as prefera chiar sa folosesc ceasuri de dacie si ma gandeam ca poate cele de pe modele pe injectie sunt diferite si ar merge cu semnalul care mie imi vine din ECU. Astept pareri si sugestii sfaturi etc. va rog , o seara faina tuturor !
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 04-04-14, 15:56   #2
lorenzo620

Stage 1
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 18
Default Re: Probleme turometru !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
Inca o data apelez la cei , care au putin habar de electronica cu urmatoarea problema :
Am montat pe dacie motorul F7R de pe megane toate bune si frumoase. Acum cand sunt pe finish am intalnit o problema legata de turometru. Eu am facut rost de ceasuri de R19 functionabile suta la suta. Am alimentarea lor functioneaza totul , ( bine inafara de benzina si etc.) dar cu turometrul nu imi dau seama cum il pot lega. Am identificat firul care dadea impuls la turometru si care pleaca din ECU l-am legat si pe acela dar pace nu merge. Unde este problema si ce pot face ? In principiu nu doresc montarea unui turometru separat , as prefera chiar sa folosesc ceasuri de dacie si ma gandeam ca poate cele de pe modele pe injectie sunt diferite si ar merge cu semnalul care mie imi vine din ECU. Astept pareri si sugestii sfaturi etc. va rog , o seara faina tuturor !
turometrul de dacie isi ia semnalul de la platina. e posibil ca semnalul care iti iese tie din ecu sa nu fie sub forma de impulsuri ci sub forma de tensiune.
lorenzo620 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-14, 21:39   #3
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme turometru !

F7R nu a fost pus pe r19, de aici posibil sa existe problema. A fost pus pe Megane/Clio, iar ceasurile alea difera. Stiu, motoarele sunt 95% identice, dar e posibil sa existe diferenta si la modul cum transmit din ecu informatia catre ceasuri.
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 04-04-14, 23:45   #4
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Probleme turometru !

Si acum intrebare , care ar fii solutia aveti idee ? Ca eu deja m-am saturat nu stiu ce naiba sa mai fac !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 08:48   #5
lorenzo620

Stage 1
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 18
Default Re: Probleme turometru !

Alternator de diesel, mai exact de wolkswagen. acelea au o borna pe ele pentru turometru si ai rezolvat problema
lorenzo620 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 15:35   #6
911lau

Stage 5
 
911lau's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 757
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme turometru !

Ceasuri de megane f7r
911lau is offline   Reply With Quote
Old 13-04-14, 14:04   #7
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Probleme turometru !

Sal. K sa iti functioneze turometru ai nevoie de 3 fire. Unu de plus doi de minus si al treilea firu de impuls pe care tu il ai. Deci tiar trebui plusu si masa la el tie.
valusss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -