Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 10:16   #76
Siconi

Stage 3
 
Siconi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 114
Member of:
[RENAULT]
Default Re: jenti intoarse

Quote:
Exact. Canada au fost cele mai frumoase jante de dacie.
De DUNLOP pentru Dacia 1300 frantuzeasca ce zici? Asa am eu pe a mea.

Apropo, latirea jantelor ADUCE stabilitate in urmatorul caz: janta trebuie sa iasa in spre exteriorul masinii; astfel, nu maresti doar janta, ci si ecartamentul. AICI castigi stabilitate. Degeaba intorci jantele daca ecartamentul nu se modifica. Bun. Ideea de jante intoarse cam aici vrea sa ajunga, adica la o marire a ecartamentului, dar trebuie sa faci lucrarea de modificare cu cap, gandita bine. Odata facuta, va trebui sa stii ca rulmentii vor avea o durata de viata mai scurta, uzura va fi net mai mare din cauza fortelor ce se exercita neuniform pe planul de rulare al rotii. In loc sa ai rulmentul in mijlocul interior al jentii, il ai in marginea interioara a ei. Vei avea jocuri, vei avea uzuri.

Merita toate astea DOAR pentru ca arata mai bine?!

Ganditi voi problema, faceti un desen si analizati forta vectoriala aplicata pe ansamblul rotii in ambele cazuri (janta normala si janta intoarsa). Se aplica la mai toate tipurile de jante.
__________________
Decat sa cumperi un Ferrari la care nu iti mai ajung bani sa si pui benzina, mai bine o Dacie sanatoasa si de restul te cari la greu.
Ce-si face omul cu mana lui, e lucru sanatos; abia apoi vede el ce-a facut.
Siconi is offline  
Old 12-06-08, 00:04   #77
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: jenti intoarse

careva vrea canada normale la schimb cu jantele de dupa 2000?? de preferat in ialomita
5 la schimb perfecte
Villy ATS is offline  
Old 12-06-08, 06:36   #78
TL-55-CDI

Stage 4
 
TL-55-CDI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 238
Member of:
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: jenti intoarse

nu cred ca merita intoarse jentile
cele canada mai late de 165 sunt foarte tari si da un aspect tare cucauciucuri de 175 parerea mea acuuuu eu nu mai gasesc nici canada 165.asta e stau cu ce am si cu capace care kiar dau bine cate o data
TL-55-CDI is offline  
Old 18-02-09, 13:14   #79
nwl_dredd

Stage 3
 
nwl_dredd's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 110
Member of:
[DACIA]
Default Re: jenti intoarse

in satu mare sau in jur exista ceva atelier care poate executa aceste operatiuni de intoarcere sau dublare?
nwl_dredd is offline  
Old 15-10-09, 15:24   #80
rorika
VW Driver

Stage 5
 
rorika's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 628
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Jenti intoarse

Unde fac asa ceva in Romania?Imi trebuie 8 normale?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitledgff.JPG
Views:	639
Size:	79.9 KB
ID:	1128495   Click image for larger version

Name:	untitledggf.JPG
Views:	721
Size:	39.3 KB
ID:	1128496   Click image for larger version

Name:	untitledgfg.JPEG
Views:	825
Size:	42.9 KB
ID:	1128497  

rorika is offline  
Old 15-10-09, 15:43   #81
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Jenti intoarse

baietii de mult caut ca cineva sa-mi dubleze,lateasca,intoarca niste jenti pe 14 sau 15 pentru un golf 4x100 si nu am dat de nimeni sa faca asa ceva...
am vazut la inceputul topicului ca era 400 de mii,a mai trecut ceva timp ma gandesc ca s-a fi scumpit ceva nu asta este importanta....
ma puteti ajuta cu numar de tel sau ceva detalii
va rog...............

as vrea sa aiba 8j spate max 8.5 si fata ceva mai mic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tabla jenti.JPG
Views:	443
Size:	127.6 KB
ID:	1128502   Click image for larger version

Name:	r14.JPG
Views:	253
Size:	48.1 KB
ID:	1128503  
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 15-10-09, 16:06   #82
Siconi

Stage 3
 
Siconi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 114
Member of:
[RENAULT]
Exclamation Re: Jenti intoarse

Nu gasiti si voi nici un strungar bun in preajma voastra?! Toata operatia se face pe strung: centrat, taiat (la oarece viteza de rotatie) adaugat si sudat (la viteza mica, sa se poata face cordon de sudura). E ceva de munca, mai ales cand trebuie centrate in universalul strungului, dar cu rabdare se poate.
Din pacate alta solutie nu am gasit la vremurile astea de praf.
Siconi is offline  
Old 15-10-09, 17:07   #83
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Jenti intoarse

Quote:
Originally Posted by Siconi View Post
Nu gasiti si voi nici un strungar bun in preajma voastra?! Toata operatia se face pe strung: centrat, taiat (la oarece viteza de rotatie) adaugat si sudat (la viteza mica, sa se poata face cordon de sudura). E ceva de munca, mai ales cand trebuie centrate in universalul strungului, dar cu rabdare se poate.
Din pacate alta solutie nu am gasit la vremurile astea de praf.
credema ca de o vreme caut si caut peste tot...si forumul l-am umplut si nimic..
am gasit 2 gata facute dar nu is hotarat sa le iau ca poate nu mai dau sa mai fac rost de alte 2
o sa mai intreb si pe aici(TM) dar slabe sanse...oricum din cate am auzit si eu ca si aspect se face destul de repede insa mai greu cu centratul...
daca stii pe cineva si sa fie cat mai in apropiere si mai bine
multumesc
soosy is offline  
Old 15-10-09, 21:16   #84
1300

Stage 5
 
1300's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 448
Default Re: Jenti intoarse

Dupa cum a zis Siconi, toata treaba se face pe strung asa ca ar fi bine sa cauti un strungar bun.Eu am jantele dublate tot ca in pozele de mai sus .....latirea s-a facut cu o bucata de teava la acelasi diametru cu diametrul interior al inelului(personal nici mie nu-mi place ideea).Dupa taierea inelelor exterioare se iau inelele interioare de la alte 4 jante si se sudeaza in 3-4 puncte, dupa astea 4 puncte se pune pe masina de echilibrat roti la vulcanizare si vezi daca are bataie; normal ar trebui sa nu aiba bataie daca sunt aliniate bine inelele pe jumatatile de jante.Daca is ok trebuie sudate in cordon iar daca raman pori de la sudura se da pe interior cu rasina sau mastic pensulabil (eu am folosit de la ixell ).
Spor la treaba! Bafta!
1300 is offline  
Old 16-10-09, 23:34   #85
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Jenti intoarse

Quote:
Originally Posted by 1300 View Post
Dupa cum a zis Siconi, toata treaba se face pe strung asa ca ar fi bine sa cauti un strungar bun.Eu am jantele dublate tot ca in pozele de mai sus .....latirea s-a facut cu o bucata de teava la acelasi diametru cu diametrul interior al inelului(personal nici mie nu-mi place ideea).Dupa taierea inelelor exterioare se iau inelele interioare de la alte 4 jante si se sudeaza in 3-4 puncte, dupa astea 4 puncte se pune pe masina de echilibrat roti la vulcanizare si vezi daca are bataie; normal ar trebui sa nu aiba bataie daca sunt aliniate bine inelele pe jumatatile de jante.Daca is ok trebuie sudate in cordon iar daca raman pori de la sudura se da pe interior cu rasina sau mastic pensulabil (eu am folosit de la ixell ).
Spor la treaba! Bafta!
aha ok...macar atat sa stiu sa povestesc la saracu strungar poate ma poate ajuta cumva daca de mult tot caut si nu am rezolvat nimic.............deci daca ii povestesc chestiile astea am sanse de ceva reusita?

o schita sau schema ceva de la desfasurarea lucrurilor nu aveti cumva?!
va rog
soosy is offline  
Old 17-10-09, 01:53   #86
cmdbass
Banned

Stage 5
 
cmdbass's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Jenti intoarse

Eu mi-am cam pierdut increderea in a face asa ceva dupa ce a patit-o un prieten...pur si simplu i s-a rupt janta in doua ..noroc ca avea viteza mica (d-abia plecase de la semafor)...Asta nu inseamna ca este imposibil sa faca cineva din ro treaba buna ..
cmdbass is offline  
Old 17-10-09, 09:58   #87
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Jenti intoarse

Quote:
Originally Posted by cmdbass View Post
Eu mi-am cam pierdut increderea in a face asa ceva dupa ce a patit-o un prieten...pur si simplu i s-a rupt janta in doua ..noroc ca avea viteza mica (d-abia plecase de la semafor)...Asta nu inseamna ca este imposibil sa faca cineva din ro treaba buna ..
nu bagati panica in mine va rog)....chiar asa grav poate fi
eu as trece de la aliaj la tabla din motivul calitatii,daca dai in groapa ca la noi asa se socoteste atunci nu mai atatea batai de cap cu centrat sau eventual nu prea se mai poate remedia dar la tabla 2 ciocane si aia ii.....eu am avut destule probleme jenti aliaj guma cu talon mic si suspensii sport combinatia perfecta sa schimbi in 6-7luni cam 4 gume+ dat cel putin 50 ron pentru echilibrat si etc etc....

de asta as fi interesat sa fac asa ceva insa nu ma bag la table normale,neaparat buza

astept pareri dar cel mai mult o schema schita eu stiu
soosy is offline  
Old 17-10-09, 10:52   #88
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Jenti intoarse

soosy, ai jantele d tabla p care vrei sa le modifici ?
pune poze bune,MARI, FATA / SPATE cu jantele p care le-ai gasit.(bineinteles curate, uscate,lumina buna)
brownshark is offline  
Old 17-10-09, 11:28   #89
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Jenti intoarse

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
soosy, ai jantele d tabla p care vrei sa le modifici ?
pune poze bune,MARI, FATA / SPATE cu jantele p care le-ai gasit.(bineinteles curate, uscate,lumina buna)
ok...sa fac poze la jenti sa le si curat....
sunt jenti normale insa inca nu m-am decis care vor fi pe 14 sau 15
cele 15 sunt de logan si cele 14 de opel....
soosy is offline  
Old 17-10-09, 11:34   #90
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Jenti intoarse

cele d logan sant cam mamaliga
cele d opel sant 4 X 98 si cva pb la gaura centrala
brownshark is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -