Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-13, 12:19   #1
Danut1985

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 43
Default Pinion planetar Dacia!

Salutare baieti! Detin o dacia 1410 din '98 si de cateva zile m-a lasat planetara de pe partea stanga.Prima data mi s-a rupt stiftul,l-am schimbat si am zis ca merge....dar m-a lasat din nou in drum.
Acum am luat alta planetara dar as dori sa schimb si pinionul planetar din cutie ca mie mi se pare cam uzat.Intrebarea e : pot sa-l schimb fara sa dau cutia jos? (cutie 5 trepte)
am vazut ca are un capac, ala cred ca se desfileteaza din cutie si iasa pinionul??Va rog sa ma ajutati putin!!! Stima!
Danut1985 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 12:39   #2
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Pinion planetar Dacia!

teai gandit foarte bine pt k o data ce tia scapat din caneluri acestea sau tocit si nu mai prezinta garantie cu toate k pui alta planetara. vestea proasta este nu numai k trebuie sa dai cutia jos ci ca trebuie sa o demontezi toata k sa ajungi la diferential si inclusiv diferentialu trebuie demontat si este de munca. toata nebunia asta iti ia o zi intreaga dak ai sculele necesare si sa sti cum sa demontezi. asa k spor la treaba!
valusss is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 13:02   #3
Danut1985

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 43
Default Re: Pinion planetar Dacia!

Quote:
Originally Posted by valusss View Post
teai gandit foarte bine pt k o data ce tia scapat din caneluri acestea sau tocit si nu mai prezinta garantie cu toate k pui alta planetara. vestea proasta este nu numai k trebuie sa dai cutia jos ci ca trebuie sa o demontezi toata k sa ajungi la diferential si inclusiv diferentialu trebuie demontat si este de munca. toata nebunia asta iti ia o zi intreaga dak ai sculele necesare si sa sti cum sa demontezi. asa k spor la treaba!
Mersi mult pentru raspuns.In cazul acesta nu ma descurc, nu ma apuc sa dau jos cutia ca habar nu am si decat sa fac o prostie mai mare ca mine mai bine ma las pagubas...dar totusi de ce e pus capacul acela acolo? pun o poza mai jos...credeam ca desfac capacul si iasa cu tot cu pinion si scap usor (aceasta poza nu este de la cutia mea...am gasit si eu poza)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HPNX0948.JPG
Views:	56
Size:	464.9 KB
ID:	2915999  

Last edited by Danut1985; 29-12-13 at 13:04.
Danut1985 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 20:29   #4
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Pinion planetar Dacia!

Cel mai bine te duci la un meseriasi sa iti desfaca cutia si daca tot inlocuesi pinioanele planetar sa iti verifice axu sateliti stiftul de blocare a axului din carcasa grupului
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 22:30   #5
Danut1985

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 43
Default Re: Pinion planetar Dacia!

maine ma apuc, o desfac sa pun planetara,sa vad daca are joc laleaua in pinionul planetar, daca nu are joc am scapat usor
Danut1985 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 11:03   #6
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Pinion planetar Dacia!

capacu ala de fapt este o piulita de reglare a rulmentilor de la diferential si a diferentialului fata de pinionu de atac.singuru lucru pe care il poti inlocui prin scoatrea capaculi este semeringu. IULY are dreptate dak tot umbli in cutie ar fi ideal sa verifici tot. semeringuri,sincroane,rulmenti, diferentialul ori cum esti obligat sa il demontezi.piulitele la ambele trenuri sa fie stranse bine.ori cum dak o duci la un mecanic el stie ce are de facut dar sa ai si u idee cam pe unde sunt punctele ei slabe.
valusss is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 11:31   #7
Danut1985

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 43
Default Re: Pinion planetar Dacia!

multumesc frumos pt raspunsuri si lamuriri.Astazi incerc cu planetara cealalta, eu sper sa scap doar cu planetara...in rest cutia nu-mi face figuri deloc
Danut1985 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 13:52   #8
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Pinion planetar Dacia!

cu placere! depinde de cum mergi cu masina. dak ai un mers mai agresiv nu are sanse prea mari sa iti reziste. ori cum ar fi intotdeauna sa ii bagi stifturi la planetare pt k din cauza asta se uzeaza canelurile pt k nu o tine fixa si se plimba pe ax pana cand cedeaza ceva. spor la treaba ori care ar fii situatia
valusss is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 16:45   #9
Danut1985

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 43
Default Re: Pinion planetar Dacia!

Astazi am facut-o...intradevar am zis de pinionul planetar care este ceva uzat din ce am putut eu sa vad de sus.Astazi am dat jos planetara si canelurile de pe pinion sunt uzate doar pe capat putin in rest sunt ok.Am bagat noua planetara si intra perfect pe caneluti pana in spate si din cate am sucit eu cu mana nu are joc deloc.Am bagat stiftul si am facut o tura de proba, se comporta normal...acum sa vad cat tine,dar daca nu are joc deloc eu cred ca va tine bine

/ nu conduc agresiv, o grijesc ca ochii din cap

Last edited by Danut1985; 30-12-13 at 16:53.
Danut1985 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 18:50   #10
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: Pinion planetar Dacia!

dak nu iti rupe stiftu inseamna k o sa te tina garantat.
valusss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -