Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-12, 19:05   #1
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

salut ma poate ajuta careva cu cateva raspunsuri ... in legatura cu tuningul la supernova .... stiu ca baietii au mai facut asa ceva dar nu stiu daca la supernova e posibil o sa incep ...
pe mine ma intereseaza sa modific cap coata o supernova ... model 2002 ... motor prea multe nu merge ..dar vreau sa largesc galeria ... sa plec cu 2 serpisori separati si iesire dubla ... si in toba vreau sa pun acel flame kit ... desi nu stiu daca e posibil ... cipul iar trebuie sa-l modific ..pe sport sa castiga 83 caluti ... etc .. pe partea design .. lucrez acum vreau sa imi pun imaginatia in aplicare .. stiu costa cam mult dar o vreau cap coada ...
in interior doresc sa pun insonorizare termica si audio .. in loc de panza voi imbraca totul in piele albastru cu negru .. bordul as vrea sa il pun de logan ... ma rog pe mine ma intereseaza un salon sau niste baieti care ma poate ajuta la partea electrica daca sunt din prahova ar fi mult mai bine,si care se baga sa puna kitul lambo si pe fata dar si pe spate ?
si acel kit flames ... tre sa fac ceva special .. pe galerie ? adica ... daca ii las mai mare debitul la benzina ? si voi avea ceva scurgeri pe toba ce se v-a intampla ?
astept raspunsuri ... si eventual ajutor multam
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 19:37   #2
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

pe partea motorizare .. filtre distributie ... consumabile .. cip tuning e relativ usor ... partea mai murdara e ca daca vrei sa faci ceva mai mult nu prea ai decat sa inlocuiesti motorul dar ... momentan nu e cazul eu am 45000 km cu ea ... si inca merge sa-i dau cu 180km - 5 km eroare ... dar nu bate nimic deci sunt multumit ...la motor ..
suspensiile ce ziceti se potrivesc cele de la golf 3 ? alea sport sau trebuie sa le iau pastea ale ei originale sa le tai putin si sa le introduc in cuptor ?
cum credeti ca e mai bine
supernova e inaltata rau din fabrica pe spate si nu prea ai stabilitate cu ea la viteza incepe sa fluture spatele de sus in jos ...
ma gandeam ca la faruri sa-i pun kit angels eyes si sa le inegresc putin si capota putin alungita ... gen ploape ... cum mai toti au in ziua de astazi .. pe capota probabil o gura mare de aerisire ..ceva in genul lui micutu ... bara fata este aproape gata de prindere ... si la cea dupa spate ma gandeam sa ii pun fustita de golf 3 ... lucrata pentru 2 iesiri de tobe geamurile negre ... vopseaua albastru metalizat sau mat ...proiectoare cu stroboscoape ... nu sunt decis inca ... in interior continui sa intaresc tabla bordul as vrea sa-l schimb dar nu stiu si nu am aflat inca ce bord s-ar potrivi pe supernova ... adica ...ma gandeam la cel de golf 4 ... dar trebuie sa tai vre-o 10 cm din el este cel mai apropiat la marime ... de nova ... scaunele sparco ...centurile in 4 prinderi ... desi sunt in dubii ca as vrea sa renunta la usile din sapte complect sa le prind definitiv ... si sa iau scaune ..rabatabile ... si in spate ma voi chinui la partea audio .... ca sa am spatiu...
rezervorul as vrea sa-l schib.. sau sa-i fac ceva sa-l distantez putin de capetele de toba .. pentru ca daca am kitu flames ... o sa ard in flacari ) vreau cateva pareri si de la voi ... cei care au cunostinte ... despre tuning la snove ... si care au inteles ce am spus .. in asta momentan inchei aici ...doar ca voi mai reveni maine poimaine cu poze si ceva lucrat pe partea virtuala ...
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 20:59   #3
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

prietene,ai baut ceva in seara asta?ce's cu povestile astea?
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 21:02   #4
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

ma frate n-am baut nimic ... vreau sa stiu daca merge sa-i pun kitul de flames pe esapament ... la dacie supernova v-am spus sa ma ajutati cu raspunsurile ... nu sa imi raspundeti cu alte intrebari ...
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 21:05   #5
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

si doresc sa imi raspunda cei care au folosit acelasi kit ... stiu ca vi se pare o prostie ...dar pentru mine nu e o prostie ...
si chiar daca voua vi se pare poveste ... pentru mine e realitate ...
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 21:29   #6
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Talking Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

aceasta e schita de montaj dar vreau macar unu care area asa ceva pe o dacie ... sa-mi spuna daca functioneaza in timpi normali ..si nu ar fi o problema ...de un foc subit al masinii )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	FlameThrower0001.jpg
Views:	282
Size:	55.5 KB
ID:	2590506  
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 22:15   #7
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

Din cate vad eu, in realitatea ta, ai niste bani de aruncat in Dacia ta SN. Bani multi.
E, cu toti banii astia multi ai tai iti propun ceva: cumperi piesele pe care le vrei si iti bati capul cu toate modificarile insirate de tine mai sus, masori, tai, sudezi, faci legaturi, arunci etc.

Kit-ul ala il ai tu cumparat deja si nu stii cum sa faci sa functioneze sau...?

E anul 2012, in realitatea mea baietii cu Daciile nu se mai gandesc cum sa scoata flacari pe esapament, se gandesc cum sa puna frane cu discuri ventilate si cum sa modifice motorul de autohtona in asa fel sa traga toata herghelia.

Parerea mea, eu asa vad lucrurile.

Edit: sa ne scuzi pe unii dintre noi daca suntem radicali, dar eu mentionez din nou anul, 2012, si am vazut multi cu multe planuri marete pana acum care nu au facut nimic pentru ca s-au lovit de multe probleme aparute si s-au speriat cand au auzit de costuri, multi care intr-adevar fac ceva tac si muncesc...
__________________

One man's piece of shit is another man's hoodride.

Last edited by Andreynyo; 23-10-12 at 22:21.
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 22:25   #8
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

ms andrei ... kitul il am intradevar luat din anglia m-a costat 40 de lire ...si da ai dreptate cu aruncatul banilor ... doar ca nu am zis ca nu voi modifica si partea de motor dar acum nu e cazul dar la supernova 1.4 injectie nu prea ai ce sa modifici pe partea de motor chiar si kitul turbo ... maresti puterea cu 10-hp dar scoti pistoanele prin capota ... si pe strazile care le avem noi prefer sa o las mai usor cu viteza ... nu se merita ...macar daca o modific dupa placul inimii si o las mai jos la suspensii automat viteza ... daca ii dau si iau o groapa s-a dus drk .. body kitul ... deci nu se merita ah daca eram o tara cu stazi mai fara gropi probabil era cazul sa imi schimb masina si sa o fac pentru curse

stiu sa-l pun pe masina numai ca vreau sa stiu daca fac vre-o prostie daca il pun pe sn ... pentru ca langa iesirile de tobe este rezervorul de benzina si acele bujii care dau aprindere ... la gazele din toba rezultand flacara poate cauza si deteriora rezervorul si de aici rezulta nesiguranta mea ... de a-l pune si daia cer parerea voastra

Last edited by yoyoo; 23-10-12 at 22:29.
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 20:05   #9
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

In primul rand esti ciudat!
In al doilea rand majoritatea platformelor au rezervorul in spate peste punte.
In al treilea rand ai idei gresite despre utilizarea unei masini oricare ar fi ea.

Concluzie: esti luat peste picior.
Rezolvare: documeteaza`te singur.

"Tacand poti parea prost, dar vorbind s`ar putea sa inlaturi orice dubiu!"

Succes si tine`ne la curent cu ce ai reusit sa faci!
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 22:46   #10
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

ciudat ... nu sunt oricum ms de ajutor o sa postez ... ce am facut in 2 saptamani ..pt atunci v-a iesi masina din atelier ... si o sa vav convingeti singuri am cumparat alt rezervor ..pt ala era complect aiurea si v-a fi imbracat inntr-o panza ignifuga ...
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 17:12   #11
mariod

Stage 4
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 242
Default Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

Ai putea sa incerci sa scrii corect gramatical si sa nu mai folosesti ... din 5 in 5 cuvinte? E greu de citit/inteles.

In loc sa bagi bani in "scos flacari pe esapament", de ce nu bagi bani in amortizoare + arcuri sport ->stabilitate mare, sau in frane mai bune ?
__________________
Vectra A C20NE '94
mariod is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 16:17   #12
Gaga04

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 30
Thumbs down Re: tuning dacia supernova 1.4injectie 2002

Serios,in supernova nu se merita!
Gaga04 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -