Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-12, 15:54   #1
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Axa came de 1.6 pe 1.4

Vreau sa stiu daca ii pun axa came 1.6 de logan pe solenza 1.4 castig ceva sau o sa imi loveasca pistonul in supapa vorbesc de motorul stock nimic modificat pe el.Multumesc
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 09:40   #2
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Nimeni nu stie nimic despre aceasta modificare.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 06:00   #3
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

cel cu solenza BMD,a avut axa de 1.6...
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 11:03   #4
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Quote:
Originally Posted by valy1233 View Post
cel cu solenza BMD,a avut axa de 1.6...
si cel cu solenza FUM de la Braila, totodata si rampa de culbutori de logan merge montata.
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 19:32   #5
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Deci sa inteleg ca merge axul de 1.6 dar trebuie sa ii pun si injectoare de tot de 1.6.Si un castig de putere cam cat are fii?
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 21:10   #6
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Eu stiu ca diferenta de la 1,6 la 1,4 e cursa arborelui ca restul e la fel
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 23:09   #7
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Eu stiu ca diferenta de la 1,6 la 1,4 e cursa arborelui ca restul e la fel
asta stiu si eu, dar daca odata ce cursa e mai lunga teoretic ar trebui si supapa sa stea mai mult timp deschisa...
in fine... era vb daca se potriveste...

cel mai bine pui injectoare de 1.6 16v.
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 07:55   #8
AnDr3Y-SoLenZa
Dacia Driver

Stage 5
 
AnDr3Y-SoLenZa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 517
Member of:
[DACIA]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Teoretic motoarele 1.4 si 1.6 de logan sunt relativ lafel , dar dupa ceva cercetare , am descoperit ca aceste 2 axe au coduri diferite .

@Sirius : Stiu dacia aia FUM , ziceai ca are rampa de culbutori de logan ... Loganul are tacheti cu patine , pe cand solenza are cu role ..

PS : Chestia cu injectoare de 1.6 , 1.6 16v si nu mai stiu ce motoare e vrajeala , injectoarele stock iti pot da benzina sa iti inece motoru , trebuie doar marit debitul de benzina din soft .

Spor
__________________


Dacia Solenza NoEngine
AnDr3Y-SoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 21:05   #9
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

... Loganul are tacheti cu patine , pe cand solenza are cu role

Care motor de logan are techeti cu pahatele .....1,4 si 1,6 au tacheti cu role iar 1,6 16v are culbutor cu tachet hidraulic
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 21:20   #10
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
... Loganul are tacheti cu patine , pe cand solenza are cu role

Care motor de logan are techeti cu pahatele .....1,4 si 1,6 au tacheti cu role iar 1,6 16v are culbutor cu tachet hidraulic
in fine... nu am bagat nasu sa vad ce si cum sa facut... dar stiu sigur de la el asta. (probabil trebuia sa pun in ghilimele "rampa de culbutori")

"PS : Chestia cu injectoare de 1.6 , 1.6 16v si nu mai stiu ce motoare e vrajeala"

De ce?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 21:48   #11
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Andrei dupa ce ai pus axa aia de 1.6 ai simtit ceva la motor trage mai bine urca rapid in ture?
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 12:04   #12
AnDr3Y-SoLenZa
Dacia Driver

Stage 5
 
AnDr3Y-SoLenZa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 517
Member of:
[DACIA]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

@sirius : Am scris mai sus "injectoarele stock iti pot da benzina sa iti inece motoru , trebuie doar marit debitul de benzina din soft" ... Nu ai nevoie de injectoare asa mari la un motor aspirat si mai ales cu niste modificari atat de minore .
O intrebare pentru cunoscatori si zei in ale calculatoarelor de injectie : Calculatorul e setat la un debit de benzina da ? Tu schimbi injectoarele cu unele mai mari ( perfect logic , mai mare = mai multa benzina ) DAR o sa iti dea acelasi debit de benzina care e setat din calculator , deci ce facem ? Injectoarele stock pot duce debit mai mare ( benzina mai multa ) daca se da din soft si daca se doreste si mai multa , se schimba si pompa de benzina cu una mai potenta .

Ca diferenta cu axa de 1.6 nu te astepta sa rupa asfaltu , o diferenta este , se simte .
AnDr3Y-SoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 13:32   #13
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Quote:
Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa View Post
@sirius : Am scris mai sus "injectoarele stock iti pot da benzina sa iti inece motoru , trebuie doar marit debitul de benzina din soft" ... Nu ai nevoie de injectoare asa mari la un motor aspirat si mai ales cu niste modificari atat de minore .
O intrebare pentru cunoscatori si zei in ale calculatoarelor de injectie : Calculatorul e setat la un debit de benzina da ? Tu schimbi injectoarele cu unele mai mari ( perfect logic , mai mare = mai multa benzina ) DAR o sa iti dea acelasi debit de benzina care e setat din calculator , deci ce facem ? Injectoarele stock pot duce debit mai mare ( benzina mai multa ) daca se da din soft si daca se doreste si mai multa , se schimba si pompa de benzina cu una mai potenta .

Ca diferenta cu axa de 1.6 nu te astepta sa rupa asfaltu , o diferenta este , se simte .
Omule la tine e o confuzie generala ...
ECU CONTROLEAZA TIMPI DE INJECTIE (DURATA IN CARE INJECTORUL STA DESCHIS SI "SUFLA" BENZINA
- debitul general de benzina este dat de pompa de benzina care are debit constant
- debitul introdus de injectoare este calculat in cc si este direct proportional cu presiunea la intrarea in injector si este controlata mecanic printr-un regulator de presiune montat pe rampa / sau pe pompa.
- ecu nu stie nici debitul si nici presiunea de benzina !

Mai ia google la mana nitel ... totul exista doar sa cauti
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 18:58   #14
al!n

Stage 4
 
al!n's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 253
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Diferenta intre motoru de 1.4 si motorul de 1.6 de logan este data din arbore, piston, axa cu came si soft.
Motorul e7j de pe solentza, supernova au culbutori cu role, k7j/k7m de logan au cu patine, au fost culbutori cu role montati si in uzina pe logan, la motoarele cu GPL.

Legat de injectoare de logan, e acelasi injector pe toate motorizarile pe benzina.
Am mers cu diverse solentze, supernove cu injectoare de logan, unele cu soft schimbat si altele cu softuri stock.
La celele cu resoftare si injectoare de logan, mie unu mi s-a parut ca merge ca o masina stock iar la cele fara soft singura diferenta e ca arunca benzina grupa mare pe tobe si da rateuri.
Chiar nu are rost sa schimbi injectoarele.

Daca pui axa cu came de logan 1.6 o sa traga mai bine, dar tot pe aceeasi plaja de turatie pe care trage si acu, daca vrei sa urci mai sus in ture iti tre o axa sport.
__________________
Logan 1.4mpi stock

Last edited by al!n; 03-07-12 at 19:01.
al!n is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 21:40   #15
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Axa came de 1.6 pe 1.4

Pai eu vreau axa sa o cumpar de aceea am postat sa vad ce pareri imi dati si dupa ce pun axa sus sa ii fac un chip tuning.Ca asa cu el stock nu are rost axa numa ca are turatie mai mare.Poate o sa radeti am vazut la emisiunea de la Discoveri ala cu masinile o schimbat pe un motor de 2.0 benzina axa cu came si cica el o zis ca ii da 20 cp ca ii axa are cursa mai lunga.Eu zic ca nu ia dat 20 pana in 5 7 ch io dat.Mai astept sa vedem ce ziceti voi,avea aici de vanzare Cristi_XP dar nu cred ce zice el acolo ca iti da asa mare putere.https://forum.4tuning.ro/463-motoare/...supernova.html
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -