Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-12, 09:22   #1
WooKezZ

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 188
Default Scimbare Planetare

Buna tuturor.
Va rog cei care se pricep sa imi explice pas cu pas cum se face scimbarea planetarelor.
Am achizitionat o dacie singura problema sunt planetarele.la 80kmh zici ca e tractor,sincer ma si tem sa circul cu ea din cauza ca nu stiu cand se vor rupe.
WooKezZ is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 09:49   #2
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Scimbare Planetare

Quote:
Originally Posted by WooKezZ View Post
Buna tuturor.
Va rog cei care se pricep sa imi explice pas cu pas cum se face scimbarea planetarelor.
Am achizitionat o dacie singura problema sunt planetarele.la 80kmh zici ca e tractor,sincer ma si tem sa circul cu ea din cauza ca nu stiu cand se vor rupe.
singura chestie daca se rupe este ca nu mai trage...sa nu te lase in depasire dar putin probabil...de obicei planetarele cedeaza adunci cand sunt rotile virate si bruscata masina.
Se scoate roata, se desfac componentele ce se prind de fuzeta pana aceasta se poate scoate afara te bagi sub masina scoti stiftul de la planetara si tragi de ea.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 11:57   #3
WooKezZ

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 188
Default Re: Scimbare Planetare

mersi de raspuns. Trebuie sa fiu atent la ceva cand fac operatiunea? cam cat timp ia asa aproximativ.
WooKezZ is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 12:45   #4
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Scimbare Planetare

Quote:
Originally Posted by WooKezZ View Post
mersi de raspuns. Trebuie sa fiu atent la ceva cand fac operatiunea? cam cat timp ia asa aproximativ.
Nush cat timp poate sa iti ia depinde cat de repede te descurci tu.. Ai grija sa nu cada masina pe tine. eu cand lucrez la masina o ridic pe cric la maxim si pun ambele roti sub ea si las jos pana sta pe roti si pe cric ca sa fiu sigur.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 13:21   #5
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Scimbare Planetare

Inainte de toate slabeste suruburile de la planetare(piulitele mari din mijlocul jentilor) slabeste rotile ridica masina si puneo pe 2 capre(de preferat sub lonjeroane) dai toata jos, dai piulitele de la planetare jos, desfaci suruburile de la capetele de bara(bratele de directie) desfaci cele 4 piulite de la pivoti si de aici ai 2 variante, ori presa de pivoti(daca ai) ori 2 ciocane sanatoase. Daca folosesti varianta ciocane, pui un ciocan pe fuzeta si cu celalat lovesti(ai grija sa nu dai si in aripa) teoretic pivotii trebuie sa se depreseze singuri de la lovituri, la cel de jos brachezi roata si loveste cu un ciocan fuzeta in dreptul pivotului(de la vibratii o sa se depreseze) dupa aceea scoti planetara dupa fuzeta, la captul de la cutie ai un splint, il scoti si pe ala si dupaia planetara este libera, iar la ansalblare faci acelasi lucru, ai grija sa strangi bine tot

Eu la Dacia mea ca sa schimb planetarele dureaza cam 1H jumate max 2 cu totu, dar eu am mai facut asta si ma descurc mai repede, ma ajuta si piesele ca nu sunt gripate

Bafta si ai grija la maini

p.s. vezi ca pe sectiunea Dacia exista manuale de reparatii, sunt si poze si explicatii, daca nu ai inteles cum am zis eu
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 13:10   #6
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scimbare Planetare

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Inainte de toate slabeste suruburile de la planetare(piulitele mari din mijlocul jentilor) slabeste rotile ridica masina si puneo pe 2 capre(de preferat sub lonjeroane) dai toata jos, dai piulitele de la planetare jos, desfaci suruburile de la capetele de bara(bratele de directie) desfaci cele 4 piulite de la pivoti si de aici ai 2 variante, ori presa de pivoti(daca ai) ori 2 ciocane sanatoase. Daca folosesti varianta ciocane, pui un ciocan pe fuzeta si cu celalat lovesti(ai grija sa nu dai si in aripa) teoretic pivotii trebuie sa se depreseze singuri de la lovituri, la cel de jos brachezi roata si loveste cu un ciocan fuzeta in dreptul pivotului(de la vibratii o sa se depreseze) dupa aceea scoti planetara dupa fuzeta, la captul de la cutie ai un splint, il scoti si pe ala si dupaia planetara este libera, iar la ansalblare faci acelasi lucru, ai grija sa strangi bine tot

Eu la Dacia mea ca sa schimb planetarele dureaza cam 1H jumate max 2 cu totu, dar eu am mai facut asta si ma descurc mai repede, ma ajuta si piesele ca nu sunt gripate

Bafta si ai grija la maini

p.s. vezi ca pe sectiunea Dacia exista manuale de reparatii, sunt si poze si explicatii, daca nu ai inteles cum am zis eu
mai bine de atat nu se putea explica
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 13:42   #7
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Scimbare Planetare

De cat este cheie de la planetare?piulita centrala?
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 15:15   #8
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scimbare Planetare

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
De cat este cheie de la planetare?piulita centrala?
depinde de planetara...unele de 19 si altele de 22 parca
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 18:51   #9
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Scimbare Planetare

La mine am impresia ca sunt cu 24.... vb lu Vali depinde de la planetara la planetara...
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 19:17   #10
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Scimbare Planetare

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
De cat este cheie de la planetare?piulita centrala?
Vrei sa furi una?
Incearca si tu...
Inca un lucru pe care sa ti l amintesti e sa pui inapoi piulitele de pe fuzete.Daca vei omite lucrul asta vei distruge rulmentii.
Ai grija si la burdufe sa nu le intepi.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 19:37   #11
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Scimbare Planetare

Eu schimb fuzetele cu totul,pun discuri ventilate si stau mai prost la capitolul chei mari si nu stiam exact ce sa imprumut.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 07:06   #12
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Scimbare Planetare

24, 27, 30 sau 32 ... si neaaparat refacuta geometria cand schimbi fuzetele
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 07:49   #13
me_maxis

Stage 4
 
me_maxis's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 226
Default Re: Scimbare Planetare

Quote:
Originally Posted by WooKezZ View Post
Buna tuturor.
Va rog cei care se pricep sa imi explice pas cu pas cum se face scimbarea planetarelor.
Am achizitionat o dacie singura problema sunt planetarele.la 80kmh zici ca e tractor,sincer ma si tem sa circul cu ea din cauza ca nu stiu cand se vor rupe.
atentie ca pe planetare este o saiba de metal foarte subtire sa nu o pierzi
me_maxis is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 15:40   #14
f4nuu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 16
Default Re: Scimbare Planetare

salut, am si eu o intrebare despre planetare daca tot e deschis topicul...la dacia mea din 2001 i-am scimbat rulmentiipe stanga fata, si bunicul meu avea o presa care venea prinsa in prezoane si impingea in planetara, el mi-a zis ca e de scos rulmenti dar eu cred ca e de scos planetara de pe fuzeta...in fine am cam fortat planetara cu presa aia si pana la urma nu am mai strans de presa aia ca imi era cam frica si am dat-o deoparte ( planetara deja aproape iesise de tot de pe fuzeta si era teapana cand era stransa presa aia) , schimb rulmentii pun tot la loc ... si cand ajung la asfalt incepe sa se auda batanad planetara de pe stanga in viraj usor stanga, a doaua azi plec iar si se auzea si in drum drept dupa cum accelera...daca o lasam sa mearga usor fara sa accelerez ceva mai tare se auzea putin , cum acceleram cum se uazea mai tare....ce este de facut? am stricat planetara ?imi trebuie alta noua? ce sa ii fac? multumesc anticipat
f4nuu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 15:43   #15
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scimbare Planetare

remediul:alta
valy1233 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -