Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-11, 13:57   #1
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default HELP!!!! Problema banala!!!!

Am facut-o lata... probleme... mi-a curs apa pe la un furtun spart... s-a cam fiert motorul.. am bagat apa.. in 3-4 zile toata apa era in baia de ulei.. garniturile toate coapte... am desfacut motor la 0.. garnitura de chiulasa noua. inele noi... montat totul.. frumos.. strans bine.. apa in continuare in baia de ulei... in 24 de ore 2l de apa... desfacut chiulasa... vazut problema... (s-a miscat garnitura si era turtita) pe acolo intra apa.. cel putin asa cred.. erau una langa alta gaurile de ulei si apa cu partea turtita fix intre ele.. bun.. garnitura noua... strans chiulasa... 1 prezon.. 2.. 3.. sucesiv.. in forma de spirala/x ca tot dracu ala e... si cand sa strang ultima data .. la unu din prezoane.. a pocnit ultimul strans.. concluzia... FULET RUPT IN BLOC...

acum vin eu si va intreb... se mai paote face ceva cu blocul... pt ca eu am serii de renault si si asa am probleme destule cu ea la itp/rar.... imi cauta anul fabricatiei blocului motor...
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 15:37   #2
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: HELP!!!! Problema banala!!!!

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
daca rupeam surubul stiam ce sa fac:P gaura in el.. tarod cu filet invers.. surub.. si gata cand se stragea surubul iesea prezonul...problema e ca s-a rupt filetul din bloc... surubul e intreg...
Da acum am vazut ca am scris altceva.. Si de aia am sters postul...si cam acelasi lucru se poate face si in bloc... dar cu multa atentie..
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 15:39   #3
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: HELP!!!! Problema banala!!!!

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
Da acum am vazut ca am scris altceva.. Si de aia am sters postul...si cam acelasi lucru se poate face si in bloc... dar cu multa atentie..
m-am gadit si la versiunea cu alt filet si surub facut la strung...mai gros practic... dar ns daca se merita... ns cat ma duce si cat de rezistent e pe viitor...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -