Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-11, 13:02   #1
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Problema "partea electrica"

Salut! Cei care le mai aveti cu electrica va rog dati'mi si mie niste sfaturi, pareri despre cum asi putea rezolva urmatoarea problema.. Am o dacia 1310 97' si am obs intr'o zi cum deodata a inceput sa imi iasa fum din carcasa volanului, trag pe dreapta imediat, dau jos capacul la carcasa sa vad cauza..pun mana pe mufa ce "cupleaza" firele contactului de instalatia electrica si ce sa vezi..abia puteam tine mana pe ea deci ardea rau...Am ajuns acasa am zis ca s'a dus contactul si face scurt...o laie...l'am schimbat si tot la fel face... cand e pus contactul in 15-20 de sec incepe sa se incalzeazca...acum nu stiu unde sa ma uit..daca aveti vre'o idee este binevenita. Ms anticipat
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 09:01   #2
dj_t

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 224
Default Re: Problema "partea electrica"

Quote:
Originally Posted by BC 92 BDG View Post
Salut! Cei care le mai aveti cu electrica va rog dati'mi si mie niste sfaturi, pareri despre cum asi putea rezolva urmatoarea problema.. Am o dacia 1310 97' si am obs intr'o zi cum deodata a inceput sa imi iasa fum din carcasa volanului, trag pe dreapta imediat, dau jos capacul la carcasa sa vad cauza..pun mana pe mufa ce "cupleaza" firele contactului de instalatia electrica si ce sa vezi..abia puteam tine mana pe ea deci ardea rau...Am ajuns acasa am zis ca s'a dus contactul si face scurt...o laie...l'am schimbat si tot la fel face... cand e pus contactul in 15-20 de sec incepe sa se incalzeazca...acum nu stiu unde sa ma uit..daca aveti vre'o idee este binevenita. Ms anticipat
fir cu fir vezi unde duce dak cumva se pupa cu altceva de tine scurt. mai verifica la "zona" cu cele 12 plusuri de sub bord, s-ar putea ca doi papuci dezizolati sa atinga si sa faca iara scurt.
__________________
A beast... my beast!
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3261768
dj_t is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 18:38   #3
BC 92 BDG
Dacia Driver

Stage 3
 
BC 92 BDG's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema "partea electrica"

Am rezolvat se poate inchide...era un fir iesit din blocul de lumini ce dadea la masa pe alt papuc...atunci am facut legatura ca nu aveam nici claxon...l'am pus la loc si gata nu mai face "figuri".
BC 92 BDG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -