Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-06-07, 17:34   #31
stefanb

Stage 4
 
stefanb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 246
Default Re: izolare fonica

cea mai buna metoda "pentru dacia mea" mi se pare folosirea de armaflex.
este folosit la izolarea instalatiilor de aer conditionat cum zicea cineva intr`un post anterior.
izoleaza SI fonic(doar un efect secundar).. dar rolul principal e de a izola termic (so.. vara.. in loc de a te praji.. ). mai este cunoscut ca si cauciuc elastomeric. mai multe info. http://www.izolatii.ro/cauciuc_elastomeric_1.html
este destul de ieftin, mult mai rezistent, pe langa alte materiale.. (parerea mea) si serveste mai multor scopuri.

Last edited by stefanb; 05-06-07 at 17:38.
stefanb is offline  
Old 11-06-07, 16:05   #32
COxS

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: izolare fonica

eu acum citiva ani cind nici nu stiam de acest forum am avut o dacie sport si am izolato in felul urmator;amluat antifon cauciucat si iam dat 2 straturi pe dedesubt,in portbagaj,pe aripi,portaripi,la motor,adik peste tot,iar in interior iam dat un strat,apoi am pus saci de rafie si apoi inca un strat.era belea izolatia.acum ramine la alegerea voastra daca imi veti urma exemplul sau nu .iar capotele,parerea mea e ca le poti da cu antifon(un strat subtire) si apoi sa le mochetezi.iar la usi nui rea ideea cu vata de sticla sau ceva asemanator.bafta
COxS is offline  
Old 12-06-07, 01:37   #33
npeti

Stage 5
 
npeti's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 630
Default Re: izolare fonica

nu puneti mocheta acolo ca tot condensul din portbagaj se aduna acolo ...si se face umezeala ..in timp miros iar dupa rugina....Referitor la usi....scurgerile tre sa ramana libere de jos! Dc le astupati si pe alea o sa vi se rugineasca usile ff rapid...sau mocheta pe capota de motor.....fiti seriosi baieti ca luati foc....mocheta arde....(ex intr-o zi iti stropeste ceva cu benzina....mergi, cox...sau cine stie o lasi la soare...se incinge tabla etc....la capota motor se pun solutii ignifuge ce nu ard...dar si izoleaza fonic(uitati-va la masinile serioase straine) ..parerea mea....fie care face ce vrea..
npeti is offline  
Old 26-08-07, 17:19   #34
tigerrr

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 4
Arrow Re: izolare fonica

ok...daca mocheta nu e buna in portbagaj, atunci ce e?...armaflex??
ar avea aceleasi consecinte ca la mocheta?
npeti..u ai ceva acolo, in portbagaj pus?
tnx
tigerrr is offline  
Old 28-08-07, 23:16   #35
Preparatul
Fiat Driver

Stage 5
 
Preparatul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2,175
Member of:
[DACIA]
[Opel]
[Fiat]
Default Re: izolare fonica

sall all eu sunt de parere ca antifonu clasic rezolva toate problemele(parca sunt doctor) ) si ideea cu saci de rafie e ideala..incercati da rezultate maxime
Preparatul is offline  
Old 29-08-07, 10:47   #36
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: izolare fonica

npeti, mam uitat la masinile de la mine de la lucru si cam la orice masina avea un fel de mocheta si bmw si audi si mercedes ..... dar e ca un fel de mocheta batucita si nu arata ca mocheta normala
si eu miam mochetat capota motor si ma tot gandesc acum sa o tin sau nu (cu masina inca nu circul)
ideea e ca atat timp cat ai coliere peste tot si benzina nu e arteziana sub capota nu vad cum sar putea aprinde mai ales ca si mocheta e ignifuga (in general se topeste nu arde)
e cu doua taisuri
canny is offline  
Old 21-09-07, 20:12   #37
Boycu
Dacia Driver

Stage 4
 
Boycu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 191
Member of:
[DACIA]
[Hyundai]
Default Re: izolare fonica

salut am si eu o problema masina va intra acum pe 1 noiembrie la tinichigerie si peurma la vopsit cu ce ,ma sfatuiti sa dau in portbagaj si mai ales ce pot face la usi sa nu mai sa auda a gol ce sa bag sau daca leas antifona cu antifon cauciucat ar fi o idee buna???
Boycu is offline  
Old 30-09-07, 00:40   #38
raresh_r

Stage 4
 
raresh_r's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 181
Default Re: izolare fonica

daca aplici toate medodele mentionate de toti de aici nu mai auzi nimica in masina :P
raresh_r is offline  
Old 05-01-08, 19:18   #39
naboo

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default Re: izolare fonica

Eu nu am dacie.Am un Caddy Kombi din 2004 1.9TDI. La 160km\h zgomotul e cam mare.Incerc sa fac ceva ca sa mai reduc din zgomot.Ma gandeam sa bag vata minerala in panourile usilor culisante laterale, in usile din spate si plafon.Dar am obs ca mult zgomot e produs si de pietrele si tot ce se mai gaseste pe drumurile noastre, ce se izbesc de arcul rotilor si nu mai stiu pe unde.Dar se aude tare si e stresant. Motorul se aude normal.Are izolatie cu pasla de aia cu aluminiu pe o parte, pe partea ce da inspre habitaclu si deasemeni pe capota.Am observat ca in portbagaj arcul aripilor nu este acoperit cu nimic.Se vede tabla.Asta din cauza ca e var kombi si nu life.cred ca zgomotul de la pietre vine de acolo. Ceva idei referitor la usi?
naboo is offline  
Old 02-01-10, 10:32   #40
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: izolare fonica

la usi poti baga folie aluband, este foarte buna!
B-69-TAU is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -