Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-11, 16:59   #1
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Shimbare scaune supape

Salutare am o dacie pe injectie cu GPL dupa cum stiti cu totii mersul pe GPL omoara scaunele supapelor la mine un scaun nu mai e deloc supapa isi facuse scaun din buza lacasului pt scaun , restu sunt pe duca si as vrea sa le schimb pe toate.
Faza e ca nu stiu cum as putea sa le scot pe cele care sunt inca in lacasul lor
daca a mai facut asa ceva careva as vrea sa ma ajute si pe mine.
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 17:12   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Shimbare scaune supape

doar la un atelier specializat in rectificare de chiulase, si alte operatiuni de genu.
valib is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 17:44   #3
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: Shimbare scaune supape

da stiti cumva daca se gasesc scaune si supape pt gpl cum sunt alea de logan
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 10:52   #4
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Shimbare scaune supape

Quote:
Originally Posted by Marian06tzw View Post
Salutare am o dacie pe injectie cu GPL dupa cum stiti cu totii mersul pe GPL omoara scaunele supapelor la mine un scaun nu mai e deloc supapa isi facuse scaun din buza lacasului pt scaun , restu sunt pe duca si as vrea sa le schimb pe toate.
Faza e ca nu stiu cum as putea sa le scot pe cele care sunt inca in lacasul lor
daca a mai facut asa ceva careva as vrea sa ma ajute si pe mine.
On topic, de preferat ar fi sa mergi la un atelier specializat, ti le vor face (in cazul in care nu se gasesc pe piata) si ti le vor monta ei.

Off topic, explica putin partea cu GPL-ul si arsul scaunului de supapa. Ca eu nu am auzit de problema asta pana acum ...
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 17:47   #5
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: Shimbare scaune supape

Off topic, explica putin partea cu GPL-ul si arsul scaunului de supapa. Ca eu nu am auzit de problema asta pana acum ...[/QUOTE]
se ard scaunele la supape pe GPL din cauza ca ard cu o temperatura mai mare
doar cele de evacuare se ard am citit pe mai multe topicuri de de net despre GPL si uni spun ca vezi Doamne GPL-ul e sfant pt motoare ca il tine curat ca nu se pune calamina ca are chiulasa curata ca scaunele sunt intacte ba chiar mai curate ca pe benzina ca mai stiu eu ce la care la sfarsit ii auzi ca singura problema e ca trebuiesc reglati culbutori mai des e si aici intervin de ce se deregleaza culbutorii? pentru ca se arde scaunul si supapa este trasa mai sus
iar daca nu se regleaza culbutorii la timp adica atunci cand motorul incepe sa trepideze scaunul se va arde si mai repede pt ca supapa nu va mai etansa bine din cauza culbutorului care o tine apasata si plus de asta scapa si compresia pe evacuare .
Daca gresesc cu ceva sa ma corecteze cine stie mai bine!
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 21:06   #6
vandam

Stage 5
 
vandam's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,030
Default Re: Shimbare scaune supape

Quote:
Originally Posted by Marian06tzw View Post
Salutare am o dacie pe injectie cu GPL dupa cum stiti cu totii mersul pe GPL omoara scaunele supapelor la mine un scaun nu mai e deloc supapa isi facuse scaun din buza lacasului pt scaun , restu sunt pe duca si as vrea sa le schimb pe toate.
Faza e ca nu stiu cum as putea sa le scot pe cele care sunt inca in lacasul lor
daca a mai facut asa ceva careva as vrea sa ma ajute si pe mine.
Faza e ca motoarele de dacie nu sunt facute pentru GPL, multi am auzit ca siau stricat motoare pe GPL si gazolina. E o prostie !
Din cate am auzit DAEWOO CIELO au cele mai bune motoare care rezista la gaz (GPL). Degeaba repari ca iar o sa se strice ceva. Sfatul meu laso pe benzina
__________________
DACIA 1300 GTS https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ia-1300-a.html

vandam is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -