Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 30-11-10, 20:48   #16
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Modificare cutie de viteze Dacia in 5 trepte

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
"Se puteau schimba rapoartele, dar nu este indicat, ca poti farama curia sau alte piese auxiliare, stiu pe cineva, un batran care a facut si poate face astfel de modicicari"

ai vazut cumva axul principal al cutiei de viteze la dacie?
nu poti schimba nimi de pe el pt k are toate pinioanele lipite( e turnat)

si nu poti pune grupul de cv de 5 tr pe 4 tr, pt ca trebuie sa pui si axul secundar care are in cap pinionul de atac. si la 5 tr axul secundar e mai lung.

tipuri de cutii in 4 tr (alea in dreptu carora scrie 352 si 356 pt 5 tr.)...
am observat axul principal si le-am desfacut pe amandoua si am vazut ca nu pot sa adaptez pinionul de 5-a exact cum ai zis si tu ca axul secundar este mai lung....oricum am pus cutia inapoi pe masina, ca tot am schimbat placa, ambreaju si volanta, am pus si cutia asa cum este, merge bine.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 22:04   #17
dj mytza

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 8
Default Re: Modificare cutie de viteze Dacia in 5 trepte

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Singura imbunatatire care poti sa io aduci e sai pui un grupul vitezei a5a de la o nova, o sai maresti top speedul si o sa mearga mai tare cu turatii mai mici, aia ar fi cam singura modificare care poti sa o faci, nu este indicat sa te joci cu rapoartele cutiei, ca in fond sunt calculate pt motorul care il are masina din dotare
iati o coroana cu 40 de dinti pt cutie si iti garantez k ai in a5-a la 2000 de ture aproape 130 km/h
dj mytza is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 22:09   #18
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Modificare cutie de viteze Dacia in 5 trepte

Quote:
Originally Posted by dj mytza View Post
iati o coroana cu 40 de dinti pt cutie si iti garantez k ai in a5-a la 2000 de ture aproape 130 km/h
vorbesti serios? si unde as "putea" gasi coroana aia cu 40 de dinti? acum intreb degeaba ca masina am vandut-o, dar curios ca fapt divers.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 22:13   #19
dj mytza

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 8
Default Re: Modificare cutie de viteze Dacia in 5 trepte

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
vorbesti serios? si unde as "putea" gasi coroana aia cu 40 de dinti? acum intreb degeaba ca masina am vandut-o, dar curios ca fapt divers.
se face numai pe comanda la firme specializate in asa ceva, costa apoape 25 de mil coroana si pinionul de atac. am vb si io cu mai multi ingineri si mi-au spus sa ma duc pe la firme de cutii de viteze sa vb
dj mytza is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 22:44   #20
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Modificare cutie de viteze Dacia in 5 trepte

Quote:
Originally Posted by dj mytza View Post
se face numai pe comanda la firme specializate in asa ceva, costa apoape 25 de mil coroana si pinionul de atac. am vb si io cu mai multi ingineri si mi-au spus sa ma duc pe la firme de cutii de viteze sa vb
lool, 25 de mil? pai face cat o dacie SH ) dar sunt curios cam ce consum ar avea la turatia/viteza aia si cum ar raspunde cutia cu motorul....daca as avea banet pentru asta as face-o pana la urma, e un experiment. dar s-a dus.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 22:47   #21
dj mytza

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 8
Default Re: Modificare cutie de viteze Dacia in 5 trepte

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
lool, 25 de mil? pai face cat o dacie SH ) dar sunt curios cam ce consum ar avea la turatia/viteza aia si cum ar raspunde cutia cu motorul....daca as avea banet pentru asta as face-o pana la urma, e un experiment. dar s-a dus.
frate nu e nici o problema cutie-motor pt ca, coroana se amplaseaza in cutie si doar are dintii mai desi . ca imagine nu e aproape nici o modificare, ci doar ca putere
dj mytza is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -