Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-10, 08:14   #1
COXrazvan

Stage 4
 
COXrazvan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 272
Exclamation Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Dupa cum zice si titlul as vrea sa fac urmatoare schema pe o dacie din '84 care nu prea as vrea sa renunt la ea,poate ma ajuta-ti voi cu niste sfaturi.

Planul de rezerva ar fii un carb de nova si o galerie de papuc.

Astept parerile voastre.Multumesc
__________________
>>Corsa горький, что они говорили вам держаться подальше мат!<<
COXrazvan is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 18:13   #2
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Motocicletele au in primul rand...cate un carb pe fiecare cilindru..nu 1 la 4 ca la Dacia ta....daca vrei sa te risti la 4 carburi de vitezana...atunci trebuie sa te pregatesti de investitii serioase, iar daca te gandesti sa pui un carburator de enduro/chopper sau ce mai are 1 piston atunci...e o mare greseala , fiind mai mic decat ce ai tu.
__________________

Last edited by Daniel_Toa; 13-02-11 at 09:29.
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 22:08   #3
COXrazvan

Stage 4
 
COXrazvan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 272
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

masina nu este de zi cu zi,nu ma intereseaza consumul,atunci daca nu se poate si voi stiti asta,ce se poate:
- un carb de nova
- o galerie de papuc 1,6 benzina
-interne de gtt

ce se merita ?ptr marire puterii din blocul de dacie

P.S. : astept pareri si sfaturi bune,nu ofense si caterinca!

Multumesc.
COXrazvan is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 22:17   #4
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Quote:
Originally Posted by rasta_boy40 View Post
Nu sunt de partea nimanui,dar sa sti ca Muttley are dreptate.Daca folosesti masina zi de zi nu are rost.O sa iti consume mult prea mult(carburile de motocicleta).Gandeste-te inainte la ce o sa folosesti masina...
bullshit! nu o sa iti consume foarte mult daca stii ce jicloare sa folosesti si ce carburatoare. e o operatiune destul de simpla care da satisfactii destul de mari. nu neaparat la putere, dar la comportamentul motorului.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 22:18   #5
COXrazvan

Stage 4
 
COXrazvan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 272
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Ceva de genu asta ma gandesc,poate nu m-am exprimat corect,sa ma scuze lumea ptr ca scriu doar noaptea si sunt foarte obosit de la servici...
Nu vreau sa pun alt motor ptr ca am observat ca politia mai nou se uita si la motor acum,vreau sa pastrez semnalmentele de motor de dacie
astept detalii despre ridicarea in putere.


Multumesc de intelegere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	carburi Mikuni.jpg
Views:	444
Size:	62.8 KB
ID:	1706896  
COXrazvan is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 23:06   #6
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

problema cu carburatoarele de motocicleta este ca...se regleaza deosebit de greu...castig de putere o sa ai...chiar sesizabil daca o sa folosesti filtre de aer independente si motorul o sa raspunda foarte misto la accelerare, dar o sa-ti fie foarte greu sa le faci galerii si sa le reglezi pe motorul tau.

cu carb de 1.6 si galerie de 1 6 nu e mare sfaraiala...ajungi pe la 65 cp reali...
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 23:32   #7
COXrazvan

Stage 4
 
COXrazvan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 272
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

bulldog mi-a explicat ceva foarte usor de facut.... sarumanaaaa....
dar poate mai am si alte pareri

cu interne de r5 gtt nu stie nimeni,nu a lucrat nimeni?
COXrazvan is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 23:37   #8
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

nu am zis ca e foarte usor ) Am zis ca e relativ simplu comparativ cu alte modificari de amploare mai mare.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 20:16   #9
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Quote:
Originally Posted by COXrazvan View Post
bulldog mi-a explicat ceva foarte usor de facut.... sarumanaaaa....
dar poate mai am si alte pareri

cu interne de r5 gtt nu stie nimeni,nu a lucrat nimeni?
Ce te ar ajuta pe tine ar fi pistoanele de GTT . Cat despre carburile de motor , daca nu ti cumperi unele care vin din fabrica cu pompa de benzina , belesti steagul ..... . Orice regulator le pui sau orice pompa pulsatorie nu vor da randament ! Orizontalele din old scoala ruleaza , si culmea ,e cam aceeasi investitie ! Sper sa te fi ajutat cu ceva ! Sanatate

Edit : Sa nu mai vorbim de galeriile care tre sa le faci de la 0 ( dar asta este valabil si la orizontalele gen Solex sau Weber ! )
Buga is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 21:38   #10
COXrazvan

Stage 4
 
COXrazvan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 272
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

se potrivesc pistoanele acelea pe dacia 1310?
COXrazvan is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 13:11   #11
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Quote:
Originally Posted by COXrazvan View Post
se potrivesc pistoanele acelea pe dacia 1310?
Pistoanele 1.4 de GTT intra pe camasile 1.4 de 1310 ! Sper ca la asta te refereai , ca nu prea am inteles intrebarea !
Buga is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 08:11   #12
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

parerea mea e ca mai bine schimbi motorul cu totul si daca iti ia vreodata talonul pe chestia asta il pui pe al tau la loc...sunt prea multi bani de bagat ca sa te apuci sa-l faci de 100cp pe ala de dacie...si n-o sa fie fiabil.
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 13:09   #13
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Carburatorele de moto merg numai cu galerie speciala. O sa ai o crestere de putere si un raspuns mai bun la acceleratie iar consumul nu o sa fie exagerat, gandeste-te ca o vitezomana consuma undeva la 8-9% cu destul de multe ture (5-7000rpm/120-150kmh).
Cat despre gtt...are aceasi cursa si acelasi alezaj dar nu stiu daca se potrivesc internele. Insa ai putea incerca cu interne de alpine 5 turbo. Se potrivesc sigur, sunt forjate si poti mari raportul de compresie destul de mult. Atunci o sa vezi diferenta de putere.
Daca faci ceva modificari si la chiuloasa o sa ajungi cu daciuta la 90-100 cp si o sa fie destul de fiabila daca nu schimbi mereu treptele la 7000rpm.
Bani sa ai ca se pot face multe unui motor (in afara de cip, filtru si toba sport =)))
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 14:56   #14
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post
Carburatorele de moto merg numai cu galerie speciala. O sa ai o crestere de putere si un raspuns mai bun la acceleratie iar consumul nu o sa fie exagerat, gandeste-te ca o vitezomana consuma undeva la 8-9% cu destul de multe ture (5-7000rpm/120-150kmh).
Cat despre gtt...are aceasi cursa si acelasi alezaj dar nu stiu daca se potrivesc internele. Insa ai putea incerca cu interne de alpine 5 turbo. Se potrivesc sigur, sunt forjate si poti mari raportul de compresie destul de mult. Atunci o sa vezi diferenta de putere.
Daca faci ceva modificari si la chiuloasa o sa ajungi cu daciuta la 90-100 cp si o sa fie destul de fiabila daca nu schimbi mereu treptele la 7000rpm.
Bani sa ai ca se pot face multe unui motor (in afara de cip, filtru si toba sport =)))
Intra alea de GTT sigur si sunt si forjate si putin cocosate. galerii iti faci iar consumul nu cred ca ramane la fel , avand in vedere ca o dacie are sub o tona iar o motocicleta are 200kg ! Intradevar , pe dacia taf cand trecea de 3500 se dezlantuia iadul , dar pana acolo nu aveau randament ! Bafta !
Buga is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 15:09   #15
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Carburator de motocicleta pe dacia 1310

Quote:
Originally Posted by Buga View Post
Intra alea de GTT sigur si sunt si forjate si putin cocosate. galerii iti faci iar consumul nu cred ca ramane la fel , avand in vedere ca o dacie are sub o tona iar o motocicleta are 200kg ! Intradevar , pe dacia taf cand trecea de 3500 se dezlantuia iadul , dar pana acolo nu aveau randament ! Bafta !
normal ca va creste consumul, dar nu dramatic. Si legat de faza cu 3500, cam de-acolo in sus ai nevoie de randament, doar nu ai la benzina Putere si mom maxim sub 3500.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -