Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-10, 16:06   #1
[sk]crash

Stage 2
 
[sk]crash's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 25
Default 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

De ce e nevoie pentru asta, in afara de suport de faruri, grila si evident de faruri? Difera aripile de la faruri dreptunghiulare la rotunde?
Mersi.
[sk]crash is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 17:07   #2
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

Din cate stiu eu,merg perfect aripile de 1300.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 17:10   #3
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

Quote:
Originally Posted by [sk]crash View Post
De ce e nevoie pentru asta, in afara de suport de faruri, grila si evident de faruri? Difera aripile de la faruri dreptunghiulare la rotunde?
Mersi.
Adauga id-ul meu scris asa Tudose.Cosmin88 si am sa iti explic eu ce trebuie sa faci si cum sa modifici daca e nevoie Salut si BAFTA!!
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 11:45   #4
Ace MNE

Stage 5
 
Ace MNE's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 588
Member of:
[DACIA]
Default Re: 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

De ce nu zici aici ca poate mai vor sa afle si altii aceasta informatie...
Ace MNE is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 08:55   #5
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

La cererea unui User, voi posta aici de ce aveti nevoie si ce trebuie sa faceti ca trece-ti de la 2 faruri de 1300 la masca de 1310 modelul ingropat cu 4 faruri Deci aveti nevoie de urmatoarele:
-Masca completa care contine urmatoarele: Grila si ochelari
-4 faruri rotunde
-Suporti faruri, nu conteaza de care model, doar sa aiba 2 gauri pentru faruri
-4 fire pentru conectarea celor 2 faruri de lunga(voi posta si o schema)
-Holtzsuruburi,Saibe, distantiere(daca e nevoie)
-Banda izolier(de preferat neagra, e mai rezistenta)

Cam asta v-a trebuie ca sa trece-ti de la 2 faruri la 4. Mentionez ca trebuie sa da-ti ornamentul cromat de sub capota jos deoarece cand ve-ti deschide capota o sa v-a faca grila praf. Si inca ceva o sa v-a trebuiasca 2 relee pentru faruri daca nu o sa v-a faca blocul de lumini praf(stiu din propria experienta) Si montati fire de culoare cum v-am desenat eu, si le montati tot unde am desenat eu...si daca cand da-ti faza lunga aveti pe farul de lunga faza scurta schimbati firele Sper sa v-a fie de ajutor

Enjoy
Attached Images
File Type: bmp SCHEMA MONTAJ FARURI.bmp (2.24 MB, 119 views)
__________________

Bmw e34 525 TDS - P 2885 BB
My First Car: Dacia 1310 L DB 07 VNF back in business !
New Project Dacia 1310 AG-83-WRC
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 21:46   #6
Siconi

Stage 3
 
Siconi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 114
Member of:
[RENAULT]
Wink Re: 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

Ai uitat sa mentionezi de ce sunt 4 fire: cate unul la fiecare far va fi MASA sau minus pentru cei mai putin avizati, iar celelalte doua sunt "firul cald" al fiecarui far, adica tensiune pentru faza scurta (pe filamentul de scurtala farurile de pe extreme) si, respectiv, pentru faza lunga (pe filamentul de lunga, la toate cele 4 faruri). Da, e obligatoriu sa montam intercalat cate un releu pe fiecare ramura lunga/scurta, ca sa nu suprasolicitam blocul de lumini; de acum nu mai vorbim de 2 becuri, ci de 4, chit la faza scurta trebuie sa fie aprinse farurile din extreme, iar la faza lunga si cele dinspre interior. Sa nu uitati sa inseriati si cate o siguranta de 25A pe fiecare faza. in rest, e o treaba relativ usoara... multa observatie logica a lucului de munca si multa indemanare ca sa iasa ceva finut si frumos.
Spor celor interesati.
__________________
Decat sa cumperi un Ferrari la care nu iti mai ajung bani sa si pui benzina, mai bine o Dacie sanatoasa si de restul te cari la greu.
Ce-si face omul cu mana lui, e lucru sanatos; abia apoi vede el ce-a facut.
Siconi is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 23:34   #7
DaciaFWE
Banned

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[DACIA]
Default Re: 1300 trecere de la 2 faruri dreptunghiulare la 4 rotunde si masca subtire

si daca vreau sa trec de la 4 faruri la 2? Ce anume trebuie sa fac? ..Am grila de r12 faruri de 1300+ochelari da nu am suporti la faruri
DaciaFWE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -