Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-10-06, 15:29   #61
danutSZY

Stage 4
 
danutSZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 280
Member of:
[VW]
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

un filtru sport......dar mare diferenta nu o sa fie......un carb dublu corp.......dar mai mult de 4-5 cai nu castici......cam 90%din dacii modificate au dat motoru original jos si au pus alt motor....ex. R5.......un motor stock facut si impins la extrem nu o sa reziste la solicitari(motoru de dacie).........!!!!!
__________________

danutSZY is offline  
Old 23-10-06, 20:51   #62
sortex

Stage 4
 
sortex's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 194
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

am un carburator de aro nou noutz..oare se potriveste pe o dacie din 05..cu mici modificari... ce efecte ar avea... e carburator dublu parca
sortex is offline  
Old 31-10-06, 07:21   #63
Burnout18

Stage 3
 
Burnout18's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 157
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

Si eu am auzit de chestia cu carburatorul dublu!! si mai stiu si faza cu teava in loc de tobe dar mai stiu ca daca iei 3 mm din chiuloasa merge mai beton!! si cica pt dacile in 5 trepte se poate pune pinion de nova la a 5 !!! in primul rand te sfatuiesc sa scapii de ea si sa iti iei o masina straina!! Nu te amagi ca ori cum te chinui degeaba!!! cand o sa reusesti sa rezolvi toate astea o sa inceapa sa bata cate ceva la ea!!! sa tremure sau alte chestii!! mult noroc !!!
__________________
visam la un ursulet si mi-am luat o pisicutza!! ))
Burnout18 is offline  
Old 31-10-06, 21:47   #64
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Smile Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

voi ati vazut prea multe emisiuni cu masini tunate pe discovery .cu un filtru sport sau teava de inox nu cred ca se mareste puterea motorului ba din contra ,cred ca o sa ai probleme cu politia daca montezi esapament artizanal din inox .vorba celui de mia sus,daca vrei tunning pe dacie trebuie sa scoti bani din buzunar.tunning nu se face cu 500mii
daman is offline  
Old 01-11-06, 00:49   #65
B-83-DAC

Stage 5
 
B-83-DAC's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,443
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

daman tata ai idee cata lume are acum toba galagioasa?daca iesi pe strada ai sa constati ca mai toti s-au trezit peste noapte si au dat gauri cu bormasina in finala.Nu mai zice nici politia nimic...ce D-zeu sa mai zica.Cu o toba cum trebuie si un filtru sport ajuti motorul sa urce mai usor in turatii, in ceea ce priveste puterea ma indoiesc ca ele pot aduce un aport poneilor din motor
__________________

B-36-RIP
B-83-DAC
B-83-DAC is offline  
Old 01-11-06, 16:52   #66
sortex

Stage 4
 
sortex's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 194
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

nu are politia treaba voi nu ati vazut ca in unele locuri gaborii ies cu masinile lor alea vechi de ex aro.. vw.. dacia....dealea vechi a lor nu fac galagie mare?)
__________________
......Urban Patriot.....
sortex is offline  
Old 05-04-07, 03:01   #67
raulgiuglea

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

Quote:
Originally Posted by bano View Post
ba nustiu ce ai anteles tu da nam zis sati ei alta masina cu 1500, lume sa umplut forumu de copii si prosti.
Inainte sa faci copiii prosti de pe forum, ai putea invata gramatica limbii romane: ortografia, punctuatia. Daca esti turc, maghiar sau ai o alta limba materna, imi cer scuze; ignora mesajul.
raulgiuglea is offline  
Old 05-04-07, 04:20   #68
nu_stiu

Stage 5
 
nu_stiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 382
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

Bey, omu a cerut indicatii nu contra indicatii din cauza voastra stau si citesc pe forum nopti intregi si nu gasesc nimik , ma rog gasesc dar trebe sa citesc si faze gen "nu are rost sa faci tuning pe dacie" sau "nu te mai chinui degeaba k nu iese" omu a cerut ajutorul celor care chiar stiu nu celor care se plimba cu masina lu "taticu`" si nu schimba nici uleiul la masina aia si care isi dau cu parerea. acu sper k nu mi-am pus juma` de forum in cap da............
__________________
http://AUTOSTICK.RO
nu_stiu is offline  
Old 05-04-07, 04:23   #69
nu_stiu

Stage 5
 
nu_stiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 382
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

era o faza e mentionata si mai sus prin a duce o conducta de la filtrul de dacie direct in fata , undeva de unde poate lua aer rece, am sa incerc si eu asta si sa vad cum influenteaza mersul motorului, faza cu filtrul sport nush` l-as pune numai petru sound k si asa dacia are un sound al motorului belea
nu_stiu is offline  
Old 12-04-07, 14:47   #70
gigilogan

Stage 4
 
gigilogan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 266
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

prietene baga asa ca am avut in familie piloti de raliuri pe vremuri,cum faceau ei:
-dus chiulasa la alezat cam 2mm
-pistoane cu cap detonant(se gasesc in pitesti dar la comanda)
-axa cu came modificata
-de la distributie data cu un dinte inapoi sa deschida mai devreme
-jigloare mai mari.
si acum ce e de actualitate:tobe sport(eu tind spre borla de la pilot tuning),neaparat suspensia facuta ca risti sa ti se rupa masina.+ ce au mai scris baietii.
daca nu ma crezi incearca,eu am probat si rupe,pune ceva caluti in plus dar nu prea mult.
gigilogan is offline  
Old 12-04-07, 14:53   #71
gigilogan

Stage 4
 
gigilogan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 266
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

am uitat,pinion de fuga la a 5 a daca ai.deja sunt o carca de modificari care or sa iti faca gaurain buget.numai tobele si pistoanele sunt aproape 6 mil.
gigilogan is offline  
Old 12-04-07, 21:10   #72
RENAULTts

Stage 4
 
RENAULTts's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 229
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

2 carburatoare dublu corp reprezinta o modificare destul de importanta.Pacat ca reglajele se fac foarte greu.Oricum daca stiti pe cineva care face jetarile anuntati-ma si pe mine.
RENAULTts is offline  
Old 23-04-07, 09:41   #73
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

Quote:
Originally Posted by Siconi View Post
Apoi, daca tot ati desfacut chiulasa, duceti-o la un frezor bun si luati din ea intre 1.8-2.2mm maxim (cotele astea le-am testat eu si cu mecanicul meu si le pot garanta). Desigur ca pana la 2.8 nu va operste nimeni sa luati, dar daca o sa-i dati forja, n u va razista garnitura de chiulasa mai mult de 20.000km. Apoi, un filtru de aer bun, nu ieftin si evacuare fara detenta. Sporul e destul de bun. Eu, de la 54 CP am urcat undeva la 62-64 CP. Urmeaza o axa cu came mai "agresive", supape mai mari si arcuri mai tari la supape. Asta o sa ridice herghelia la peste 80 CP. Daca puneti si turbina, veti sari de 100CP.
Ai uitat sa precizezi ca trebuie sa te gandesti de la inceput pe ce cale o apuci: ori frezezi chiulasa (comprimare motor) ori treci pe turbo (si trebuie dimpotriva,sa-l decomprimi). Si frezare si turbo nu se poate.
cosmin_cosmin_1 is offline  
Old 24-04-07, 10:37   #74
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

salut, in primul rand faza cu modificarea cu bani putini nu prea exista. vrei tuning investesti, dar daca vrei cati-va cai incerca sa ii pui ink o garnitura de chiulasa in plus si intareste si tu arcurile de le supapae cu niste saibe. eu zic din start ca fazaa cu teava pica pt ca nu mareste puterea considerabil si daca este prost facuta iti distrugi oarecum masina. daca vrei putere iti dau un sfat. motor de golf2 1,8 gti si cutie de pasat merge perfect si nu ai avea probleme cu batai la planetare sau directie. Si ink ceva daca vrei sa iti modifici motorul acesta va atrage dupa sine o gramada de lucruri cum ar fi coborarea masini cu vreo 5-7 cm si intarirea structuri, si cum a mai zis altcineva(imi pare rau da nu am retinut) scapa de toate chestiile inutile din ea(parerea mea este ca nu poti sa scoti prea multe dintro dacie pt ca nu are mai nimic) na frate tu sti acum ce iti doresti o dacie in care nu prea merita sa investesti sau laso frate stock si ocupate de ea cand strangi ceva banuti. lucrurile frumoase cer sacrifici

vb altora INFERIOARA SI TALPA!!!
sir_sanjei is offline  
Old 24-04-07, 10:42   #75
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce modificari "ieftine" se pot face la un motor de dacie??

a si ink ceva marirea puteri creste consumul si tu daca nu prea dispui de un buget frumusel pt masina nu te risca la marirea puteri, am si eu o dacie si credema ca prefer sa imi cumpar un golf3 decat sa investesc in asta bani, pur si simplu nare rost, numa nah u sti cu adevart ce vrei o masina cu un consum mare pt un motor de 1300-1400 cm, eu iti dau un sfat micsoreazai garda la sol si incerca sa ii faci si u un consum de 6-7 la suta si o sa vezi ca iti mere bine si asa
sir_sanjei is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -