Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-10-09, 03:28   #1
predescu
VW Driver

Stage 5
 
predescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 300
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default ce ulei necesita telescoapele intarite?

ce ulei ati folosit la telescoapele intarite??.........as vrea sa le intaresc eu dar nu stiu ce ulei sa folosesc......ma puteti ajuta va rog ....urgent raspuns ca trebuie sa ma apuc de treaba
predescu is offline  
Old 22-11-09, 16:16   #2
Villy ATS
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
Villy ATS's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 846
Member of:
[Moderators]
[Dacia Rally Team]
Default Re: ce ulei necesita telescoapele intarite?

nu te sfatuiec sa le faci de unul singur
Villy ATS is offline  
Old 24-11-09, 09:59   #3
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: ce ulei necesita telescoapele intarite?

Quote:
Originally Posted by predescu View Post
ce ulei ati folosit la telescoapele intarite??.........as vrea sa le intaresc eu dar nu stiu ce ulei sa folosesc......ma puteti ajuta va rog ....urgent raspuns ca trebuie sa ma apuc de treaba
... de cutie
darck_angel64 is offline  
Old 24-11-09, 09:59   #4
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: ce ulei necesita telescoapele intarite?

cred ca glumesti
brownshark is offline  
Old 27-11-09, 12:23   #5
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: ce ulei necesita telescoapele intarite?

ala de cutia de viteze e mult prea gros.
La fel de mare prostie e si ulei amestecat cu vaselina.
(sunt prea vascoase, si amortizorul nu va mai lucra)

Pentru metoda home-made:
Ulei pentru instalatii hidraulice, sau...un 15w40 am eu in amortizoarele mele de aproape 2ani de zile. Mai gros nu stiu daca merge(depinde ce gauri ai la supapa din interior). Oricum, iti dai seama imediat daca e ok sau nu, pentru ca, daca e prea groasa 'solutia' pur si simplu nu mai poti comprima amortizorul.

Daca nu ai mai facut asa ceva, o sa mergi din pacate pe testate/probate ca sa obtii duritatea dorita. Duritate care o obtii din vascozitatea 'solutiei', respectiv cantitatea folosita.

Grija mare prin ce procedeu schimbi uleiul din amortizor...(decapsare, dat gaura+sudat, sau mai stiu eu ce idei iti vin)


Pentru metoda profi: presupune sa le duci la cineva care stie ce face, si care schimba 'internele' amortizorului, nu doar uleiul. Din pacate, asta costa destul de mult.
valib is offline  
Old 28-11-09, 18:33   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ce ulei necesita telescoapele intarite?

Quote:
Originally Posted by valib View Post
ala de cutia de viteze e mult prea gros.
La fel de mare prostie e si ulei amestecat cu vaselina.
(sunt prea vascoase, si amortizorul nu va mai lucra)

Pentru metoda home-made:
Ulei pentru instalatii hidraulice, sau...un 15w40 am eu in amortizoarele mele de aproape 2ani de zile. Mai gros nu stiu daca merge(depinde ce gauri ai la supapa din interior). Oricum, iti dai seama imediat daca e ok sau nu, pentru ca, daca e prea groasa 'solutia' pur si simplu nu mai poti comprima amortizorul.

Daca nu ai mai facut asa ceva, o sa mergi din pacate pe testate/probate ca sa obtii duritatea dorita. Duritate care o obtii din vascozitatea 'solutiei', respectiv cantitatea folosita.

Grija mare prin ce procedeu schimbi uleiul din amortizor...(decapsare, dat gaura+sudat, sau mai stiu eu ce idei iti vin)


Pentru metoda profi: presupune sa le duci la cineva care stie ce face, si care schimba 'internele' amortizorului, nu doar uleiul. Din pacate, asta costa destul de mult.

Asa este, costa mult, dar cine a spus ca tuning-ul este ieftin?

Subscriu la cele scrise de valib si recomand sa le faceti la oameni care au intarit (si scurtat) la viata lor mai mult de 2 amortizoare.
andi_cimpean is offline  
Old 28-11-09, 22:23   #7
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: ce ulei necesita telescoapele intarite?

niciodata nu e prea tarziu sa te apuci de ceva.
Asa cum am inceput eu sa imi fac amortizoarele pe testate/probate, se poate apuca oricine. Buba e ca 90% nu vei fi multumit de amortizoarele obtinute din primele incercari, si de aici rezulta timp si bani pierduti. Si daca tragi linie ai sa vezi ca mai bine dadeai bani la cineva care stie meserie. Bine, sunt si exceptii... eu vorbesc din propria experienta, ca doar eu stiu de cate ori am dat jos amortizoarele, de cate ori am taiat sudura, de cate ori le-am decapsat, cat ulei am consumat, etc.

Nu e la fel de simplu ca datul din palme...dar nu e nici cea mai grea chestie "Do It Yourself".
Spor la munca!
valib is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -