Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-05-09, 21:03   #1
dumitrescu12

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Member of:
[DACIA]
Default Nu mai am frane :(

Deci ... Spuneti-mi si mie ce sa verific. Am o dacia 1400 cu pompa dubla de frana . Ideea e ca franele mele tin la a 2-a pedala ... nush ce sa ii fac, ca sunt novice la capitolul mecanica . Ast rasp. Tin sa precizez ca de aerisit am aerisito
dumitrescu12 is offline  
Old 15-05-09, 22:45   #2
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nu mai am frane :(

schimba garniturile de la pompa,garniturile de la cilindrii,fai o aerisire,vezi cum tine
RobertRFG is offline  
Old 16-05-09, 09:13   #3
dumitrescu12

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nu mai am frane :(

Pai chestia asta mi-a mai spus cineva . sa schimb garniturile de la pompa , dar cum am spus am pompa dublu(tipul 1400) si nu stiu sa le schimb la asta . Dak m-ati putea ajuta cu o schema sau ceva explicatii v-as fi profund recunoscator
dumitrescu12 is offline  
Old 18-05-09, 21:54   #4
woden665plus1
Dacia Driver

Stage 3
 
woden665plus1's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Nu mai am frane :(

Daca pompa de frana e de ASAM atunci trebuie schimbata cu totul. Mai verifica (cel mai bine schimba) garniturile de la etrieri sa nu ai scurgeri sau sa traga aer gand trage pistonul inapoi. Pune lichid de frana serios (nu de la guzuchim, ca nici de spalat pe picioare nu e bun), eu consider ca cel de la Lifrom e destul de bun. Sa schimbi garniturile de la pompa nu e mare filosofie. Cumperi kit de reparatie pt pompa, dai jos pompa (evident), scoti vasul in care sta lichidul (tragi de el pt ca e bagat prin presare pe garnituri de cauciuc), scoti sigurantele care le vei gasi in cele 2 intrari in pompa (locurile unde era bagat vasul pt lichid), dai afara vechile pistoane si arcuri (le pui in ordine ca sa nu te incurci, iar operatiunea de montare e exact invers. Ai foarte mare grija sa nu zgarii pompa de frana prin interior (asta daca nu e deja rezolvata si de asta nu tin franele). Spor la treaba.
__________________
Dacia Sport 1.4 TURBO

woden665plus1 is offline  
Old 28-05-09, 19:21   #5
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Nu mai am frane :(

din ce m-am documentat eu, pompa de frana (la dacie cel putin) are o viata de 5 ani, e mai recomandat e sa o schimbi (pompa) cu una noua (e pana in 100 ron). mie asta mi-a recomandat mecanicul si asta am si fi facut, asa ca acum am frane cum trebuie
sa o dai jos nu e mare meserie: desfaci conductele(sa ai pregatit un vas ca colectezi lichidul de frana ca altefel distrugi caroseria), o desfaci din suruburile ce o tin si o montezi pe cea noua
o sa ai nevoie si de o alta persoana pt aerisire. cred ca ti-am explicat tot ce trebuie sa stii, daca vezi ca nu te descurci cheama un mecanic . bafta
__________________
Nu exista intrebari tampite, ci doar raspunsuri

Last edited by dj_luchian; 28-05-09 at 19:24.
dj_luchian is offline  
Old 28-05-09, 21:40   #6
edyflorin

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 62
Default Re: Nu mai am frane :(

problema e la tamburi reglajul automat nu functioneaza cum trebuie
edyflorin is offline  
Old 29-05-09, 21:31   #7
dumitrescu12

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nu mai am frane :(

Va multumesc tuturor ! Revin cu detalii imd ce aplic ceea ce m-ati sfatuit
dumitrescu12 is offline  
Old 05-06-09, 08:23   #8
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nu mai am frane :(

toata treaba e de la tamburi. pune un mecanic sa ii regleze cum trebuie si fa o aerisire si o sa ai ABS p masina
SweetBoy is offline  
Old 10-06-09, 22:10   #9
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Nu mai am frane :(

Mergi la un mecanic, cu franele si directia nu e de glumit... In 30 min te rezolva...
Bogyciu is offline  
Old 25-06-09, 01:10   #10
B-32-TYC

Stage 5
 
B-32-TYC's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 528
Member of:
[DACIA]
Default Re: Nu mai am frane :(

si eu am avut probleme cu franele...mecanicul nu i mai dadea de cap

asa k am schimbat servo cu una de la dezmebrari..am acuma frane super bune.
B-32-TYC is offline  
Old 11-11-09, 20:57   #11
sickfish88

Stage 2
 
sickfish88's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 48
Default Re: Nu mai am frane :(

am si eu problema asta la frane doar ca ii fac azi aerisirea,merg franele,adica am pedaua tare si se infraneaza rotile,dar apoi merg cu ea si a doua zi gata.incepe sa se inmoaie pedaua si nu am nici o baza in ea.franeaza,opresti masina pana la urma da nu e tare deloc pedaua.am umblat si schimbat tot ce tine de roti,etrieri,placute fata,aeristor pe drapta spate ca il aveam blocat,garnituri pistonase,nu mi scapa lichid deloc doar ca mi se intampla treaba asta.repartitoru are vreo vina sau e de la pompa(garnituri)?
sickfish88 is offline  
Old 12-11-09, 19:31   #12
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Nu mai am frane :(

Quote:
Originally Posted by sickfish88 View Post
am si eu problema asta la frane doar ca ii fac azi aerisirea,merg franele,adica am pedaua tare si se infraneaza rotile,dar apoi merg cu ea si a doua zi gata.incepe sa se inmoaie pedaua si nu am nici o baza in ea.franeaza,opresti masina pana la urma da nu e tare deloc pedaua.am umblat si schimbat tot ce tine de roti,etrieri,placute fata,aeristor pe drapta spate ca il aveam blocat,garnituri pistonase,nu mi scapa lichid deloc doar ca mi se intampla treaba asta.repartitoru are vreo vina sau e de la pompa(garnituri)?
garniturile de la pompa de frana, acelasi sfat care l-am dat si initiatorului threadului schimba pompa cu totul
dj_luchian is offline  
Old 13-11-09, 16:44   #13
Bughilas

Stage 5
 
Bughilas's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 671
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Nu mai am frane :(

eu zic sa desfaci putin etrierii sa vezi ce e pe acolo, schimbi garnitura la pistinas, aerisesti frmos si mai completezi cu lichid sa fie la nivel.
Daca tot asa nu vrea, eu zic ca e din pompa.
Bughilas is offline  
Old 13-11-09, 17:04   #14
Vlad_BMW
BMW Driver

Stage 5
 
Vlad_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 665
Default Re: Nu mai am frane :(

eu zic ca mai bine mergi la un service bun ... dai un ban si te rezolva rapid si sigur ..nu te mai chinui sa o mai faci tu si poate nu reusesti nu se stie niciodata
__________________
BMW POWER

Vlad_BMW is offline  
Old 13-11-09, 18:12   #15
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nu mai am frane :(

Quote:
Originally Posted by Vlad_BMW View Post
eu zic ca mai bine mergi la un service bun ... dai un ban si te rezolva rapid si sigur ..nu te mai chinui sa o mai faci tu si poate nu reusesti nu se stie niciodata
Cu Dacia 1310, nu-i deloc rentabil sa te porti prin Service-uri, pentru ca la final constati ca iti cumparai alta masina cu banii achitati pe facturile lor.

Incearca prin prieteni sau prin meseriasii batrani.
andi_cimpean is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -