Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-04-09, 11:21   #16
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Sunteti bolnavi ma. Omu a venit cu o alternativa low cost BUNA pentru cei cu dacii...iar voi toti ati sarit pe el ...fratilor cui nui convine sa'si puna xenon daca are bani...
morpheusmaster is offline  
Old 29-04-09, 15:20   #17
wi7ardro

Stage 3
 
wi7ardro's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 118
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Quote:
Originally Posted by cristi87 View Post
poti sa ai becuri si de 500 w,daca sunt reglate,daca se pot regla...sunt ok.dak nu se pot regla si produci neplaceri celorlalti participanti la trafic..atunci nu mai e bine..
un bec normal are 55w , tu ai 200 de w , si sigur are reglaju facut standard in spatele blocului ! asa ca scuza-ma ? nu produci tu neplaceri ?cu un bec de 4 ori mai puternic ?
__________________
Deschide ochii... TIMPUL trece ...nu mai VISA frumos ....realitatea este RECE !
wi7ardro is offline  
Old 29-04-09, 18:46   #18
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Quote:
Originally Posted by cristi87 View Post
poti sa ai becuri si de 500 w,daca sunt reglate,daca se pot regla...sunt ok.dak nu se pot regla si produci neplaceri celorlalti participanti la trafic..atunci nu mai e bine..
Nu am auzit de becuri H4 de 200W....., dar s-ar putea sa existe. Oricum daca reglajul este facut corect nu produci neplaceri celorlalti participanti la trafic. (eu am ceva de 90W pe faza scurta dar nu sunt probleme de acest fel).
Pe de alta parte, chiar cu becuri clasice, dar nereglate corect poti foarte usor sa-i orbesti pe ceilalti soferi.
Shark7 is offline  
Old 29-04-09, 19:00   #19
wi7ardro

Stage 3
 
wi7ardro's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 118
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Quote:
Originally Posted by Shark7 View Post
Nu am auzit de becuri H4 de 200W....., dar s-ar putea sa existe. Oricum daca reglajul este facut corect nu produci neplaceri celorlalti participanti la trafic. (eu am ceva de 90W pe faza scurta dar nu sunt probleme de acest fel).
Pe de alta parte, chiar cu becuri clasice, dar nereglate corect poti foarte usor sa-i orbesti pe ceilalti soferi.
pai nu zic nu ! dar tipu de mai sus spune ca tocmai xenoanele orbesc participanti si ca nu se pot regla
wi7ardro is offline  
Old 29-04-09, 19:00   #20
Lucianac79

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 6
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Quote:
Originally Posted by Shark7 View Post
Un "inlocuitor" al xenonului, pentru Dacia, sunt becurile halogen H4 de 90w pe faza scurta si de 100w pe faza lunga, originalele fiind de 55w faza scurta si 60w faza lunga. Lumina emanata de aceste "inlocuitoare" este foarte intensa si alba, aproape identica cu a xenonului, insa pretul de achizitie este considerabil mai mic (aproximativ 30 RON perechea in loc de 450 RON pentru xenon-H4).

P.S. Instalarea acestor becuri presupune, insa, montarea unui releu de forta pentru fiecare asemenea bec, in caz contrar, blocul de lumini de Dacie fiind pus in pericol.
Vad ca initiatorul topicului nu a mentionat nicaieri ca montarea unor becuri de tipul mentionat de el este ilegala, nu ca acest lucru ar putea opri pe cei care doresc neaparat sa-si monteze asemena becuri si mentionez asta pentru ca vor apare sigur persoane care vor spune ca nu conteaza ca acele becuri sunt ilegale. Tin minte ca pe ambalajul acelor becuri este mentionat faptul ca nu pot fi utilizate pe drumurile publice.
O alternativa foarte buna sunt becurile cu iod, acestea dand o lumina galbena odihnitoare pentru condusul pe timp de noapte si care ajuta foarte mult pe timp de ceata si pe timp de iarna. Acestea pot fi recunoscute prin irizatia galben-albastra vizibila pe filamentul becului. mai dificila este procurarea acestui tip de becuri pentru soclul existent pe vehiculele din gama berlina/break, si cred ca si SN si Solentza, pe cele din gama Logan/Sandero se pot gasi mult mai usor.
Lucianac79 is offline  
Old 29-04-09, 20:18   #21
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

@ Shark7,acele becuri sunt ilegale si sunt prea puternice.E adevarat ca sunt ieftine......
Mai bine niste Philipsuri si gata......legal si fara batai de cap.....e adevarat sunt de vreo 3 ori mai scumpe decat 'xenoanele' de 100w,dar isi merita banii.
Parerea mea.

@ Lucianac 79,unde ai gasit becuri galbene?
Vreau si eu.......pt proiectoare in special.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline  
Old 29-04-09, 21:23   #22
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Quote:
Originally Posted by PUIU 82 View Post
@ Shark7,acele becuri sunt ilegale si sunt prea puternice.E adevarat ca sunt ieftine......
Mai bine niste Philipsuri si gata......legal si fara batai de cap.....e adevarat sunt de vreo 3 ori mai scumpe decat 'xenoanele' de 100w,dar isi merita banii.
Parerea mea.

@ Lucianac 79,unde ai gasit becuri galbene?
Vreau si eu.......pt proiectoare in special.
Bafta!
La noi, este ilegal si sa ai neoane sub masina..... !!?!!
Becurile de care eu am zis (H4 90\100W dar care sunt IDENTICE CA LUNGIME cu originalele de Dacia) sunt perfect compatibile cu incinta farului de Dacie si emit o raza identica cu cea a unui bec normal, doar ca lumina este mai alba si mai intensa. - DECI FARUL SE POATE REGLA PERFECT - Cu asa ceva nu ai probleme nici la RAR.
Dar exista si o serie de astfel de becuri (H4 90\100W) care sunt putin mai lungi. Acestea, in incinta de Dacie emit o raza imprastiata (BAT AIUREA) si care, oricum ai regla farul orbeste pe ceilalti participanti la trafic. - DECI FARUL NU POATE FI REGLAT -
Ceea ce am spus referitor la becurile mai lungi se intampla si cu xenoanele montate in incinta de Dacia. (de fapt, nu numai in incinta de Dacia, ci IN ORICE ALTA INCINTA care a fost proiectata din fabrica pentru halogene). Din ceea ce am observat eu in trafic, orice xenon montat intr-un far care nu a fost proiectat din fabrica pentru asa ceva, ORICUM AI REGLA FARUL, noaptea te orbeste.
Deci ce e mai ilegal? Un halogen, ce e drept... putin mai puternic dar perfect adaptabil farului de Dacie sau un xenon montat intr-o incinta care nu a fost proiectata pentru asa ceva si care te orbeste...BINE... noaptea?

Last edited by Shark7; 29-04-09 at 22:11.
Shark7 is offline  
Old 29-04-09, 23:02   #23
Lucianac79

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 6
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Eu am gasit mai demult la un magazin de piese auto, erau facute de Osram, daca tin bine minte, aveau sticla bulbului clara, si se puteau diferentia de celelalte becuri prin faptul ca la interior se putea vedea foarte clar in zona filamentului irizatia galben combinata cu o irizatie albastra. In functionare lumina este de un galben intens iar atunci cand se priveste in far pe langa lumina galbena se vede si o usoara tenta de albastru. Eu le-am montat becurile respective pe un Renault Kangoo si pe un Matiz dar asta se intampla acum vreo 2 ani, pentru berlina e nevoie de ceva adaptari. Atentie ele ajuta cel mai mult pe vreme de ceata si ninsoare; pe timpul noptii in timpul ploii si cat timp asfaltul este umed, datorita grijii extraordinare a guvernantilor nostri pentru mentinerea in buna ordine a marcajelor rutiere, mai exact in lipsa acestora va apare senzatia ca luminile nu functioneaza, deci becurile de acest tip e mai bine sa fie folosite doar montate in farurile de ceata. Teoretic ele sunt vandute ca becuri de ceata.

Nu gasesc acuma nici un fel de poza pe net cu becurile astea ca sa pot arata diferentele intre ele.
Lucianac79 is offline  
Old 30-04-09, 19:27   #24
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

@ Shark7,amandoua variantele tale sunt ilegale
Acum,nu ma pune sa iti spun si care orbeste mai tare,se subintelege.

@Lucianac79,multumesc......tot pt proiectoare vreau si eu.
Bafta!
PUIU 82 is offline  
Old 30-04-09, 23:45   #25
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Quote:
Originally Posted by PUIU 82 View Post
@ Shark7,amandoua variantele tale sunt ilegale
Acum,nu ma pune sa iti spun si care orbeste mai tare,se subintelege.

@Lucianac79,multumesc......tot pt proiectoare vreau si eu.
Bafta!
Normal ca sunt ilegale, doar traim in Romania, nu? Pentru ca asa e la noi, daca apare un lucru care e mai bun decat ceea ce aveam noi pana atunci, este declarat ilegal....

Last edited by Shark7; 30-04-09 at 23:49.
Shark7 is offline  
Old 02-05-09, 11:20   #26
Lucianac79

Stock
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 6
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Din ce stiu eu becurile alea sunt ilegale si in Romania, nu doar in Romania
Lucianac79 is offline  
Old 03-05-09, 09:19   #27
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

Ilegale dar, cat vom mai putea circula cu Daciile (pana nu va fi declarata si Dacia ilegala), mai bine sa vezi noaptea. Si asta fara sa fii nevoit sa investesti bani de o jumatate de Dacie in xenoane.
Shark7 is offline  
Old 04-05-09, 09:46   #28
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

In orice caz, nu putem compara xenonul cu becurile de 90/100... sa fim seriosi, nu costa o avere sa`ti pui xenon pe dacie... costa undeva la 270 de lei ... dar sincer lumina nu se compara ..
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline  
Old 04-05-09, 13:41   #29
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

270 nu ar fi mult. Eu stiam ceva de 600 RON (la promotie ~480 Ron).
Shark7 is offline  
Old 05-05-09, 20:09   #30
Sp1ky
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5,648
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: "Inlocuitor" al xenonului pentru Dacia

pana la urma cele mai bune becuri sunt cele cu plasma (alea care au filamentu galben cu albastru) din vitan la 30 lei
eu am unele de un an jumate si folosite nu gluma ... pe ceata nai nici cea mai mica problema
ziua se vad galbui asa..iar seara albe
oricum sunt foarte multumit de ele

PS: am avut si xenon de 8000k si becuri dalea albastre din targ
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fd (1).jpg
Views:	67
Size:	454.2 KB
ID:	904154   Click image for larger version

Name:	fd (2).jpg
Views:	54
Size:	186.6 KB
ID:	904155   Click image for larger version

Name:	9.jpg
Views:	56
Size:	126.3 KB
ID:	904156  

Click image for larger version

Name:	Imag011.jpg
Views:	46
Size:	371.6 KB
ID:	904157   Click image for larger version

Name:	Imagine(2).jpg
Views:	49
Size:	69.0 KB
ID:	904158  
__________________
DEZMEMBREZ E36 Coupe 1.8is M44 '98
Service Laptopuri
EX Dacia 1310 1.4
EX Opel Astra G Coupe 1.6 16v
Present BMW E36 Coupe 1.8IS


date contact:
la tel: 0766653106
sau Y!M: ptm.valy

Last edited by Sp1ky; 05-05-09 at 20:12.
Sp1ky is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -