Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-10, 22:55   #1
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Probleme cu sonda de benzina

salutare...am o dacie cu bord CN2 si nu-mi merge sonda de benzina de cand am cumparat-o...si vreau sa o fac neaparat...ca nu stiu si eu ce benzina am in rezervor. Sonda este buna ca am cumparat-o de noua, am doua fire in portbagaj dar cele care vin spre bord nu le gasesc nici cum...am cautat prin toate cablajele si nu gasesc...m-am gandit sa trag eu doua fire, insa am inteles ca e nevoie de o schema ca nu stiu cum vin legate la ceas...daca aveti cunostinte, dati-mi si mie niste sfaturi..scheme...spuneti-mi cum le leg? la ceas in spate nu are fir....dar celalat fir trebuie sa aprinda becu si ala unde il leg sau cum vine ca nu prea ma pricep cum vin acolo...de montat le montez dar imi trebuie o explicatie sa inteleg....Multumesc!!!

Thomas
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 08:42   #2
iuliano_smile

Stage 3
 
iuliano_smile's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 145
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
salutare...am o dacie cu bord CN2 si nu-mi merge sonda de benzina de cand am cumparat-o...si vreau sa o fac neaparat...ca nu stiu si eu ce benzina am in rezervor. Sonda este buna ca am cumparat-o de noua, am doua fire in portbagaj dar cele care vin spre bord nu le gasesc nici cum...am cautat prin toate cablajele si nu gasesc...m-am gandit sa trag eu doua fire, insa am inteles ca e nevoie de o schema ca nu stiu cum vin legate la ceas...daca aveti cunostinte, dati-mi si mie niste sfaturi..scheme...spuneti-mi cum le leg? la ceas in spate nu are fir....dar celalat fir trebuie sa aprinda becu si ala unde il leg sau cum vine ca nu prea ma pricep cum vin acolo...de montat le montez dar imi trebuie o explicatie sa inteleg....Multumesc!!!

Thomas
Te uiti la instalatia electrica in spate si ar trebui sa aibe o mufa cu 2 papuci tata la care vin 2 fire:galben violet si violet. Violet este sonda, deci daca ai da firul asta la masa ar trebui sa indice maxim. Daca pui galbenviolet la masa ar trebui sa se aprinda becul de la benzina.

Uite si instalatia electrica.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia14.jpg
Views:	255
Size:	661.1 KB
ID:	1645359  
__________________
Dacia Berlina din '80
Execut montaje electrica, electronica, schimbat iluminare
iuliano_smile is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 12:27   #3
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Quote:
Originally Posted by iuliano_smile View Post
Te uiti la instalatia electrica in spate si ar trebui sa aibe o mufa cu 2 papuci tata la care vin 2 fire:galben violet si violet. Violet este sonda, deci daca ai da firul asta la masa ar trebui sa indice maxim. Daca pui galbenviolet la masa ar trebui sa se aprinda becul de la benzina.

Uite si instalatia electrica.
e acolo in spate la tablou am vazut decat un papuc......cred ca schema trebuie sa mio descifreze un electrician bun...eu nu sunt de meserie...ce am facut pe la masina le-am luat incet si am cautat peste tot sursa curent sa fac bordul functionabil...dar faptul ca nu am mai gasit firele la sonda..desi cele din portbagaj sunt...dar la bord nu mai sunt...incerc sa fac cu mi-ai explicat tu. Cu temporizatoru la fel nu stiu ce are de nu merge...temporizatoru l-am luat de pe un CN3 ca cel original nu mai functiona.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 10:04   #4
iuliano_smile

Stage 3
 
iuliano_smile's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 145
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
e acolo in spate la tablou am vazut decat un papuc......cred ca schema trebuie sa mio descifreze un electrician bun...eu nu sunt de meserie...ce am facut pe la masina le-am luat incet si am cautat peste tot sursa curent sa fac bordul functionabil...dar faptul ca nu am mai gasit firele la sonda..desi cele din portbagaj sunt...dar la bord nu mai sunt...incerc sa fac cu mi-ai explicat tu. Cu temporizatoru la fel nu stiu ce are de nu merge...temporizatoru l-am luat de pe un CN3 ca cel original nu mai functiona.
Ma refeream la sonda de benzina.
iuliano_smile is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 10:40   #5
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Ma bag si eu aici cu o intreabare daca ii primita.Nu stiu cum sa leg un ceas de benzina la sonda mentionez ca sonda are 1 papuc iar ceasul 3 papuci si nu stiu cum sa fac sa le leg.O schema sau ceva ar fi bine sau orice idee.Multumesc
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 11:01   #6
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Ma bag si eu aici cu o intreabare daca ii primita.Nu stiu cum sa leg un ceas de benzina la sonda mentionez ca sonda are 1 papuc iar ceasul 3 papuci si nu stiu cum sa fac sa le leg.O schema sau ceva ar fi bine sau orice idee.Multumesc
iti trebuie alta sonda de benzina cu 2 papuci....ai doua fire si 3 papuci la ceas...doua iti tre pentru sonda si una ptr ceas cred...vad ca ai solenza sau nu stiu ce e...dar oricum nu stiu cum e la astea tip Renault.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 11:06   #7
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Am uitat sa mentionez nu ii pentru solenza ca la solenza totul merge perfect asta ii pentru un tractor iar de ce sa schimb sonda daca asa ii noua pentru tractor cu 1 papuc numa ca alta nu intra acolo asta ii ideea eu vreau schema aia de legare
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 12:48   #8
iuliano_smile

Stage 3
 
iuliano_smile's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 145
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Am uitat sa mentionez nu ii pentru solenza ca la solenza totul merge perfect asta ii pentru un tractor iar de ce sa schimb sonda daca asa ii noua pentru tractor cu 1 papuc numa ca alta nu intra acolo asta ii ideea eu vreau schema aia de legare
ceasul are +, semnal de la sonda, si minus.

Bafta.
iuliano_smile is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 18:36   #9
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Probleme cu sonda de benzina

Bine 12v am gasit pe ceas ca ii stantat pe el dar restul nu imi da ceva bine in schema ma de legare adica cand pun sonda la ceas indica numa full iuliano te rog sa bag id meu de mes ti-am dat PM
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -