Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-04-09, 20:43   #1
IonutNFS

Stage 4
 
IonutNFS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 180
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Cum Scot Curent In Bord

am o dacit 1310 si sunt butoane in bord sus care nu au nici un fir de curent in ele , cum bag curentul in ele , de unde trag curent in ele si cum il scot sa il bag la niste neone prin interior.
__________________
IonutNFS is offline  
Old 11-04-09, 00:05   #2
nwl_dredd

Stage 3
 
nwl_dredd's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 110
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum Scot Curent In Bord

dute la un electrician bun si te rezolva el usor
nwl_dredd is offline  
Old 18-04-09, 02:04   #3
danny_tekato

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 54
Member of:
[DACIA]
Post Re: Cum Scot Curent In Bord

in spatele "manetei de soclu" se afla o priza de curent impartita in 2....o parte primeste curent mereu, a doua parte primeste curent doar cand e contactul pus
danny_tekato is offline  
Old 03-06-09, 21:52   #4
dumitrescu12

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 86
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum Scot Curent In Bord

Quote:
Originally Posted by IonutNFS View Post
am o dacit 1310 si sunt butoane in bord sus care nu au nici un fir de curent in ele , cum bag curentul in ele , de unde trag curent in ele si cum il scot sa il bag la niste neone prin interior.
Ai bord CN4 si te referi la acele butoane puse de forma langa dezaburire si ceata? trebuie schimbate acelea ca nu se pot lega fire de ele ... in fine ...dak vrei sa pui neoane si alte chestii sugestia mea este sa iti faci un Bloc de sigurante propriu pentru ca risti sa dai foc la instalatie ca nu se stie cat consum ai ... ideea e sa iti pui sigurante pe fiecare leg ... ca e dacie si niciodata nu se stie cum se poate scurcircuita ceva....eu am pus 220V pe masina ... pt statie si tub si alte boxe... o toana de a mea . cu fire luate direct dupa bornele masinii si din cauza convertorului era sa dau foc la masina ca erau firele in scurt ...noroc ca am vazut cand iasa fum ... si am schimbat firele care erau in scurt..... asa ca am pus o siguranta de 30 Amperi ca sa fiu sigur ca in caz de ceva nu dau foc la masina ... asa se arde siguranta si dau 5 Ron si iau un set nou de sigurante...asa ca ai grija la orice improvizatie d.p.d.v elctric care o faci pe masina ...

Bafta, daca mai ai ceva nelamuriri poti sa imi dai un PM
dumitrescu12 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -