Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-10, 00:58   #1
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Salutare, scuze dak mai era un topic asemanator, am si eu o problema la o berlina, pe langa faptul k se aude un vajait nasol inauntru ( nu e de la motor ), de vreo 2 zile a inceput sa`mi scartaie ceva pe la roata din fata pe dreapta. dar faza e ca atunci cand sunt in viraj.. nu se mai aude decat zgomotul motorului. Dispare acel vajait nasol, cand iau viraj.. Nu e de la placutzele de frana.am verificat. ce sa fie? Cumva de la rulmenti? si dak e de la asta cam la cat m`ar duce inlocuirea? va multumesc anticipat. si sper sa intelegeti cat de cat, imi cer scuze k nu am stiut sa explic prea bine.
__________________
..:: DaCiA ::..
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 18:41   #2
toricu

Stage 2
 
toricu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 36
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Daca atunci cind iei viraj nu se mai aude sunt rulmentii.Sunt vreo 40 de lei la magazin si iti trebuie presa sa ii schimbi.
toricu is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 20:57   #3
adrian ph26cip

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 61
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
Salutare, scuze dak mai era un topic asemanator, am si eu o problema la o berlina, pe langa faptul k se aude un vajait nasol inauntru ( nu e de la motor ), de vreo 2 zile a inceput sa`mi scartaie ceva pe la roata din fata pe dreapta. dar faza e ca atunci cand sunt in viraj.. nu se mai aude decat zgomotul motorului. Dispare acel vajait nasol, cand iau viraj.. Nu e de la placutzele de frana.am verificat. ce sa fie? Cumva de la rulmenti? si dak e de la asta cam la cat m`ar duce inlocuirea? va multumesc anticipat. si sper sa intelegeti cat de cat, imi cer scuze k nu am stiut sa explic prea bine.
100% sunt rulmentii, am patit si eu la fel.m a costat in jur de 50 ron.
vezi ca sunt 2 tipuri de rulmenti,cumpara daia care sunt numai din metal,sunt unii care au in interior o camasa din plastic,costa mai putin dar nu se merita
bafta
adrian ph26cip is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 08:44   #4
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

sunt rulmentii, dar...verifica si pivotii cand vei da jos butucu cu fuzeta sa nu fie cel inferior sau superior distrus...ca si mie mi s-a intamplat un scartait din asta ciudat...si nu era din rulment, ci din pivot...dar la tine s-ar putea sa fie ambele..oricum rulmentii sunt praf...verifica si pivotii.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 12:59   #5
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
sunt rulmentii, dar...verifica si pivotii cand vei da jos butucu cu fuzeta sa nu fie cel inferior sau superior distrus...ca si mie mi s-a intamplat un scartait din asta ciudat...si nu era din rulment, ci din pivot...dar la tine s-ar putea sa fie ambele..oricum rulmentii sunt praf...verifica si pivotii.
Va multumesc pentru sfaturi, am achizitionat rulmentii.. cu 60 RON.. 4 rulmenti.. k asa am inteles k sunt, acum urmeaza sa ii schimb, dar o sa verific si pivotii, si o sa merg in service.. mersi
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 16:59   #6
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
Va multumesc pentru sfaturi, am achizitionat rulmentii.. cu 60 RON.. 4 rulmenti.. k asa am inteles k sunt, acum urmeaza sa ii schimb, dar o sa verific si pivotii, si o sa merg in service.. mersi
vezi sa nu te tapeasca aia in service sa puna lucruri vechi in loc de cele noi...poti doar sa schimbi rulmentii la ei si fi cu ochii pe ei cand ii schimba, asta ca nu ai presa de rulmenti ca sunt ff greu de scos afara. Cu pivotii daca sunt terminati, aia ii poti schimba chiar tu daca ai o cheie de 19 fixa si inelara si pui altii noi asa cum ii dai pe aia jos...oricum vad ca esti din valcea, as putea chiar sa te ajut eu, avand si presa de rulmenti si rampa acasa.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 17:32   #7
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
vezi sa nu te tapeasca aia in service sa puna lucruri vechi in loc de cele noi...poti doar sa schimbi rulmentii la ei si fi cu ochii pe ei cand ii schimba, asta ca nu ai presa de rulmenti ca sunt ff greu de scos afara. Cu pivotii daca sunt terminati, aia ii poti schimba chiar tu daca ai o cheie de 19 fixa si inelara si pui altii noi asa cum ii dai pe aia jos...oricum vad ca esti din valcea, as putea chiar sa te ajut eu, avand si presa de rulmenti si rampa acasa.
Ok, thomas, ramane sa te anunt Sa vedem cand imi fac timp sa`i schimb. Mersi inca o data
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 17:41   #8
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scartait roata dreapta fatza + zgomot in masina

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
Ok, thomas, ramane sa te anunt Sa vedem cand imi fac timp sa`i schimb. Mersi inca o data
ok nicio problema
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -