Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Alte discutii Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-07, 12:31   #1
mario75

Stock
 
mario75's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 8
Question 1,9 TDI vs 2,0 TDI

Salut. Vreau si eu sa-mi iau O2 TDI si am nevoie de un sfat. Ce parere aveti de motorul 2.0 TDI? Mai zgomotos?, mai infometat?, De unde diferenta asta de cai putere intre cele doua 105 - 140? Se merita? (sunt pasionat de putere - acceleratie) performante vs consum vs durata de viata? Astept pareri si de la cei care au 1,9 TDI si de la cei care au 2,0 TDI., motive care v-au condus sa faceti alegerea, etc.
Multumesc anticipat
mario75 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 19:39   #2
19tdi

Stage 5
 
19tdi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 456
Member of:
[Fiat]
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

am O2 1.9 tdi de 105 cp(77kw) motoru e ft nesimtit la consum sa-ti faci o idee
140- cam 5-6 %
160- 7 %
si de aici in sus creste...8...9
in oras mers normal nu sare de 7 deloc
daca zici ca esti pasionat de viteza/acceleratie eu zic sa tinzi spre 2.0 tdi de 140 pt ca 1.9 .. 0-100 in 11.8 secunde nu am facut eu...asa scrie (nu am incercat niciodata) oricum clar 2.0 tdi bate 1.9 la acceleratie si top speed..dar banuiesc ca e si mai "infometat" acum asteapta un posesor de 2.0 sa-tu puna consumu si te orientezi bafta in continuare
__________________
powered by TDI,HTP and JTD
19tdi is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 19:45   #3
mario75

Stock
 
mario75's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 8
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

Mersi frumos, din cate am citit in specificatiile tehnice .... teoretic consuma doar cu 600 de grame mai mult la suta de km decat 1,9, ceea ce pare f.f. tare. Dar nu inteleg diferenta f. mica intre ele la consum si capacitate cilindrica si 35 cai putere intre ele!
mario75 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 21:54   #4
rocovectra

Stage 2
 
rocovectra's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 60
Member of:
[SKODA]
Thumbs up Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

Sal. eu am o2 L&K cu 2,0 tdi 140cp pot sa spun ca fuge destul de bine si chiar se tine-n curbe foarte bine ,poate ca ma ajuta si cauciucurile ( 225\45 R17 ).Ca si consum in oras sta pe la 7,5-8,5l iar afara la mers 100-130km-h ia cam 6,3l ,ca o paranteza Brasov-Bucuresti cu alergare pe serpentine iar unde se putea (linii drepte) 220km\h am avut o medie de 6,1l . Dar nu uita trebuie sa te obisnuiesti sa conduci un DIESEL este mult diferit de benzina ,daca uiti piciorul pe pedala se ridica consumul considerabil. In legetura cu zgomotul motorului chiar este zgomotos fata de 1,9 dar au unul nu am vrut sa aud de 1,9 pt ca vreau mai multi cai pe masina mea deci 2,0l cu toate ca este mai scump considerabil fata de 1,9l face toti bani in report cu senzatia oferita de masina ce-l poarta.Tu decizi noi doer ne spunem parerile.
__________________
VIATA TREBUIE TRAITA LA MAXIM P.S. DOAR O DATA TRECI PRIN EA
rocovectra is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 21:01   #5
VIOREL67

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 6
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

Parere personala/am si eu un 2l si sunt f multumit,o masina destul de buna si singura nasparlie este garantia si reprezentanta renumita pt. tzepe,care chiar am testat-o pe pielea mea.Oricum am dat in scris ca renunt la garantia lor.INTER AUTO ROMANIA
VIOREL67 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 21:17   #6
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

Motoru de 2.0 are 16 valve si cel de 1.9 are 8.....nu este mai zgomotos motoru de 2.0 tocmai pt ca mai are o axa in plus si merge mai rotund dar consuma mai mult decat 1.9 cu minim 1 litru. Diferentza intre motoare este f mare cel de 2.0 este generatzie relativ noua si complet diferita are cutine in 6 trepte ceea ce este un mare avantaj......asa ca dak ai bani de 2.0 eu zic sa-ti iei chiar dak renuntzi la cateva optziuni merita totzi banii mai ales ca vrei ceva relativ mai sport. Bafta
b_13_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 21:03   #7
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

am mers si eu cu 1amic cu 1,9TDI si l-am rugat sa dea dupa ea si era ok.. In schimb am condus 2,0TDI la drive test si chiar fuge! In a 2-a te baga in scaun de nu te vezi si simti cum trage! daca vrei viteza si mai ales reprize,uita 1,9TDI. Succes!
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 04:20   #8
al3xavier
Skoda Driver

Stage 4
 
al3xavier's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 298
Member of:
[SKODA]
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

eu zic sa iti iei 2.0 tdi...e mai puternic+ca poti sa il faci de 170CP, oricum e tare motoru...eu mi-am luat 1.9 tdi pt ca nu aveau pe stock 2.0 tdi si nu vroiam sa mai astept...
__________________
A morning without coffee is like ... life without Skoda!


Don't smoke cigarettes! Don't take any drugs!Don't go out night!Just FUCK!
al3xavier is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 20:14   #9
mario75

Stock
 
mario75's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 8
Default Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Imi cer scuze ca nu am mai postat de mult pe acest topic. Am cumparat pana la urma O2 cu motorul de 2 litri si 140 de cai. Intr-adevar, alta masina. Am testat la dealer ambele, cea de 2 litri cu DSG. M-a imbolnavit si DSG-ul insa am ramas la cutia manuala. Am luat-o sh din Germania si am economisit o groaza de bani, chiar daca e chiar mai dotata decat as fi luat-o de la dealer. Toate airbag-urile, ESP, incalzire scaune fata, senzori lumini, senzori parcare, oglinda heliomata, xenoane cu spalator de faruri, si sa nu uit, versiunea elegance. La multe nici nu visam. Din Germania pana in Bucuresti am obtinut un consum mediu de fix 5.0 litri / 100 km , in 1700 Km, lucru ce s-a schimbat rapid in 15 Km de varianta, pe varianta de N a Bucurestiului la 5.7 l/100Km. Nu am mai iesit cu ea la drum de 3 luni de cand am ajuns acasa la Constanta ca sa vad alte consumuri. Stiu ca nu e bine, ca dieselul e facut pentru drumuri lungi, nu ptr oras, insa ii mai dau din cand in cand (de cateva ori pe zi :P )cate o talpa, asa de placere, pentru masaj la spate:P .
Cat despre zgomot, am mers cu cineva in dreapta care are O2 cu motorul de 1,9 si mi-a spus ca a mea e mai silentioasa, deci...
Multumesc inca o data si poate ne vedem prin oras sa ne facem cu farurile
mario75 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -