31-05-07, 12:31
|
#1
|
Stock
Join Date: May 2007
Posts: 8
|
1,9 TDI vs 2,0 TDI
Salut. Vreau si eu sa-mi iau O2 TDI si am nevoie de un sfat. Ce parere aveti de motorul 2.0 TDI? Mai zgomotos?, mai infometat?, De unde diferenta asta de cai putere intre cele doua 105 - 140? Se merita? (sunt pasionat de putere - acceleratie) performante vs consum vs durata de viata? Astept pareri si de la cei care au 1,9 TDI si de la cei care au 2,0 TDI., motive care v-au condus sa faceti alegerea, etc.
Multumesc anticipat
|
|
|
31-05-07, 19:39
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 456
Member of: [Fiat]
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
am O2 1.9 tdi de 105 cp(77kw) motoru e ft nesimtit la consum sa-ti faci o idee
140- cam 5-6 %
160- 7 %
si de aici in sus creste...8...9
in oras mers normal nu sare de 7 deloc
daca zici ca esti pasionat de viteza/acceleratie eu zic sa tinzi spre 2.0 tdi de 140 pt ca 1.9 .. 0-100 in 11.8 secunde nu am facut eu...asa scrie (nu am incercat niciodata) oricum clar 2.0 tdi bate 1.9 la acceleratie si top speed..dar banuiesc ca e si mai "infometat"  acum asteapta un posesor de 2.0 sa-tu puna consumu si te orientezi  bafta in continuare
__________________
powered by TDI,HTP and JTD
|
|
|
31-05-07, 19:45
|
#3
|
Stock
Join Date: May 2007
Posts: 8
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
Mersi frumos, din cate am citit in specificatiile tehnice .... teoretic consuma doar cu 600 de grame mai mult la suta de km decat 1,9, ceea ce pare f.f. tare. Dar nu inteleg diferenta f. mica intre ele la consum si capacitate cilindrica si 35 cai putere intre ele!
|
|
|
06-08-07, 21:54
|
#4
|
Stage 2
Join Date: Feb 2006
Posts: 60
Member of: [SKODA]
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
Sal. eu am o2 L&K cu 2,0 tdi 140cp pot sa spun ca fuge destul de bine si chiar se tine-n curbe foarte bine ,poate ca ma ajuta si cauciucurile ( 225\45 R17 ).Ca si consum in oras sta pe la 7,5-8,5l iar afara la mers 100-130km-h ia cam 6,3l ,ca o paranteza Brasov-Bucuresti cu alergare pe serpentine iar unde se putea (linii drepte) 220km\h am avut o medie de 6,1l . Dar nu uita trebuie sa te obisnuiesti sa conduci un DIESEL este mult diferit de benzina ,daca uiti piciorul pe pedala se ridica consumul considerabil. In legetura cu zgomotul motorului chiar este zgomotos fata de 1,9 dar au unul nu am vrut sa aud de 1,9 pt ca vreau mai multi cai pe masina mea deci 2,0l cu toate ca este mai scump considerabil fata de 1,9l face toti bani in report cu senzatia oferita de masina ce-l poarta.Tu decizi noi doer ne spunem parerile.
__________________
VIATA TREBUIE TRAITA LA MAXIM P.S. DOAR O DATA TRECI PRIN EA
|
|
|
03-10-07, 21:01
|
#5
|
Stock
Join Date: Apr 2007
Posts: 6
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
Parere personala/am si eu un 2l si sunt f multumit,o masina destul de buna si singura nasparlie este garantia si reprezentanta renumita pt. tzepe,care chiar am testat-o pe pielea mea.Oricum am dat in scris ca renunt la garantia lor.INTER AUTO ROMANIA
|
|
|
03-10-07, 21:17
|
#6
|
 Stage 4
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
Motoru de 2.0 are 16 valve si cel de 1.9 are 8.....nu este mai zgomotos motoru de 2.0 tocmai pt ca mai are o axa in plus si merge mai rotund dar consuma mai mult decat 1.9 cu minim 1 litru. Diferentza intre motoare este f mare cel de 2.0 este generatzie relativ noua si complet diferita are cutine in 6 trepte ceea ce este un mare avantaj......asa ca dak ai bani de 2.0 eu zic sa-ti iei chiar dak renuntzi la cateva optziuni merita totzi banii mai ales ca vrei ceva relativ mai sport. Bafta
|
|
|
04-10-07, 21:03
|
#7
|
|
Skoda Driver
  Stage 5
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of: [Colectionar Machete] [SKODA] [4Tuning International]
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
am mers si eu cu 1amic cu 1,9TDI si l-am rugat sa dea dupa ea si era ok.. In schimb am condus 2,0TDI la drive test si chiar fuge! In a 2-a te baga in scaun de nu te vezi si simti cum trage! daca vrei viteza si mai ales reprize,uita 1,9TDI. Succes!
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style
|
|
|
06-10-07, 04:20
|
#8
|
|
Skoda Driver
 Stage 4
Join Date: Apr 2007
Posts: 298
Member of: [SKODA]
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
eu zic sa iti iei 2.0 tdi...e mai puternic+ca poti sa il faci de 170CP, oricum e tare motoru...eu mi-am luat 1.9 tdi pt ca nu aveau pe stock 2.0 tdi si nu vroiam sa mai astept...
|
|
|
11-07-08, 20:14
|
#9
|
Stock
Join Date: May 2007
Posts: 8
|
Re: 1,9 TDI vs 2,0 TDI
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Imi cer scuze ca nu am mai postat de mult pe acest topic. Am cumparat pana la urma O2 cu motorul de 2 litri si 140 de cai. Intr-adevar, alta masina. Am testat la dealer ambele, cea de 2 litri cu DSG. M-a imbolnavit si DSG-ul insa am ramas la cutia manuala. Am luat-o sh din Germania si am economisit o groaza de bani, chiar daca e chiar mai dotata decat as fi luat-o de la dealer. Toate airbag-urile, ESP, incalzire scaune fata, senzori lumini, senzori parcare, oglinda heliomata, xenoane cu spalator de faruri, si sa nu uit, versiunea elegance. La multe nici nu visam. Din Germania pana in Bucuresti am obtinut un consum mediu de fix 5.0 litri / 100 km , in 1700 Km, lucru ce s-a schimbat rapid in 15 Km de varianta, pe varianta de N a Bucurestiului la 5.7 l/100Km. Nu am mai iesit cu ea la drum de 3 luni de cand am ajuns acasa la Constanta ca sa vad alte consumuri. Stiu ca nu e bine, ca dieselul e facut pentru drumuri lungi, nu ptr oras, insa ii mai dau din cand in cand (de cateva ori pe zi :P )cate o talpa, asa de placere, pentru masaj la spate:P .
Cat despre zgomot, am mers cu cineva in dreapta care are O2 cu motorul de 1,9 si mi-a spus ca a mea e mai silentioasa, deci...
Multumesc inca o data si poate ne vedem prin oras sa ne facem cu farurile
|
|
|
|
|