Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Alte discutii Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-07, 15:46   #1
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Question Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Vreau sa-mi cumpar o Skoda Octavia 1 si m-ar intersa niste informatii legate de:
-calculatorul de bord (ce asfiseaza si dak e optinonal) si niste poze (zi & noapte)
-Daca merita mesina sa o iau cu toate optionale de sigurantza (mba,esp...)
-Ce vopsea imi recomandati metalizata sau mata?
-Radio-cdul merita (cel de la firma)?
-Merita jantele de 16''?
-La motorizare m-am gandtit la 1.9 TDI,101CP eu cred k e destul de bun mai ales dupa consum dar totusi as vrea sa aflu consumu real nu cel dat de firma..
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 17:24   #2
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by Bogdan_c_Bv View Post
Vreau sa-mi cumpar o Skoda Octavia 1 si m-ar intersa niste informatii legate de:
-calculatorul de bord (ce asfiseaza si dak e optinonal) si niste poze (zi & noapte)
-Daca merita mesina sa o iau cu toate optionale de sigurantza (mba,esp...)
-Ce vopsea imi recomandati metalizata sau mata?
-Radio-cdul merita (cel de la firma)?
-Merita jantele de 16''?
-La motorizare m-am gandtit la 1.9 TDI,101CP eu cred k e destul de bun mai ales dupa consum dar totusi as vrea sa aflu consumu real nu cel dat de firma..
-Calculatorul de bord e in dotare standard (octavia tour) si afiseaza temp exterioara, consum instantaneu si mediu, viteza medie de deplasare, distanta parcursa , durata de deplasare...).Poze nu am (dupa ce vine masina iti trimit..dar cred ca o sa fie cam tarziu )
-Dotarile optionale de siguranta sunt binevenite...de ce nu?dar depinde ce vrei sa faci cu ea...ca dupa aia nu mai poti sa pleci cu "scart" sau burnout & stuff
-Daca ai bani sa-ti iei vopsea metalizata, poti sa-ti iei.Eu am optat pt mata (rosie.nu vroiam sa mai dau 350 euro pt o vopsea...si imi si place rosu)
-Nu cred ca se merita radio-cd-ul de la ei.Eu unul nu am optat pt el.la banii aia...iti iei ultimul model de la clarion de ex (si iti mai si raman)
-Jantele pe 16" cred ca se merita...Dar depinde daca iti plac cele 2 modele de la ei.
-Motorizarea e buna.(cam putini 100 de cai pt un diesel dar merge) Eu am optat pt varianta 1.6 102 cp (nu am avut bani Dieselul era cu 1.500 mai scump)
Eu zic ca e o oferta buna in comparatie cu celelalte masini.Parerea mea
__________________
My Love!!! Skoda Octavia 1---1.6---102 cp

https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/58549-my-love-octavia-1-a.html (stare actuala : Stock)
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 18:09   #3
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Stuey>> Ms de informatii dar totusi as mai avea o rugaminte...pozele totusi le vreau k nu cred k o sa-mi iau acuma masina cred k prin noiembrie...si inca ceva abs e inclus..esp e optional dar are optiunea de dezactivare...doar cu astea 2 potiti sa fici Burn out,"scartz"cum ai zis u si alte chestii asemanatoare?
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 20:25   #4
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Salutare,
Daca ai bani, merita sa pui si ESP. Eu o singura data i-am simtit prezenta, in masina unui prieten, si mi-a fost de ajuns. Ce face ESP-ul ? ESP-ul (program electronic al stabilitatii) aduce masina pe traiectorie atunci cand o ia razna. Masina are din standard ASR (sistemul antipatinaj), care are grija sa nu patineze rotile motoare (fata). Oricum, si ESP-ul si ASR-ul sunt deconectabile, atunci cand o sa vrei sa "dai din fund" si sa pleci cu "scartz".
Cat despre burn-out-uri pe o masina cu tractiune fata, what's the fun of it ?!?!
Vopseaua...e chestie de gust si de portofel.
La 260, respectiv 360 Euro fara TVA cat sunt CD si MP3 player-ul la Skoda, parerea mea ca nu merita. Vorba lui Stuey, iti iei o "scula" ca lumea in mai putini bani. Pe de alta parte, ai putea sa iei ca optiune cele 4 boxe suplimentare (in fapt doua seturi mid+tweetere). Chiar daca isi ating la un moment dat limitele cu o "scula" buna, macar se aude in toata masina. In plus, in momentul in care o sa te saturi de ele si o sa vrei sa le schimbi, nu o sa trebuiasca sa mai tragi firele pentru boxe (sau sa platesti pentru trasul firelor).
Jantele...iarasi sunt o chestiune de gust si de buget. Oricum oferta de jante after-market este foarte mare, astfel ca ai de unde alege.
Motorizarea 1.9 Tdi este foarte buna pentru Romania. Eu am acelasi motor, putin mai puternic, de 115cp, dar pe o caroserie mai grea (VW Passat) si in oras am un maxim de 10% (vara cu climatronicul mergand), media e de 7.5-8.5%, iar minimul atins de mine (mers economic, sub 130km/h) este de 6% (1000km cu un plin). Ca reprize masina se infige suficient de bine pentru cei 101cp, iar daca o sa simti nevoia de mai mult, motorul se poate duce lejer in 120-125cp printr-un chip-tuning.
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 20:29   #5
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by Bogdan_c_Bv View Post
Stuey>> Ms de informatii dar totusi as mai avea o rugaminte...pozele totusi le vreau k nu cred k o sa-mi iau acuma masina cred k prin noiembrie...si inca ceva abs e inclus..esp e optional dar are optiunea de dezactivare...doar cu astea 2 potiti sa fici Burn out,"scartz"cum ai zis u si alte chestii asemanatoare?
Poze nu am ...k masina mea vine in noiembrie (knd iti dai tu comanda )Tot de la Delcar bv mi-am comandat masina.esp-ul se poate dezactiva...DAR nu poti sa optezi pt esp fara asr+mba+msr+asr.si asr-ul nu te lasa sa pleci brusc.El asigura un start lin si o acceleratie corecta (te ajuta pe zapada, gheatza, macadam).Acuma...nush daca se poate dezactiva asr-ul.Stai sa vedem ce mai zic si altii..poate ei stiu mai bine...poate te ajuta si cu poze
By the way...De ce vrei poze?
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 21:16   #6
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Pe Passat eu nu am ESP, dar am ASR, care e deconectabil (are buton in bord). Deci banuiesc ca si la Octavia e la fel.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 23:52   #7
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by Stuey View Post
Poze nu am ...k masina mea vine in noiembrie (knd iti dai tu comanda )Tot de la Delcar bv mi-am comandat masina.esp-ul se poate dezactiva...DAR nu poti sa optezi pt esp fara asr+mba+msr+asr.si asr-ul nu te lasa sa pleci brusc.El asigura un start lin si o acceleratie corecta (te ajuta pe zapada, gheatza, macadam).Acuma...nush daca se poate dezactiva asr-ul.Stai sa vedem ce mai zic si altii..poate ei stiu mai bine...poate te ajuta si cu poze
By the way...De ce vrei poze?
Legat de poze as vrea dar mai am o intrebare am uitat sa te intreb,u ce ti-ai pus pe ea si cat te-a costat?
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 12:23   #8
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by Bogdan_c_Bv View Post
Legat de poze as vrea dar mai am o intrebare am uitat sa te intreb,u ce ti-ai pus pe ea si cat te-a costat?
Pai eu mi-am pus urmatoarele optiuni: -Covorase fata/spate; -discuri de frana pe spate; - stergator luneta; -faruri ceata (care am inteles ca sunt integrate in faruri...nu in bara -proiectoare-); - geamuri electrice fata/spate; -pachet de drumuri grele; Toate optiunile au costat cam 900 euro si masina a ajuns la 13.900 euro.(despre culoare ti-am zis.am optat pt rosu corrida-culoare standard) Motor 1.6 102cp
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 14:54   #9
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

cu ce te ajuta pachetu de drumuri grele?
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 15:10   #10
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Pachetul de drumul grele se traduce prin doua chestii:
- masina e putin mai ridicata de la sol;
- un scut suplimentar de plastic sub motor - asta e foarte util daca mai ai parte si de drumuri de tara/forestiere.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 15:11   #11
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by Bogdan_c_Bv View Post
cu ce te ajuta pachetu de drumuri grele?
Pachet de drumuri grele = Scut protector sub masina (baie de ulei...) + suspensie inaltata
Te ajuta la drumurile din romania
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 15:23   #12
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by shpeedy View Post
Pachetul de drumul grele se traduce prin doua chestii:
- masina e putin mai ridicata de la sol;
- un scut suplimentar de plastic sub motor - asta e foarte util daca mai ai parte si de drumuri de tara/forestiere.
hai k aia ca e mai inalta e una da un scut de platic la ce ma ajuta?
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 13:08   #13
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

Quote:
Originally Posted by Bogdan_c_Bv View Post
hai k aia ca e mai inalta e una da un scut de platic la ce ma ajuta?
Protejeaza baia de ulei....dar eu nu stiu daca e de plastic....credeam ca e de fier.Acum sunt confuz :-/
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 13:11   #14
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

k sa-mi zici si mie cand i-ti vine masina poate nu-mi dau comanda.
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 13:21   #15
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Am nevoie de niste informatii pt Octavia 1

apropo am uitat sa va intreb merita sa-mi pun eu xenoane pe masina sau sa le comand de la delcar.daca chiar merge sa mi le pun eu nu as afecta garantia masinii,sa mi-o scoata din garantie k am umblat la ea si mai sus am vazut la speedy k i-mi recomanda sa-mi pun alea 4 boxe de la ei,masina banuiesc ca are gaurile pt boxele alea chiar dak nu optez pt ea nu? problema nu ar fii cu trasul firelor pt mosu(taicamiu) e inginer elecronist deci nu ar fii o problema dar iarasi intrebare nu i-mi afecteaza garantia masinii?
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -