Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Alte discutii Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-07, 18:20   #1
Frog

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 10
Default turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

conduc de ceva vreme masinutza si sunt foarte multumit de ea insa ma nemultumeste zgomotul facut de turbina?
inca din viteza 1 se aude un "vuiet" care am fost asigurat de service ca este normal ptr acest tip de motor dotat cu turbina...
in celelalte trepte se mentine si amplifica putin pe masura ce schimb vitezele dar nu mai este asa perceptibil in treptele superioare, lucru care il pun pe seama zgomotului produs de motor la turatii ridicate
din pacate nu am reusit sa merg cu o masina identica dar mi s-a parut "nelalocul" lui ptr k la octavia 1 nu se aude ...la audi la fel, etc.
altfel masina merge ok si se pare ca in spatele acestui zgomot nu se intampla ceva care ii afecteaza performantele in vreun fel (precizez k am luat masina sh si nu e ceva sesizat din prima ...cam dupa vreo luna l-am perceput

daca stie cineva ce ar putea fi ..apreciez un raspuns
cu respect
robert dragomir
Frog is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 19:36   #2
Spyddy

Stage 2
 
Spyddy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 48
Member of:
[SKODA]
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Bucura-te de masina si lasa turbina sa-si faca treaba chiar daca la tdi-ul tau o face intr-un mod mai zgomotos.
Si eu am auzit de unele probleme la turbinele de pe 2.0 TDI dar spera si tu sa nu te numeri printre putinele cazuri.Au picat cateva turbine in special de la motoarele remapate, nu stiu daca e si cazul tau!
Nu mai esti in garantie? ca sa poti dormi linistit?
Spyddy is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 09:21   #3
Frog

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 10
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

nu mai sunt in garantie,e din '04 si numotorul nu e remapat
poate stie cineva de un zgomot similar...daca as stii k asa trebuie sa se auda as dormi linistit
zgomotul e normal, nu e deranjant ...dar de ce se aude de la prima treapta e nelamurirea mea ...nu trebuie ca turbina sa intre de la o anumita turatie ? corectati-ma dc gresesc
Frog is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 04:17   #4
iordanmarcu

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

0w30 este raspunsul
iordanmarcu is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 23:01   #5
Frog

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 10
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

ow30 o insemna ceva ptr tine iordan...
lumineaza-ma si pe mine te rog k sunt mai nestiutor
dupa cum zici tu suna chiar simplu...m-ai facut curios
Frog is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 23:09   #6
Frog

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 10
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

m-am interesat putin...uleiul zici tu sa fie vina ? pai masina asta e chiar ingrijita...am luat-o de la cineva din familie, are reviziile la zi, nu a fost alimentata cu porcarii, etc...
Frog is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 22:29   #7
iordanmarcu

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

eu am O2 140 cp de la 0 km
0W30 CASTROL 650.000 SAU 0W40 VALVOLINE 550.000 eu il schimb la 10.000-12.000 km pt ca o alerg si imi lipseste 100-200ml
i am pus soft de 180cp si am obs ca fluiera turbo, asa ca am cunoscut pe cineva la pba si ...
raspunsul este ca masina mea are 65.000 si nici o problema
P.S. de la soft mi sa terminat ambreiajul
daca ai nevoie de alte sfaturi da-mi email si te ajut pt ca eu am service si ma pricep .Franele sunt schimbate ;amortizoare: filtru sport etc
ITI TRIMIT POZE CU RS-ul MEU ( U T C ) DACA VREI ???
iordanmarcu is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 12:37   #8
Frog

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 10
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

sigur k vreau
poze astept la robert.dragomir@vodafone.com
eu inca nu am...sper sa fac si eu cateva curand ) poate cand mai schimb/ adaug ceva
deci tu zici k fluieratul ala e normal ? asta e veste buna, buna
eu nu am remapat...nici nu am avut probleme cu masina DELOC si am 73000 km, lucru pe care il consider normal la masina asta
Frog is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 13:15   #9
GoDoRoJa

Stage 2
 
GoDoRoJa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 28
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

acum depinde si cum a avut fostul proprietar grija de turbina. Daca a respectat niste chestii such as:
1. Sa nu calci masina cand e motoru` rece.
2. Sa nu opresti imediat motorul dupa un drum lung.
3. Sa nu calci masina cand esti subturat.
Mersul batraneste nu-i bun nici el ....
Parerea mea
GoDoRoJa is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 11:59   #10
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Daca zici ca masina a fost bine intretinuta, cu reviziile la timp facute in service autorizat nu cred ca are ulei de 0w30.Recomand Castrol.Oricum un mic suierat e normal sa se auda.Asta dupa 1600-1700 ture pe orice treapta.Iordanmarcu la cati km dupa ce i-ai pus soft a cedat ambreiajul?Si ce cuplu ai? Au am 448nm cuplu si inca nu mi-a cedat...dar intreb si eu preventiv. Urmati sfaturile lui Godoraju...sunt f bune.
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 19:11   #11
26nam

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 3
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Salut la voi,
Eu am Octavia 2002 1.9TDI 81Kw 110cp si am o problema la turbina, la un moment dat facea un zgomot ca de asmatici dupa ce o acceleram, sau dupa ce demaram sa schimb viteza se auzea la fel. Dupa un timp se cam 'pune in bot' pe la 3000 rot. Cel care a verificat a zis ca e turbina, eu sincer nu ma prea pricep, de aia si sunt aici, ca s-a blocat nu stiu ce pastila...
Ma poate ajuta careva cu sfaturi , si unde pot gasi piesa de schimb la un pret acceptabil
Multumesc
26nam is offline   Reply With Quote
Old 23-02-08, 22:46   #12
rocovectra

Stage 2
 
rocovectra's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 60
Member of:
[SKODA]
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Quote:
Originally Posted by 26nam View Post
Salut la voi,
Eu am Octavia 2002 1.9TDI 81Kw 110cp si am o problema la turbina, la un moment dat facea un zgomot ca de asmatici dupa ce o acceleram, sau dupa ce demaram sa schimb viteza se auzea la fel. Dupa un timp se cam 'pune in bot' pe la 3000 rot. Cel care a verificat a zis ca e turbina, eu sincer nu ma prea pricep, de aia si sunt aici, ca s-a blocat nu stiu ce pastila...
Ma poate ajuta careva cu sfaturi , si unde pot gasi piesa de schimb la un pret acceptabil
Multumesc
Daca ai un mecanic bun poti sa-l pui sa curete turbina si galeria caci problema poate fi si de la depuneri .Acelasi lucru am patit si eu la O1 19tdi pe la 100000 km si acum merge ok.Mai toti spuneau sa schimb turbina sau piesa care declanseaza la presiunea din turbina dar sa rezolvat din curatare.Bafta
__________________
VIATA TREBUIE TRAITA LA MAXIM P.S. DOAR O DATA TRECI PRIN EA
rocovectra is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 21:47   #13
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Am si eu aceeasi probllema, trebuie sa curat turbina. M-am programat la un mecanic. Nu stiu nimic despre geometrie la turbina si nu stiu daca mecanicul stie sa o faca. Poate stie cineva.
vioami is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 16:20   #14
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Scuze am uitat sa trec masina. Octavaia 1 fabricatie 2002 1,9TDI 81kw 110 cai.
vioami is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 10:05   #15
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: turbina Octavia 2 tdi 140 CP - probleme ??

Salutari! Octavia 2002 1.9TDI 81Kw 110cp. Am fost in sfarsit si am curatat turbina. Operatiunea in sine nu este de loc greoaie ba chiar este foarte simpla. Problema mai mare a fost la demontat si montat pe masina pentru ca se desfac sruburi pe sus, apoi pe sub, cu masina ridicata pe elevator pe unde se scoate si turbina. Dupa demontare am constatat ca turbina era blocata (geometria era blocata si era depusa calamina pe paleti). Tipul la care am facut curatarea are masina de sablat unde a bagat componentele dupa demontarea turbinei iar dupa aproximativ 5 min le-a scos ca noi. A montat totul la loc pe masina iar masina parca are o alta viata, parce a intinerit, si-a recapatat toti cei 110 caluti. Mentionez ca toata operatiunea nu a durat mai mult de aproximativ 3 ore si s-a facut cu aparatura profesionala, toata pneumatica. Sunt foarte multumit. Cost total operatiune 200 ron.
vioami is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -