Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-08, 14:23   #1
Ionescu Alexandru

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 7
Default Achizitionare unei Masini

Va salut cu respect!As dori sa aflu si eu parerile dvs in achizitionare unei masini noi,nu SH,dispunand de suma maxima 18500 euro.Am gasit o Skoda Octavia 2,motor 1.9TDI 105cp,varianta de echipare Elegance,la pretul de 18300 de euro cu TVA.As dori sa aflu si eu parerile despre aceasta masina,cum se comporta la drum,daca este fiabila,consumul cat mai real,daca este spatioasa,finisajele daca sunt acceptabile la pretul care il dau pe masina si bineinteles costurile intretinerii masini.Momentan eu sunt plecat in afara nu sunt in Romania si as dori sa stiu daca servicerurile sunt de buna calitate,eu fiind din Ploiesti.Va astept si cu alte opinii si pareri in legatura cu alte masini noi in banii acestia daca credeti ca ar merita alta masina.Va multumesc anticipat!
Ionescu Alexandru is offline   Reply With Quote
Old 19-08-08, 21:00   #2
central
Skoda Driver

Stage 5
 
central's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,325
Member of:
[SKODA]
Default Re: Achizitionare unei Masini

eu iti recomand cu toata increderea ceea ce ai gasit tu pentru ca si eu am la fel..... costurile de intretinere nu sunt mari consumul este undeva la 5.5 in afara, si 6.5 in oras. asa ca da-i bataie
__________________
SKODA FOREVER!!!

Skoda Octavia II, 1.9 TDi, powered by DXX
central is offline   Reply With Quote
Old 19-08-08, 22:34   #3
m3lcul

Stage 4
 
m3lcul's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 194
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SKODA]
Default Re: Achizitionare unei Masini

Quote:
Originally Posted by Ionescu Alexandru View Post
Va salut cu respect!As dori sa aflu si eu parerile dvs in achizitionare unei masini noi,nu SH,dispunand de suma maxima 18500 euro.Am gasit o Skoda Octavia 2,motor 1.9TDI 105cp,varianta de echipare Elegance,la pretul de 18300 de euro cu TVA.As dori sa aflu si eu parerile despre aceasta masina,cum se comporta la drum,daca este fiabila,consumul cat mai real,daca este spatioasa,finisajele daca sunt acceptabile la pretul care il dau pe masina si bineinteles costurile intretinerii masini.Momentan eu sunt plecat in afara nu sunt in Romania si as dori sa stiu daca servicerurile sunt de buna calitate,eu fiind din Ploiesti.Va astept si cu alte opinii si pareri in legatura cu alte masini noi in banii acestia daca credeti ca ar merita alta masina.Va multumesc anticipat!
omule, eu sunt din ploiesti. am luat octavia de la mobel, dealer-ul skoda in ploiesti. eu mi-am luat un ambiente (modelul de ekipare trend in prezent, fatza de ambiente avand in + cotiera, climatronic, radiocd stream cu mp3 si mufa de auxiliar si nu mai stiu ce). masina este exceptionala si cu mult peste altele avand in vedere raportul finisare, dotare si pret. iti recomand cu cea mai mare caldura masina. insa la banii de care dispui iti zic sa faci altfel. iti poti lua un trend pt k are dotari suficiente pt un nivel de comfort acceptabil, o poti face in timp cum vrei (jenti si alte alea), insa ia-ti 2.0 de 140 cp. e mult mai vanoasa. eu am cu a mea aproape 100 de mii si este impecabila (1.9 TDI avea 105 stock). cat despre service-uri... nici unul din tzara nu se va ridica la nivelul standardelor de afara. isi bat joc de masini. ultima revizie la service a fost la 75 de mii, cea de 90 mi-am facut-o acasa, datorita calitatii de cacao. dak ar fii service-urile k masinile, de bune, te-ar tine milionu de km garantat. insa ti-am zis, mai depinde si pe unde mergi, cum mergi etc. aaa... si dak maergi pe drumuri cat de cat bune, nu iti lua paketul de drumuri grele. suspensia este foarte rigida.
__________________
SKODA OCTAVIA 1.9 TDI Under Construction

Last edited by m3lcul; 19-08-08 at 23:41.
m3lcul is offline   Reply With Quote
Old 19-08-08, 22:52   #4
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: Achizitionare unei Masini

Bine ai venit printre noi. Pareri, pareri si pareri. Ce mai in coace si in colo skoda este o masina foarte foarte buna. Bafta!
vioami is offline   Reply With Quote
Old 19-08-08, 23:05   #5
Ionescu Alexandru

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 7
Default Re: Achizitionare unei Masini

Va multumesc foarte multe pentru sfaturile si parerile impartite!O sa raman la skoda octavia 2!Cand voi ajunge in tara o sa merg la dealer sa intocmesc actele necesare in vederea cumpararii automobilului!O sa va tin la curent cu demersul lucrurilor.Numai bine tuturor!
Ionescu Alexandru is offline   Reply With Quote
Old 19-08-08, 23:27   #6
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Achizitionare unei Masini

Salut! Momentan nu-ti pot spune cat e de fiabila(am doar 5000km),spatiu e ...cacalau(pot spune aja?), la viteza mai mare e destul de stabila(dar daca-ti pui PDG-ul nu o sa mai fie cu siguranta),consumul e f. mic-cam 5% extra-urban si cam 6.5% urban, finisajele sunt f. bune.

Iti recomand cu caldura 1.9 tdi,dar sa fie elegance. O sa iesi mult mai scump daca iei trend si pui dupa(geamuri electrice spate,4 dif.spate,inchidere centralizata cu telecomanda(cheie tip briceag),proiectoare de ceata,jenti de aliaj,oglinzi ext. cu iluminarea spatiului de intrare in masina,suport ochelari,plasa fixare bagaje in portbagaj,compartiment de depozitare sub scaun pasager,scaun sofer si pasager cu suport lombar si reglaj manual pe inaltime,cotiera centrala spate -rabatabila cu posibilitate acces in portbagaj+ca eu mi-am comandat optional jentile PEGASUS pe 17'' cu 320E);TREND 1.9 tdi=16865 E si ELEGANCE 1.9 tdi=17698 E. Preturile sunt cat de cat actuale(martie). Bafta!!
__________________
”Plecat cu gandu’…la un coupe…motor mare… fara CD si fara difuzoare…s’auzi cum urca’n ture…prea tare…” insa “ Traieste cu grija, viata n-are “roata de rezerva”

Last edited by 18_NYK; 19-08-08 at 23:29.
18_NYK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -