Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-08, 08:36   #1
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Intamplare

Va salut. Mergeam acum cateva zile seara pe la 20.00 in spatele unui tir, cand deodata a apărut de sub tir un bulgar mare de gheata. Nu am mai avut cum sa-l evit in totalitate li l-am prins cu partea dreapta in dreptul rotii. Mi s-a spart pasajul plastic roata dreapta si se vede partea de jos a radiatorului intercooler. Ce am observat schimbat la masina. Merge normal, trage cam pana pe la 2500 turatii dupa care parca nu mai are vlaga. Radiatorul nu se vede spart, am miscat de el si nu se misca, totul ok. Stie cineva care ar putea fi cauza? Multumesc.
vioami is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:32   #2
gj02uas
Skoda Driver

Stage 3
 
gj02uas's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 145
Member of:
[SKODA]
Default Re: Intamplare

Parerea mea e sa mergi cat mai repede la service si sa nu mai cauti raspuns-uri pe net. Asta daca tii la masina ta.
gj02uas is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 16:16   #3
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Intamplare

Quote:
Originally Posted by vioami View Post
Va salut. Mergeam acum cateva zile seara pe la 20.00 in spatele unui tir, cand deodata a apărut de sub tir un bulgar mare de gheata. Nu am mai avut cum sa-l evit in totalitate li l-am prins cu partea dreapta in dreptul rotii. Mi s-a spart pasajul plastic roata dreapta si se vede partea de jos a radiatorului intercooler. Ce am observat schimbat la masina. Merge normal, trage cam pana pe la 2500 turatii dupa care parca nu mai are vlaga. Radiatorul nu se vede spart, am miscat de el si nu se misca, totul ok. Stie cineva care ar putea fi cauza? Multumesc.
e posibil sa fii gaurit intercoolerul sau sa fi fisurat vre-o conducta de la admisie si sa pierzi presiune pe acolo....dute la un service si verifica...multa bafta
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 11:32   #4
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: Intamplare

cu siguranta so fisurat ceva furtun, si nu baga turbina presiune .... nu umbla asa cu ea, ca iti consuma mult, si se paote strica mai tare
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 22:29   #5
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: Intamplare

Stima! Revin. Dupa intamplare nu am mai prea circulat. Azi si ieri am mai iesit putin pentru cativa kilometri in oras sa vad cum se mai comporta. Acum nu am mai observat ceva modificari cum ca nu ar trage dar dupa ce o turez ceva in sarcina (in mers cativa km) am cateva picaturi de ulei sub intercooler. Am fost la un mecanic bun, dar e foarte ocupat si nu a reusit sa se uite, m-a tot amanat. Acum astept pentru marti la altul. O sa revin. Stima!
vioami is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 15:28   #6
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: Intamplare

Stima! Revin. Am rezolvat problema. Din lovitura se slabise putin capul de plastic al al intercoolerului la un colt si pe acolo prindea aer. Erau slabe doua agrave de alea la colt. Le-a strans si totul a revenit la normal. Multumesc pentru sfaturi! Stima si multi km fara probleme!
vioami is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -