Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-07, 13:32   #1
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Red face Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Am si eu o problema, mi-am cumparat de curand o O Tour ... si boxele din fabrica sunt de cacat ! Problema e ca vreau sa le schimb si nush ce dimensiuni sunt ... si daca trebuie neaparat sa le schimb in service la ei ca sa nu pierd garantzia ?


Astept sugestii ce ar fi mai bine sa fac ... si playeru care l-au dat ei e cam nasol ... un JVC nu stiu modelul !


Ce boxe ar fi mai bune ... ca sa am si bas ceva ... ca nu as vrea sa pun un subwoofer pe ea ???


Multumesc anticipat !!!
__________________
Wars come and go, but my warriors stay eternal !!!
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 15:39   #2
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Quote:
Originally Posted by sticla_betiva View Post
Am si eu o problema, mi-am cumparat de curand o O Tour ... si boxele din fabrica sunt de cacat ! Problema e ca vreau sa le schimb si nush ce dimensiuni sunt ... si daca trebuie neaparat sa le schimb in service la ei ca sa nu pierd garantzia ?


Astept sugestii ce ar fi mai bine sa fac ... si playeru care l-au dat ei e cam nasol ... un JVC nu stiu modelul !


Ce boxe ar fi mai bune ... ca sa am si bas ceva ... ca nu as vrea sa pun un subwoofer pe ea ???


Multumesc anticipat !!!
Boxele pe fata au dimensiunea de 16.5 cm in diametru (ca la golf 4) (din cate stiu eu..la golf e sigur asa ca am schimbat eu unele)
Mi-e mi-au dat un pioneer (player) si e f marfa.Sunt incantat si de boxele orignale (adik se aud binisor...ca se poate si mai bine..stiu...acum depinde in ce vrei sa investesti)
Problema la mine...e ca nu am optat si pentru cele 4 boxe suplimentare (am crezut ca sunt doar tweetere...dar sunt boxele spate si tweetere spate) Dimensiunea boxelor spate cred ca e mai mica ...ele vin montate in spatele banchetei in suporturile alea de plastic (care sustin policioara )
Si daca vrei sa le schimbi trebuie sa te duci in service...ca altfel pierzi garantia la partea electrica (din cate stiu eu)....(problema la mine...de exemplu e ca eu nu am firele trase pentru boxele din spate) In caz ca nu ai optat pt boxele din spate...s-ar putea sa ai aceeasi problema
P.S: sper ca ti-am fost de ajutor (nush ce boxe sa iti recomand...e preferabil sa ai aceeasi linie incearca www.sono.ro -nu fac reclama...k nu imi da nimeni bani ...dar au preturi ieftine si marfa buna...stiu 2 pers care au luat de la ei )
P.P.S: pune si niste poze cu masina
__________________
My Love!!! Skoda Octavia 1---1.6---102 cp

https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/58549-my-love-octavia-1-a.html (stare actuala : Stock)

Last edited by Stuey; 27-12-07 at 15:43.
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 20:29   #3
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

mercik frumos de sfat ... daca u zici ca la tine se aud bine ... inseamna ca e de la player ... am un Sony pe Dacie foarte bun ... o sa incerc sa il pun pe Skoda sa vad daca e diferentza ... !!! P.S:Io am boxe si pe fatza si pe spate !!!
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 20:32   #4
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Default Niste poze !!!

masinutza mea !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00163.JPG
Views:	369
Size:	321.6 KB
ID:	414637   Click image for larger version

Name:	DSC00164.JPG
Views:	234
Size:	337.4 KB
ID:	414638   Click image for larger version

Name:	DSC00165.JPG
Views:	188
Size:	426.4 KB
ID:	414639  

Click image for larger version

Name:	DSC00166.JPG
Views:	163
Size:	399.7 KB
ID:	414640   Click image for larger version

Name:	DSC00167.JPG
Views:	218
Size:	430.8 KB
ID:	414641   Click image for larger version

Name:	DSC00169.JPG
Views:	358
Size:	409.4 KB
ID:	414642  

Click image for larger version

Name:	DSC00172.JPG
Views:	1113
Size:	307.7 KB
ID:	414643  
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 03:22   #5
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Niste poze !!!

Quote:
Originally Posted by sticla_betiva View Post
masinutza mea !
Sa o stapanesti sanatos Sa nu ma intelegi gresit...boxele se aud binishor...dar daca vrei sa investesti in altele...merita.Eu deocamdata vreau sa ma ocup de exterior.Incearca totusi si cu playeru...si daca nu vezi nici o diferenta apeleaza la unele noi Numa bine!
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 10:32   #6
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Boxele schimbale...stai calm ca nu pierzi garantia,nu verifica ei dc. ai schimbat boxele. Iti recomand sa le schimbi, cauta boxe sistem adica cu tweeter separat, incearca DLS. Cele originale sunt de carton, au magnet mic, bass pauza, ca player incearca Alpine sau Clarion, Pioneer se aude bine dar, sunt slabutze pe partea radio.
@Stuey..trebuia sa alegi si boxele pe spate...o sa fie mai greu acuma sa pui pe spate, ma refer la cablaje...Bafta la toti skodistii..un an nou bun, La multi ani!
jasson is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 11:01   #7
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Smile Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

da chiar ... am vazut ca pe spate sunt mufele alea ciudate rau ... ce draq fac cu ele ???
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 11:31   #8
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Quote:
Originally Posted by jasson View Post
Boxele schimbale...stai calm ca nu pierzi garantia,nu verifica ei dc. ai schimbat boxele. Iti recomand sa le schimbi, cauta boxe sistem adica cu tweeter separat, incearca DLS. Cele originale sunt de carton, au magnet mic, bass pauza, ca player incearca Alpine sau Clarion, Pioneer se aude bine dar, sunt slabutze pe partea radio.
@Stuey..trebuia sa alegi si boxele pe spate...o sa fie mai greu acuma sa pui pe spate, ma refer la cablaje...Bafta la toti skodistii..un an nou bun, La multi ani!
Stiu ca trebuia sa aleg si optiunea aia ....dar mi-am dat seama prea tarziu
@Sticla_betiva....aici nu pot sa te ajut...ca nush cum arata mufele spate
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 18:20   #9
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Mufele pur si simplu dupe ce se scot bohele originale se taie si se inlocuie cu boxe originale. Mai bine te duci la un centru de montat sisteme audio..stiu baietii ce sa faca..si crede-ma ca e o mica bataie de cap sa le schimbi..Atentie la boxele de pe usi sa nu depaseasca o anumita adancime , deoarece o sa loveasca geamul cand coboara...Boxele pe spate tot sistem sa fie...cu tweeter separat...E un centru de boxe si alarme pe Drumul Sarii. vis-a-vis de casa de casatorii sector6., baietii sunt profesionisti si pret mic, recomand o vizita la ei. Bafta.
jasson is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 13:26   #10
gj02uas
Skoda Driver

Stage 3
 
gj02uas's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 145
Member of:
[SKODA]
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Eu pot sa iti recomand HERTZ. Au un foarte bun raport pret calitate !
gj02uas is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 20:59   #11
MS 87 PIJ
Skoda Driver

Stage 5
 
MS 87 PIJ's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 742
Member of:
[SKODA]
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Am si eu o Skoda Ocatvia 1 combi si miam schimbat muzikutza din ea o cutie muzicala si suna exagerat de bine tio recomand
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010190.JPG
Views:	1004
Size:	578.8 KB
ID:	415983   Click image for larger version

Name:	LPIC6442.JPG
Views:	1120
Size:	1.26 MB
ID:	415984  
MS 87 PIJ is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 10:06   #12
gj02uas
Skoda Driver

Stage 3
 
gj02uas's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 145
Member of:
[SKODA]
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Arata foarte bine ce ai acolo. Ce putere au si cat te-a dus? Pe componente daca se poate: statii+boxe+capacitoare+conectica
gj02uas is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 21:43   #13
MS 87 PIJ
Skoda Driver

Stage 5
 
MS 87 PIJ's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 742
Member of:
[SKODA]
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

Amplificatoare: 2x Panasonic 800 RMS
Difuzoare : 2x Pioneer 800 RMS
COndensatoare:2x USblaster 1.2 Farazi
MS 87 PIJ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 10:23   #14
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

) ... sa ma bata mama ce e akolo ... nu vreau chiar asa de radical sa fac ... vreau sa nu adaug ceva in plus adika sub/statzii/condensatoare nebunii ... aaa ... boxele ei sa le schimb ... !!!
zicea cineva de adancime ... ca daca sunt prea adanci nu se mai deschide geamu' ... cat draq trebuie sa fie si aia ???
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 21:36   #15
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Default Re: Schimb de boxe Skoda Octavia Tour

am gasit un magazin prin Drumul Taberei ... aaa ... oamenii lucreaza cu Blaupunkt ... aaa ... am gasit boxe tot ... cu tot cu montaj cam 5 bulioane ... !!!
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -