Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-07, 20:17   #1
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Exclamation Pachet DRUMURI GRELE ?

Salut .. De Curand A Mai Intrat In Familie O Octavia Tour 1.9TDI .. Si Ma Gandeam Sa`i Pun Pachetul "DRUMURI GRELE" ... Cum Se Comporta Masina Cu Acest Pachet Pe Ea , Avantaje/Dezavantaje? .. Masina Mai Mult Circula In Oras .. Gropi Multe .. Pareri/Sugestii ... ??? ... Multumesc Mult
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 17:28   #2
roberto69

Stage 5
 
roberto69's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 301
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

PDG-ul reduce un pic stabilitatea in curbe. Daca circuli predominant in urban se merita.
roberto69 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 18:39   #3
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

DACA VREI SA TE RASTORNI IN CURBE...atunci...pune-ti!
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 20:29   #4
Spyddy

Stage 2
 
Spyddy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 48
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

eii, esti cam dur si tu atunci cand vorbesti de asa ceva. Daca Octavia cu PDG s-ar rasturna in curbe cu siguranta n-ar fi existat aceasta optiune!
Spyddy is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 23:12   #5
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Tocmai De Lucrul Asta Mie`ra Frica ... STABILITATEA REDUSA .. Masina E Destul De Joasa ... Si E Condusa Destul De .. AGRESIV .. Iar Stabilitatea In Curbe Pana Acum Nu A Pus Deloc Probleme... Dar Are Totusi Cateva Probleme Atunci Cand Este Condusa Pe Drumurile "ASFALTATE" Ale Tzarisoarei Noastre ... Baia De Ulei Fiind Foarte Jos ... Hmm ... Si De Aceea Am Vrut Mai Multe Sfaturi ... Si Inca Vreau ...
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 02:06   #6
gj02uas
Skoda Driver

Stage 3
 
gj02uas's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 145
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Parerea mea e sa o lasi asa cum e pentru ca arata mult mai bine cu garda joasa.Daca mergi cu grija nu cred ca vei avea probleme.
gj02uas is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 14:41   #7
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

lass-o asa ...iti zic eu....numa dureri de cap o sa ai daca vrei sa pui pachetul ala pe ea....
first ...nu o sa potriveasca....second.....perzi timp,nervi,bani....third....se merita?sa te lamuresc ....un amik a vrut acelasi lucru ca si tine tot ca a ta avea masina.....ia omu pachetu,se duce la service,desface masina ,si surpriza amortizoarele sunt prea mari....nervi,timp pierdut,etc....i se comunica ca dureaza inca 2 zile sa-i aduca altele.....pana la urma omu s-a lasat pagubas....da tot a trebuit sa platesca manopera....demontare-montare...cu ce s-a ales banii cheltuiti,nervi nu mai spun,timp pierdut....
cunosc asta pt ca eram in service cand a intrat omu cu masina....masina mea e in lucru....e doar o sugestie...Drive Carefully
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 16:28   #8
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Deci pana la urma imi recomandati sa raman cu pachetul normal ? sau ce...? totusi as dori ca masina sa fie putin mai inalta.... baia de ulei e totusi foarte jos si mereu imi atinge.... suspensii mai inalte ? sau ? ... ? si cam ce mi`ati recomanda ? mersi pt toate sfaturile de mai sus :P
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 17:14   #9
roberto69

Stage 5
 
roberto69's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 301
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Poti opta pentru un scut metalic. Eu am PDG, conduc destul de sportiv zi eu si nu am avut probleme de stabilitate.
roberto69 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 15:30   #10
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

pai .. stiu ca masina arata cam ridicata cu PDG`ul ... dar na...uneori mai bine suferi decat multe drumuri la service ... si sunt si avantaje uneori ... dar inca ceva... daca optez pt PDG .. cauciucurile vor fi schimbate .. sau raman aceleasi?
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 15:55   #11
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Pdg iti scade putin stabilitatea in curbe(mai ales daca ii faci balans), masina franeaza si pleaca dupa loc putin mai prost decat fara aceasta obtiune. Diferentele nu sunt f mari, nu sunt de speriat, dar se simpt. La viteza mare totusi diferentele sunt putin mai mari. Iti recomand sa-ti iei doar un scut metalic ca sa protejezi baia de ulei si sa conduci cu mai multa grija. Nu se schimba anvelopele la montarea pdg. La Octavia 1 se monteaza niste inaltatoare de cauciuc si scutul metalic.ATAT. La Octavia 2 sunt alte arcuri....eu am avut pachetul de drumuri grele pe masina mea(Octavia 2) si cand am pus suspensie sport, chiar s-au simtit diferenta.(franare, aderenta la start, stabilitate). Aspectul este un alt capitol de care poti tine cont...Mult succes
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 09:25   #12
ReMM
Skoda Driver

Stage 4
 
ReMM's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 235
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

cum sa-i scada ma stabilitatea in curbe...ca doar n-o inalta cu 10 cm...singurul impediment, ca sa-i spun asa, e faptul ca nu mai are un aspect prea placut...cele care au pdg se cunosc de departe insa nicidecum sa-i scada stabilitatea...pai aveti idee cate masini se vad cu pdg? din 10 masini jumate sunt cu pdg...depinde acum cum o intretii...eu n-am pdg si n-am scutul nici macar zgariat...
__________________
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul 4tuning.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi
ReMM is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 19:18   #13
Y O B
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Y O B's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 565
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SKODA]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Quote:
Originally Posted by Spyddy View Post
eii, esti cam dur si tu atunci cand vorbesti de asa ceva. Daca Octavia cu PDG s-ar rasturna in curbe cu siguranta n-ar fi existat aceasta optiune!
iti spun eu ca te rastorni. Eu am avut O1 cu PDG si m-am rasturnat. In curbe iti fuge spatele la viteza de nu te vezi.
Y O B is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 16:17   #14
adrian_cotofan

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 6
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

Poti sa-ti pui fara probleme PDG-ul... eu am optiunea asta din fabrica. Nu am o treaba cu stabilitatea, demaraj, franare si altele... Merge f bn masina, din contra, kiar m-a ajutat de multe ori, mergi mai lejer pe un drum accidentat si scutul metralic e foarte bine venit!! Eu am jante pe 16" si cu PDG se vede si mai misto masina. Altceva vreau sa-ti spun si tie si la altii care au dilema asta cu paketul... am vazut la mai multe Skode urmatorul lucru, anume ca daca PDG-ul e optiune venita din fabrica, at masina intr-adevar sta mai ridicata si dupa multi km parcursi sau ani de zile, ea ramaine la fel de ridicata. In skimb PDG-ul pus mai apoi in service e cam degeaba, se observa prea putin ca ar avea asa ceva. Am prieteni care si-au pus asa si nu se observa mai nimic ca ar fi inaltzata masina, singurul lucru bun fiind doar ca are acel scut metalic si ca nu vei mai avea probleme cu arcurile pe spate in sensul ca nu se mai lasa masina pe spate. Deci eu unul mi-as pune optiunea asta kiar si dupa doar sa nu se lase in timp masina pe spate, ca am vazut o gramda de Skode cu problema asta... Numai bn la toata lumea...
adrian_cotofan is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 21:40   #15
ReMM
Skoda Driver

Stage 4
 
ReMM's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 235
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pachet DRUMURI GRELE ?

pai interesul care e?? sa se vada ca o ai tanc?? e bun doar pt scutul metalic pe care-l contine pdg-ul...atat!!
ReMM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -