Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-11, 15:07   #1
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Problema electrica releu avarii Skoda Octavia 1 /1.6 benzina

Buna ziua, am o Skoda Octavia 1, an 2006 , motor 1,6 benzina, 74.000 km, de putin timp a inceput sa manifeste o problema careia nu-i dau de cap, aceasta se manifesta astfel, la butonul de avarii din centrul bordului, se aud sunete specifice semnalizarii, acestea se manifesta dupa ce dau semnal si se termina semnalizarea, si ocazional fara sa dau semnal. Cand se aud acele sunete si nu dau semnal nu se aprinde butonul de avarii. Decat se aud acele sunete. Initial mi s-a spus sa schimb releul acela din bord, cu butonul de avarii. Zis si facut, mers la skoda, cumparat, si inlocuit( o gramada de bani pt. acel buton insapentru a rezolva problema am zis ca merita). Din pacate dupa schimbarea acelui buton problema s-a manifestat lafel. Imi puteti da o sugestie sau sa-mi recomandati pe cinevadin bucuresti care sa poata rezolva aceasta problema. Totodata mai am o problema, la trei ,patru luni trebuie sa completez cu antigel,intrucat nivelul scade din vas. Masina nu manifesta nicio problema, merge normal, pe sub masina nu ramane nimic, in motor nu se pierde intrucat am verificat uleiul, nu creste nu scoate fum sau lucruri de genul acesta. Acelasi lucru daca imi puteti recomanda pe cineva. Multumesc anticipat.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 19:27   #2
VRS

Stage 5
 
VRS's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 799
Member of:
[SKODA]
[AUDI]
Default Re: Problema electrica releu avarii Skoda Octavia 1 /1.6 benzina

fa-i o diagnoza si poate afli raspunsul.
VRS is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 07:14   #3
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Problema electrica releu avarii Skoda Octavia 1 /1.6 benzina

pe diagnoza nu da exact, de aceea am schimbat degeaba butonul de avarii cu releu, problemas a rezolvat inlocuind maneta de semnalizare
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 18:55   #4
Belutul

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 1
Default Re: Problema electrica releu avarii Skoda Octavia 1 /1.6 benzina

Am si eu aceasi problema la o skoda superb..acum ce sa schimb releul sau batul de semnalizare..?.)
Belutul is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 20:37   #5
lasca

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 8
Default Re: Problema electrica releu avarii Skoda Octavia 1 /1.6 benzina

Am patit-o si eu cu "releul"...
Era de la semnalizator...am schimbat maneta si si-a revenit...
E problema la VAG...
lasca is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 17:05   #6
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Problema electrica releu avarii Skoda Octavia 1 /1.6 benzina

Quote:
Originally Posted by Belutul View Post
Am si eu aceasi problema la o skoda superb..acum ce sa schimb releul sau batul de semnalizare..?.)
Quote:
Originally Posted by lasca View Post
Am patit-o si eu cu "releul"...
Era de la semnalizator...am schimbat maneta si si-a revenit...
E problema la VAG...
Da, așa este, și la mine tot cu maneta s-a rezolvat, aceeasi rezolvare au mai avut-o doi prieteni.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 07:41   #7
cadryan

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 7
Default re !

care ma poate ajuta shy pe mine ?? am o skoda octavia 1 2001 1.6 75 cp.....dupa ce se incalzeste motorul...imi ramane martorul airbag aprins .....doar la relanti ...daca apas acceleratia se stinge .....daca o las iar la relanti ..iar se aprinde....are careva vreo idee de la ce ar putea fi ?
cadryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -