Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-10, 18:43   #1
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default HELP: Usa stanga spate blocata

Va salut! Am si eu o problema si nu stiu ce as putea face. Mi s-a blocat usa de pe spate stanga pe inchis si nu pot sa o mai deschid nici din telecomanda, nici din buton interior si nici din cheie in iala usa sofer. Se deschid toate iar acea usa ramane inchisa. Nici nu se ridica butonul din interior. Daca trag de manerul de deschidere din interior, se ridica butonasul, usa nu se deschide iar la eliberare butonasul intra in interior. Va multumesc anticipat!
vioami is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 06:58   #2
stilostilo

Stage 5
 
stilostilo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 701
Member of:
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: usa stanga spate blocata

Salut! Cred ca ti sa stricat iala sau so fi blocat ceva in ea. Practic daca o deschizi din interior ar trebui sa mearga ca e pe cablu.
Nu stiu cu ce te pot ajuta, eventual niste poze cum sa desfaci fata de usa.
Cheers!
__________________
www.mariuscontiu.blogspot.com
www.mariuscontiu.blogspot.com
stilostilo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 15:54   #3
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: usa stanga spate blocata

Multam mult de raspuns stilostilo, dar nu cred ca pot demonta fata de usa pe data ce usa nu se poate deschide e blocata pe inchis. Cred ca mai intai trebuie deschisa cumva.
vioami is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 18:02   #4
mirceaonul

Stage 2
 
mirceaonul's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 66
Member of:
[SKODA]
Default Re: usa stanga spate blocata

Daca mai este de actualitate, musai data jos fata de usa. Consider ca se poate si daca este usa inchisa. Fata de plastic este prinsa cu niste cleme in cateva puncte...Spune-mi daca mai este de actualitate problema ca iti descriu pasii necesari. Merci
mirceaonul is offline   Reply With Quote
Old 26-09-10, 18:53   #5
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: usa stanga spate blocata

Quote:
Originally Posted by mirceaonul View Post
Daca mai este de actualitate, musai data jos fata de usa. Consider ca se poate si daca este usa inchisa. Fata de plastic este prinsa cu niste cleme in cateva puncte...Spune-mi daca mai este de actualitate problema ca iti descriu pasii necesari. Merci
Multam mult. Este de actualitate deoarece nici nu am avut timp de ea. Problema este nerezolvata si nu gasesc solutii. Am demaontat mufa dintre stalp si usa, am scos-o si bagat-o dar nici o rezolvare. Astept inca cateva sfaturi utile sau orice ajutor imi este necasar. Cu respect!
vioami is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 12:10   #6
joko2

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 15
Default Re: usa stanga spate blocata

am si eu exact aceeasi problema. ambele usi din spate raman blocate si nu se deschid nicicum. am dat fetzele alea jos din interior si am tras de cabluri si de toate dar degeaba..asa ca nu te mai obosi sa le dai jos.
Am fost la un service si nici ala nu a reusit sa il deblocheze, mi-a spus ca nu e problema electrica, si mi-a recomandat sa merg la un tinichigiu , am fost si mi-a zis ca se poate rezolva. Deci asta iti pot recomanda sa mergi si til deblocheaza.
joko2 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 12:13   #7
joko2

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 15
Default Re: usa stanga spate blocata

am uitat sa zic ca la inceput si mie doar o usa ramanea blocata si dupa un timp in care nu m-a interesat de usa aia , mi s-a blocat si a 2a din spate ...

sa ne spui daca reusesti se repari usa, ca ma intereseaza si pe mine ce si cum. si pretu.
joko2 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 11:41   #8
stilostilo

Stage 5
 
stilostilo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 701
Member of:
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: usa stanga spate blocata

Quote:
Originally Posted by joko2 View Post
am uitat sa zic ca la inceput si mie doar o usa ramanea blocata si dupa un timp in care nu m-a interesat de usa aia , mi s-a blocat si a 2a din spate ...

sa ne spui daca reusesti se repari usa, ca ma intereseaza si pe mine ce si cum. si pretu.
Ai inchidere centralizata pe ea ?
stilostilo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 13:12   #9
joko2

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 15
Default Re: usa stanga spate blocata

da are inchidere centralizata, dar nu pe telecomanda, ci pe cheie doar...
joko2 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 22:52   #10
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: usa stanga spate blocata

ma si la mine aia pe partea soferului, usa din spate .. a ramas blocata. Dar eu daca imping usa inainte sa o deschid , se deschide , si dupa se deschide normal ........
Dar cand inchid masina (inchidere cu cheia, radiocomanda de pe telecomanda e dusa) si dupa o deschid , panica nu se deschide , dar ma imping in ea , face un CLICK mai subtil si dupa merge deschisa non stop!
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 08:31   #11
joko2

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 15
Default Re: usa stanga spate blocata

Quote:
Originally Posted by tuluca.dan View Post
ma si la mine aia pe partea soferului, usa din spate .. a ramas blocata. Dar eu daca imping usa inainte sa o deschid , se deschide , si dupa se deschide normal ........
Dar cand inchid masina (inchidere cu cheia, radiocomanda de pe telecomanda e dusa) si dupa o deschid , panica nu se deschide , dar ma imping in ea , face un CLICK mai subtil si dupa merge deschisa non stop!
Impingi pe dinauntru zici ,nu?? tre sa incerc asa dar ..slabe sanse ii dau sa mearga si la mine asa.

ehh acuma am alta problema mai mare decat usa. se amana reparatia usilor pt o perioada.
joko2 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 12:45   #12
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: usa stanga spate blocata

nu nu , impingi de afara .... te impingi asa in toata usa ! si dupa tragi de maner! salve
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 13:24   #13
joko2

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 15
Default Re: usa stanga spate blocata

Quote:
Originally Posted by tuluca.dan View Post
nu nu , impingi de afara .... te impingi asa in toata usa ! si dupa tragi de maner! salve

am sa incerc asa ..sunt curios.
joko2 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-11, 20:41   #14
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: HELP: Usa stanga spate blocata

In sfarsit am reusit deschiderea usii. Dupa ce am dat capitonajul jos a fost imposibil de deschis pana am ajuns la un electrician care a facut o punte in mufa mare care intra in modulul electronic de pe macara si s-a deschis. De atunci o folosesc numai manual. Nu se mai inchide, nici deschide din telecomanda. Se inchide si deschide numai manual. Stima!
vioami is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 08:46   #15
vioami

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 491
Default Re: HELP: Usa stanga spate blocata

Va salut! Revin la problema. Zilele astea am schimbat si modulul electronic de pe macara fara nici un rezultat(broasca fiind schimbata mai inainte). Usa tot nu se deschide\inchide nici din cheie si nici din butonul de pe usa soferului. Deci este ceva din cablaje sau modulul confort care nu stiu unde este pozitionat. Poate ma ajuta cineva. Stima!

Last edited by vioami; 07-06-12 at 09:01.
vioami is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -