Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-08, 23:46   #16
zang

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 16
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

Cred totusi ca schimba in jos dar e normal sa se si tureze excesiv. In schimb trebuie sa simti ceva cuplu.
Nu stiu cum au astea noi, posibil sa fie ceva, vreun sistem anti-demaraj, dar in mod normal ar trebui sa schimbe. Eu cate automate am condus, toate au facut la fel.
zang is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 23:11   #17
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

Butonul acela este gandit pentru cutii automate, din motive de constructie (nu se renta sa faca doua tipuri de pedale de acceleratie, avand in vedere ca butonul acela nu incurca cu nimic) si cele automate, si cele manuale au acelasi buton.

Functia lui principala este kick-downul, adica la apasarea lui se realiza trecerea la o treapta mai inferioara. Referitor la ce a postat zang, nu am incercat dar este posibil sa fie adevarat.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 13:52   #18
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

La cutiile manuale, butonasul respectiv are rolul de a "decupla" pilotul automat....de aceea a crescut viteza de la 130kmph cum ei setat pe pilot automat la mai mult e facut pt a decupla mai repede si a accelera in cazul nevoii unei depasiri rapide.
Intr-adevar la cutiile automate si semiautomate acel butonas are rolul de kick-down.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 13:57   #19
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

butonasul respectiv nu cred ca e mai ales pt pilot automat! ci pentru limitator! Am un limitator.. spre exemplu ii dau sa meaga cu maxim 70 km/h..oricat as apasa pe acceleratie, oricat m-as juca cu schimbatorul, nu sare de 70.. insa daca apas mai tare acceleratia si implicit, butonasul..se decupleaza limitatorul !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 14:01   #20
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
butonasul respectiv nu cred ca e mai ales pt pilot automat! ci pentru limitator! Am un limitator.. spre exemplu ii dau sa meaga cu maxim 70 km/h..oricat as apasa pe acceleratie, oricat m-as juca cu schimbatorul, nu sare de 70.. insa daca apas mai tare acceleratia si implicit, butonasul..se decupleaza limitatorul !
Pai la aia m-am referit...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 14:09   #21
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

pilot automat nu e acelasi lucru cu limitator
dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 14:16   #22
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pilot automat nu e acelasi lucru cu limitator
Ok, decuplator de limitator, am avut de a face mai putin cu MBz eu mai mult lucrez pe BMW-uri, care au o conceptie putin diferita cu privire la limitari si pilotul automat e putin diferit, aceste functii fiind decuplate de obicei la o actionare mai violenta a acceleratiei, la fel si cick-down-ul la cutiile automate.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 16:19   #23
albina_ionut_18

Stage 2
 
albina_ionut_18's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 26
Default Re: intrebare referitoare la acceleratie

si tata are la fel la mercedes si am apasat si la liber si in mers si nu se simte nici o diferentza
albina_ionut_18 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -