Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Comunitatea globala 4Tuning

Comunitatea globala 4Tuning Aici ne cunoastem mai bine, aici ne certam daca e cazul, aici ne impacam si tot aici aflam unde ne intalnim. Cel mai potrivit loc in care poti sa iti faci intrarea pe forum

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-07-08, 14:45   #31
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Shaormarii

Si eu imi faceam singur cand eram acasa, cateodata imi faceam chiar si 2 extralarge. Nu mai puteam sa respir dupa ce mancam.
dagosh88 is offline  
Old 20-07-08, 19:56   #32
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: Shaormarii

la dristor mi s-a parut cea mai buna...am mancat acum cativa ani de la shaormaria de langa piata vitan (unde mi-a facut-o un baiat care are un cielo aici pe forum..B-xx-REU)si avea cartofii reci
__________________
canon is offline  
Old 22-07-08, 15:02   #33
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Shaormarii

facem si un mic schimb de retete pt shaorma?
bmwm5 is offline  
Old 22-07-08, 17:42   #34
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Shaormarii

baietzi, cea mai tare era la genin,mai ales cand o facea patronul; aia de la dristor a expirat, aia la maverick nu intelegi nimik, singura pe care am gasit-on sa semene cu genin e la Wild chicken la razoare; reteta: lipia se unge cu sos de usturoi; carne, cartofi, ff putin varza s extrm de putini castraveti, si ink o jumate sau o lingura de sos simplu, fara usturoi, deasupra; fara iute, fara altceva..asa imi place mie

acum: tatal prietenei a stat f mult in liban..iar shaorma e altceva acolo: dupa ce o face, o pune pe o plita pe care are ulei de masline la inkalzit, pe ambele parti, are sos de ardei iute, castravetii taiati pe lungime, iar carnea e bine fragezita cu lamaie
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline  
Old 22-07-08, 20:32   #35
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Shaormarii

Quote:
Originally Posted by Bytzu View Post
baietzi, cea mai tare era la genin,mai ales cand o facea patronul; aia de la dristor a expirat, aia la maverick nu intelegi nimik, singura pe care am gasit-on sa semene cu genin e la Wild chicken la razoare; reteta: lipia se unge cu sos de usturoi; carne, cartofi, ff putin varza s extrm de putini castraveti, si ink o jumate sau o lingura de sos simplu, fara usturoi, deasupra; fara iute, fara altceva..asa imi place mie

acum: tatal prietenei a stat f mult in liban..iar shaorma e altceva acolo: dupa ce o face, o pune pe o plita pe care are ulei de masline la inkalzit, pe ambele parti, are sos de ardei iute, castravetii taiati pe lungime, iar carnea e bine fragezita cu lamaie

terminate nene vrei sa fac ulcer
200SX is offline  
Old 22-07-08, 21:55   #36
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: Shaormarii

yummy...retete.

lipie+carne+cartofi+ceapa(la greu)+varza(f.f. putina)+boia iute(f.f. putina)+ketchup+maioneza+sos de usturoi :X
acum mai nou poti sa ii pui si rosii...si iese foarte buna :X
canon is offline  
Old 23-07-08, 00:35   #37
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Shaormarii

hehe secretul consta in altceva, carnea se pune la macerat cel putin 24 de ore in sos de boia, alune, ulei de masline si alte cateva condimente apoi se pune la prajit, metodele difera de la tara la tara, si cele mai interesante sunt cele care se fac in lipie proaspata (am vazut un kurd cum le facea ..... foarte tare)
Ce se gaseste pe piata este o tocanita sau un ghiveci, in afara de Genin unde se respecta reteta, in alte locuri nu prea am mai gasit ...
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 23-07-08, 01:26   #38
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Shaormarii

Quote:
Originally Posted by dagosh88 View Post
The Arabic shawarma and Mexican tacos al pastor are similar to gyros, all derived from the Turkish döner kebab which was invented in Bursa in the 19th century.

Asta am gasit pe wikipedia, ca nu stiam ce e gyros Deci e cam aceeasi chestie pana la urma, doar ca am impresia ca gyros are doar lipia, carne, cartofi si sosuri, fara altele pe langa.
astia pe aicea (los angeles care e aprope de Mexic) pun la gyrosul asta si fasole, au ceva in genul mancare de fasole boabe intregi.. si pun si asa ceva inuntru sau uneori orez (nu e orez simplu pare oarecum preparat), oricum daca ii zici tu ce sa puna iese cat de cat un simulacru de shaorma.

oricum shaorma floresca locul 1 (inteleg ca a disparut) pacat
si e mancabila si shaorma de la Orizont din dr. Taberei
200SX is offline  
Old 23-07-08, 12:20   #39
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Shaormarii

La Floreasca era Genin -> Orizont - Maverick
NWZeu is offline  
Old 23-07-08, 12:27   #40
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Shaormarii

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
hehe secretul consta in altceva, carnea se pune la macerat cel putin 24 de ore in sos de boia, alune, ulei de masline si alte cateva condimente apoi se pune la prajit, metodele difera de la tara la tara, si cele mai interesante sunt cele care se fac in lipie proaspata (am vazut un kurd cum le facea ..... foarte tare)
Ce se gaseste pe piata este o tocanita sau un ghiveci, in afara de Genin unde se respecta reteta, in alte locuri nu prea am mai gasit ...
E pe Calea Mosilor un magazin arabesc si are acolo carne pentru shaorma,de vita sau de pui,gata facuta.
bmwm5 is offline  
Old 30-07-08, 19:16   #41
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: Shaormarii

'la haleala' a fost cineva? e pe la gara de nord..vreau sa fac o trecere. vita+berbecut+iute+putin tzatzyky + ayran = <3
Opportunity is offline  
Old 06-08-08, 21:38   #42
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: Shaormarii

Acum m-am intors din Costinesti si am fost dezamagit anul acesta de Ismail!
oldtudorhand is offline  
Old 08-08-08, 17:21   #43
yntisar24

Stage 4
 
yntisar24's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 278
Default Re: Shaormarii

Pentru cei care vor o SHAORMA adevarata mult mai mare si mai buna decat cea de la DRISTOR le recomand sa mearga un pic mai sus de Dristor ......mai exact cand vi dinspre Obor treci intersectia cu CALEA DUDESTI in partea stanga ai faimoasa shaormerie de la DRISTOR iar mai sus la a 2-a statie de tramvai vis-a-vis de PROSPER pe colt este shaormeria CHICKEN........nu vetzi regreta !!!
yntisar24 is offline  
Old 15-08-08, 19:16   #44
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Shaormarii

Quote:
Originally Posted by oldtudorhand View Post
Acum m-am intors din Costinesti si am fost dezamagit anul acesta de Ismail!
Ma...si eu anul asta am fost la Ismail, de vreo 2x nu ca in ceilalti ani cand mergeam ca disperatul...anul asta in majoritatea cazurilor mai mult mancam salata parca...adica nu avea carnea aroma aia...that thing... (asta din cauza celor de acolo care nu stiu sa o faca ca ingrediente au) ...dar am fost aseara sa imi iau o shaorma pentru tren (sa am ce manca pe drum spre casa)...ma si miau facut o saorma de siau scos toata parleala!!! Asta din cauza ca era insusi Ismail care invartea si facea carnea acolo...a fost dementiala...a fost...cea mai buna shaorma care am mancato anul asta..pacat...daca stiam luam 2 mari =))
morpheusmaster is offline  
Old 30-08-08, 17:54   #45
ALXS
2 Roti

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 141
Member of:
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Shaormarii

e una pe la favorit buna, aia de la dristor iar e buna si s`a deschis una visavis de cofetaria brancoveanu (cea mai buna shaorma mancata de mine in buc)
ALXS is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -