Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Zona tehnica Seat

Zona tehnica Seat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-07, 07:52   #1
gg_e

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 21
Default Care poate sa ma ajute?...:)

vreau si eu sa imi cumpar un seat leon 2.0 fsi (150 cai) sport-up si nu stiu daca procedez bine...imi este tare frica de consum si asta ma face sa ma gandesc si la 2.0 tdi(care nu imi place deloc ..mai ales cum se aude motorul diselel).Care are un leon asemanator sa imi dea si mie niste sfaturi ca sa stiu si eu la ce sa ma aspept...sfaturi mai ales referitoare la consum.astept un raspuns.!
gg_e is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 01:49   #2
serr

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 44
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

sfatul meu sincer:ia 2.0tdi!
se merita, chiar daca tu zici ca "se aude motoru'"
pe cel pe benzina uita-l.....are nerv, consuma cam 13% in oras
......un 2.0tdi il face varza la cuplu si te scoti la consum daca faci maui mult de 15.000km/an.
ca sa nu mai vb. daca vrei sa-i faci un chiptuning:la diesel castigi putere 30% pe cand la benzina maxim15%....asta daca te pasioneaza treburile de genul asta.
ce mai trebuie sa stii este ca la diesel te vor costa ceva mai mult reviziile, cam cu 25-30% mai mult decat la benzina(deh...consumabile mai scumpe).
serr is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 13:28   #3
gg_e

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 21
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

chiar nu stiu ce sa fac..ca as vrea in perioada asta sa ma duc la dealer sa dau comanda ca sa vin chiar dupa ce termin io bacu...da sunt indecis..si din cauza asta aman..mie frica sa iau o hotarare
gg_e is offline   Reply With Quote
Old 01-06-07, 11:36   #4
Simion

Stage 2
 
Simion's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 38
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Nu as vrea sa fiu carcotas dar ceea ce spui mi se pare cam o tampenie.
Esti dispus sa dai 20.000+E pe o masina facuta pentru viteza si te intereseaza consumul.
Eu mi-am luat 1.9TDI pentru ca mi-a placut masina, nu vreau sa merg cu vitea fenomenala dar nici nu ma intereseaza asa de mult consumul.
Vrei consum iei diesel cu motor de 1.9. Vrei viteza iei restul si nu te intereseaza consumul.
Parerea mea
Simion is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 01:39   #5
serr

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 44
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Quote:
Originally Posted by Simion View Post
Nu as vrea sa fiu carcotas dar ceea ce spui mi se pare cam o tampenie.
Esti dispus sa dai 20.000+E pe o masina facuta pentru viteza si te intereseaza consumul.
Eu mi-am luat 1.9TDI pentru ca mi-a placut masina, nu vreau sa merg cu vitea fenomenala dar nici nu ma intereseaza asa de mult consumul.
Vrei consum iei diesel cu motor de 1.9. Vrei viteza iei restul si nu te intereseaza consumul.
Parerea mea


hmmm...ciudat mod de aborda subiectul.sincer!
simion, my friend in caz ca nu sti (sau poate nu tragi cu ochiul prea des la consum) 1.9 tdi al tau consuma, in bucuresti, aproape la fel ca un benzinar
afara, da, e altceva!
ceea ce i-am spus lui gg_e este sa isi faca un calcul apoximativ la cat circula/an cu masina...si in functie de asta sa opteze.
serr is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 13:45   #6
Simion

Stage 2
 
Simion's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 38
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Dragul meu. Ca cineva care face saptamanal cam 300km in Bucuresti prin tafic destul de mare iti spun ca imi consuma in medie cam 6.5-8%. Sa-mi arati si mie cum reusesti asta cu un benzinar decent.
De cateva ori mi-a consumat si 11-12% in conditiile in care am facut 2km intr-o ora si ceva.
Asa ca nu imi spune cum merge masina mea. Eu stiu.
Simion is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 22:00   #7
serr

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 44
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Quote:
Originally Posted by Simion View Post
Dragul meu. Ca cineva care face saptamanal cam 300km in Bucuresti prin tafic destul de mare iti spun ca imi consuma in medie cam 6.5-8%. Sa-mi arati si mie cum reusesti asta cu un benzinar decent.
De cateva ori mi-a consumat si 11-12% in conditiile in care am facut 2km intr-o ora si ceva.
Asa ca nu imi spune cum merge masina mea. Eu stiu.
ma uimesti cu ce consum scoti tu in buc....pe cine vrei sa convingi, pe bune.
poate 8.5%, dar cu 6.5% esti de basme, pe bune!!!!
nici daca mergi ca "pensionarii" sau o lasi la "punct mort" cu 50m inainte de semafor...c'mon!
mai stim si noi cat consuma un 1.9tdi. consumul care il pretinzi tu il ai la megane 1.6 tdi.
in fine...poate intri in Guiness Book cu 1.9tdi al tau
serr is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 22:17   #8
serr

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 44
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

....si inca ceva simion....pe bune n-am chef sa polemizez cu tine pe tema "diesel vs benzina".
stiu foarte bine avantajele si dezavantajele ambelor tipuri de motorizari.
bafta!
serr is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 00:08   #9
Lerid@nu'

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 9
Thumbs up Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Quote:
Originally Posted by Simion View Post
Nu as vrea sa fiu carcotas dar ceea ce spui mi se pare cam o tampenie.
Esti dispus sa dai 20.000+E pe o masina facuta pentru viteza si te intereseaza consumul.
Eu mi-am luat 1.9TDI pentru ca mi-a placut masina, nu vreau sa merg cu vitea fenomenala dar nici nu ma intereseaza asa de mult consumul.
Vrei consum iei diesel cu motor de 1.9. Vrei viteza iei restul si nu te intereseaza consumul.
Parerea mea
si eu am 1.9 TDI, initial de 105 cai, dar l/am dus la 123 cai...si am impuscat 2 iepuri dintr/o lovitura... consum destul de mic (depinde si de stilul de a conduce...eu o cam ''apas'' ), si...si putere ajung pana la 210 km/h...ceea ce zic eu ca e destul. deci, sfatul meu... TDI
Lerid@nu' is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 00:12   #10
Lerid@nu'

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 9
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Quote:
Originally Posted by serr View Post
ma uimesti cu ce consum scoti tu in buc....pe cine vrei sa convingi, pe bune.
poate 8.5%, dar cu 6.5% esti de basme, pe bune!!!!
nici daca mergi ca "pensionarii" sau o lasi la "punct mort" cu 50m inainte de semafor...c'mon!
mai stim si noi cat consuma un 1.9tdi. consumul care il pretinzi tu il ai la megane 1.6 tdi.
in fine...poate intri in Guiness Book cu 1.9tdi al tau
e adevarata faza cu 6,5... daca o lasi lejer, asa e. am probat/o si eu
Lerid@nu' is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 00:15   #11
Lerid@nu'

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 9
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

si.....megane 1.5 dci...apropo, cel mai penal motor...
Lerid@nu' is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 12:21   #12
Simion

Stage 2
 
Simion's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 38
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Eu nu mai continusem discutia de cand mi-a spus fraza inteligenta ca diferenta intre diesel si benzina se vede in afara orasului si nu in oras.
Unde ai facut cip tunningul? Din cate am vorbit eu cu astia de la metrotehnica as putea face primul stage la 130 in garantie.
Uite ca se apropie 10.000 cu pasi mari si o sa intreb cand o duc la revizie. Poate chiar o sa si il fac.
Simion is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 15:13   #13
Lerid@nu'

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 9
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Quote:
Originally Posted by Simion View Post
Eu nu mai continusem discutia de cand mi-a spus fraza inteligenta ca diferenta intre diesel si benzina se vede in afara orasului si nu in oras.
Unde ai facut cip tunningul? Din cate am vorbit eu cu astia de la metrotehnica as putea face primul stage la 130 in garantie.
Uite ca se apropie 10.000 cu pasi mari si o sa intreb cand o duc la revizie. Poate chiar o sa si il fac.
chestia e ca eu sunt in spania, si am schimbat chipul aici, la casa seat
Lerid@nu' is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 15:17   #14
Simion

Stage 2
 
Simion's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 38
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Traim si vedem cand o sa ajung la service
Simion is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 01:23   #15
Mihai B.

Stage 4
 
Mihai B.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 182
Member of:
[SEAT]
Default Re: Care poate sa ma ajute?...:)

Benzina pana la moarte . Cumperi un LEON numai numele inseamna agresivitate .... asa ca benzina cu turbo daca se poate da-l in ... de consum doar ai Leon pe sosele , a tu vrei consum ia o Ibitza disel si gata .... de acord cu SIMION.
Mihai B. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -